'Mehmet Ayvalıtaş Davası'nda Dosya Yeniden Adli Tıp'ta

1PAYLAŞIM

Gezi Parkı eylemlerine destek amaçlı Ümraniye'de gerçekleşen yürüyüş sırasında 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş'ın bir aracın çarpması sonucu ölümüyle ilgili davanın görülmesine devam edildi. Mahkeme, Adlı Tıp Uzmanlar Kurulu'ndan rapor alınması talebini kabul etti. Duruşma 26 Ekim tarihine ertelendi. 

Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Görkem Demirbaş ile taraf avukatları katıldı. Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş, olayda yaralanan Seyit Kartal'ın katıldığı duruşmayı HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman ile Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan da izledi. Duruşma için adliye içinde ve dışında yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Duruşmada söz alan Ayvaltaş ailesi avukatlarından Ayla Öztabak, Adli Tıp'tan gelen raporlara itiraz ederek, "Adli Tıp Kurumu'ndan gelen bilirkişi raporunda olayın oluş şekli yanlış izah edilmiştir. Raporda eksikliklerin giderilmesi gerekirdi. Bu mahkemede geçen bunca yıllık süreyi Adli Tıp yok saymış. Eksikliklerin giderilerek yeniden bilirkişi raporu düzenlemesini istiyoruz" dedi.

'Oğlum 3 senedir toprak altında'

Avukatların ardından söz alan Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş ise sanıkların tutuklanmasını talep ederek, "Biraz yüreğimiz soğusun. Benim oğlum 3 senedir toprak altında. O sizin de oğlunuz olabilirdi. Benim yerimde olsanız anlardınız" diye konuştu

Mahkeme Adli Tıp Trafik İhtisas Kurulu'ndan rapor almak üzere dosyayı yeniden Adli Tıp'a gönderdi

Mahkeme heyeti, Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Uzmanlar Kurulu'ndan müşteki avukatlarının itirazlarını karşılayacak şekilde yeniden ayrıntılı rapor aldırılmasına karar vererek duruşmayı 26 Ekim tarihine erteledi.

Öte yandan dava kapsamında alınan Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi raporunda sanık sürücüler Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş'ın "kusursuz" oldukları, olayda yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş ile yaralanan Seyit Kartal'ın asli ve tam kusurlu oldukları bildirilmişti. İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi'nde görevli 3 öğretim üyesi tarafından hazırlanan bilirkişi raporu da aynı doğrultuda gelmişti.

Duruşma sonrası adliye bahçesinde davayı anlatan Ayvalıtaş ailesinin avukatı Ayla Öztabak, "Adli Tıp'tan gelen rapora itirazda bulunduk. İtirazlarımız dikkate alındı çünkü bu şekilde bir karar verilmesi mümkün değildi. Rapora ilişkin itirazlarımızda hiçbir husus değerlendirilmemiş. 1 buçuk sayfalık raporda olayın oluş şekli yanlış bir şekilde anlatılmış, sanıkların kusuru olmadığı belirtilmiş. Tabii mahkeme de bunu yeterli görmedi. Bu nedenle Adli Tıp Trafik İhtisas Kurulu'ndan rapor almak üzere yeniden dosyayı Adli Tıp'a gönderdi" dedi.

Bilirkişi Raporu Mehmet Ayvalıtaş'ı Suçlu Gösterdi - onedio.com
Bilirkişi Raporu Mehmet Ayvalıtaş'ı Suçlu Gösterdi - onedio.com

'Mehmet'in kanını yerde koymayacağım'

Baba Ali Ayvalıtaş ise, "Biz iğne ile adalet arıyoruz. Türkiye Cumhuriyetinde adalet iğne ile aranır durumda. Adalet birilerine göre var. Gerçek emekçiye, devrimciye, vatanını sevenler için adalet yok. Mehmet'in kanını yerde koymayacağım" diye konuştu.

Davayı takip etmeye gelen HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman adaleti aramanın mücadele gerektirdiğini belirterek, "Maalesef biz bu ülkede adaletsizlik sisteminde adalet aramaya çalışıyoruz. Bugün Türkiye'de uygulanan Gezi şehitlerinin adalet arayışını zamana yaymak, unutturmak. Biz bugün izledik. Klasik bir yargılama tarzı. Adli Tıp raporlarıyla dava sürüncemede bırakılıyor" dedi.

Arzu Kaya, DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir