Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Kalbi Yorulan' Minik İdil İçin Acil Organ Bağışı Bekleniyor

 > 
814PAYLAŞIM

Doğuştan kalp yetmezliği nedeniyle makinelere bağlı yaşayan, doktorların "nakil yapılmazsa yalnızca birkaç hafta daha dayanabileceğini" söylediği 11 yaşındaki Deha İdil'in ailesi, kızları için uygun organ bağışı haberini bekliyor.

3 aylıkken kalp yetmezliği teşhisi konulan 11 yaşındaki Deha İdil K.'nın yaşamı, tedavi için hastanelerde geçti. Çocuğa 2 yaşındayken takılan kalp pili, toplam 3 kez değiştirildi.

Yaklaşık 7 yıldır taşıdığı kalp pili geçen sene ocak ayında yenilenen İdil, bu tarihten itibaren iştahsızlığı ve ağrıları nedeniyle 13 kiloya kadar düştü. O dönemde doktorlar, aileye " kızlarının kalbinin artık yaşlandığını ve pille desteklense bile fonksiyonlarını hızla yitirmeye başladığını" söyledi. Kalp nakli yapılması gerektiğine ilişkin konsey kararı açıklanmadan üç gün önce de yoğun bakımdaki İdil'in kalbi 2 kez durdu.

Acil kalp masajıyla yeniden hayata döndürülen İdil'in doktorları, aileye "Cihaz ancak kalbin birkaç hafta dayanmasına yardımcı olacak. Kalp nakli olmazsa yalnızca birkaç hafta daha yaşayabilir. Beyin ölümü gerçekleşmiş ancak kalbi çalışan 17 yaşına kadar birinin kalbinin İdil'e nakledilmesi gerekiyor" dedi.

İdil'in ailesi, kızlarının yaşama tutunması için "uygun organ bulunduğu" müjdesini bekliyor.

'İdil giderek kilo kaybediyor'

Babaanne Türkan K., İdil'in tedavisinin sürdüğü Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde gazetecilere açıklama yaptı.

Torununa 3 aylıkken kalp yetmezliği teşhisi konulduğunu, daha sonra 2 defa açık kalp ameliyatı, defalarca anjiyo yapıldığını ve 3 kez kalp pili takıldığını anlatan babaanne, İdil'in son bir ayı da hastanede geçirdiğini ifade etti.

İdil'in 2-3 aydır iştahsızlığı nedeniyle 13 kiloya kadar düştüğünü belirten Türkan K., "Hareketleri azaldı, her şeye ilgisi azaldı. Sürekli ağrıları vardı. Durumu giderek kötüye gidiyordu" diye konuştu.

'Kalp nakli son şansı'

Sonraki süreçte hastaneye yatırılan torunu için kalp naklinin son şans olduğunu öğrendiklerini söyleyen Türkan K., şöyle devam etti:

"İdil, organ nakli için Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne getirildi. Doktorlar, İdil'in, ECMO cihazına bağlandığı için acil koduyla, organ bağışında yaşıtları içinde birinci sıraya alındığını bildirdi. Doktorları, İdil'in makinelere bağlı şekilde yalnızca 2 hafta daha yaşayabileceğini iletti. Şu anda makineye bağlı yaşıyor, daha doğrusu uyutuluyor, bilinci kapalı. Son 2 haftamız kaldı. Şu an son dönemeçteyiz, çok zorluk çekti çocuk. İnşallah bir şifa olur, bir yerde mucize gizlidir diye bekliyoruz. İdil için önce Allah'tan, sonra halktan yardım bekliyoruz. Organ nakli zorlu bir süreç. Ama kalp nakli daha da zor bir süreç. O da kadavradan yapılamıyor, beyin ölümü gerçekleşen ancak kalbi çalışanlardan alınabiliyor."

Torununun uysal bir çocuk olduğunu dile getiren Türkan K, "Okula gidiyordu ve öğrenme isteği çoktu. Ufak tefek şeylerle oynamayı çok severdi. Mesela bebek alırsın, bebekle oynamaz, onun üzerindeki bir boncuğu çıkarır, onunla saatlerce oynar, küpe dizer, kolye yapardı. Bu yaşa kadar ben büyüttüm. O hayatımızın kaynağı gibiydi, inşallah bir yerden şifası çıkar" ifadelerini kullandı.

'Duyarlı ailelerden bağış bekliyoruz'

Dede Mustafa K. ise torununun hayata tutunmasını istediklerini belirterek, "Organ bağışı ülkemizde düşünce olarak pek yoğun değil. Ancak dinen de mahsuru yok. Aileler için kolay değil ancak evlatlarının organının bir başka evlatta yaşadığını görmeleri, çocuklarının da yaşadığını hissetmelerine vesile olacak" dedi.

Duyarlı ailelerden bağış beklediklerini ifade eden Mustafa K., "İdil'e bir hayat istiyoruz. Çocuğumuz doğduğundan beri bu hastalığı çekiyor" şeklinde konuştu.

Kardeşi de ablası için organ bağışı istedi

İdil'in kardeşi Mustafa Efe ise kendisinden 5 yaş büyük ablası İdil'in bir aydır evde olmadığını anlatarak, "Ablamı çok özledim. Ablamla oynuyorduk. Onun iyileşmesini istiyorum. Ablama kalp lâzım. Organ bağışı yaparsanız ablam iyileşir" dedi.

Yardımcı olmak isteyenler:

Deha İdil'e yardım etmek isteyenler, Başkent Ankara Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi bölümüne başvuru yapabilir.

Başkent Hastanesi: 0312 203 68 68 

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir