'İstanbul Boğaziçi Bulvarı' İçin İlk Adım Atıldı: Üsküdar-Kabataş Denizin Altından Yaya Yolu ile Birleşiyor

 > -

İstanbul'un iki yakasını denizin altından birbirine bağlayacak, Üsküdar-Kabataş arasındaki "yaya tüneli" için sondaj çalışmaları başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, ustalık dönemi vaatlerinden biri olan “İstanbul Boğaziçi Bulvarı”nın 2 kilometre uzunluğunda olacağı aktarılıyor.  Projenin, 2019 yılına kadar hayata geçirileceği aktarılan bilgiler arasında. 

Gelin “İstanbul Boğaziçi Bulvarı”na yakından bakalım... 

Fotoğraf: Arcadis

Geçtiğimiz nisan ayında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi´ne Faaliyet Raporu'nu sunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ´Ustalık Dönemim´ dediği döneminin önemli vizyon projelerini açıklamış, bu projeler içinde en dikkat çekeni Üsküdar - Kabataş arası denizin altına yapılacak yürüme tüneli olmuştu.

Üsküdar'da metrodan inen insanlar yürüyen bantlarla direk Kabataş metro istasyonuna gidebilecek

Topbaş, projeyle ilgili "Üsküdar ile Kabataş arasında bir yaya tüneli yapacağız. Üsküdar´da metrodan inen bir insan yüzeye çıkmadan yürüyen bantlarla Kabataş´taki metro istasyonuna gelebilecek" bilgisini vermişti.

'Diğer ulaşım sistemlerine entegre olacak'

İBB'nin verdiği bilgiye göre Topbaş’ın “Ustalık döneminin en önemli eserlerinden biri” olarak açıkladığı Üsküdar ile Kabataş’ı denizin altından bağlayacak yaya tüneli projesi de yeni meydanda diğer ulaşım sistemlerine entegre olacak.

İki katlı yaya tünelinin üst katından yayalar ve bisikletliler geçecek. Alt katında ise elektrikli araçlar yolcu taşıyacak.

Hürriyet'in haberine göre İstanbul'un iki yakasını altıncı kez birbirine bağlayacak ve "Topbaş'ın çılgın projesi" olarak yorumlanan “İstanbul Boğaziçi Bulvarı” için sondaj çalışmaları başladı.

Üsküdar-Kabataş arasında iki kilometre uzunluğundaki tünel denizin 20 metre altında olacak.

Kabataş Martı Projesi kapsamında daha önce halka duyurulmuştu

TMMOB'dan Kabataş Martı Projesi ile İlgili 4 Soru - onedio.com
TMMOB'dan Kabataş Martı Projesi ile İlgili 4 Soru - onedio.com

“İstanbul Boğaziçi Bulvarı" sosyal medyanın gündeminde 👇

Peki siz İstanbul Boğaziçi Bulvarı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Faydalı bir proje, olumlu buluyorum
Olumsuz yaklaşıyorum
Kararsızım

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir