Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

TMMOB'dan Kabataş Martı Projesi ile İlgili 4 Soru

 > 
16PAYLAŞIM

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Kabataş Martı Projesi’yle ilgili İBB'ye projenin ÇED'i ve Jeolojik-Jeoteknik Etüt Raporu olup olmadığını ve ilgili kurumların görüşünün alınıp alınmadığını sordu.

Bianet'te yer alan habere göre TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, 28 Temmuz’da inşaatına başlanacak Kabataş Martı Projesi’yle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne projenin ÇED'i ve Jeolojik-Jeoteknik Etüt Raporu olup olmadığını ve ilgili kurumların görüşünün alınıp alınmadğını sordu.

Proje kapsamında Kabataş’ta deniz doldurulacak, trafik yeraltına alınacak, meydana kanat çırpan martı şeklinde transfer merkezi yapılacak.

ÇED gerekli

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 13 Mayıs 2016 tarihinde alınan karar doğrultusunda görüşülen, İstanbul Büyükşehir Ulaşım ve Trafik Komisyonu - İmar ve Bayındırlık Komisyonu Müşterek Raporu'nda belirtilen Beyoğlu - Kabataş Yolcu İskelesine ait 1/1000 -1/1500 ölçekli teklifte şu hususlar yer alıyor:

 • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığının imar planına esas görüş ve önerileri ile gerekli izinler alınmadan uygulama ve yapılanmaya geçilemez.

 • ÇED başvuru dosyasının hazırlanarak Çevre ve Orman Bakanlığına müracaat edilmesi gerekmektedir. Proje kapsamında, ÇED gerekli değildir veya ÇED olumlu kararı alınmadıkça uygulama ve yapılanmaya geçilemez.

 • Kültür ve Turizm Bakanlığının (İlgili Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun) imar Planına esas görüş ve önerileri ile gerekli izinler alınmadan uygulama ve yapılanmaya geçilemez

 • Hazırlanacak detaylı jeolojik-jeoteknik etüt raporunun İmar Planına esas Jeolojik-Jeoteknik Etüt Raporu onaylanmadan uygulama ve yapılanmaya geçilemez.

'ÇED gerekli değildir veya ÇED olumlu kararı alınmış mıdır?'

TMMOB, 28 Haziran’da inşaatına başlanacak proje kapsamında İBB’ye raporda yer alan bu hususların yerine getirilip getirilmediğini sordu.

 • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığının imar planına esas görüş ve önerileri ile gerekli izinler alınmış mıdır?

 • Proje kapsamında, ÇED Yönetmeliğinin Ek-4'ünde yer alan formata göre proje tanıtım dosyası hazırlanmış mıdır? ÇED gerekli değildir veya ÇED olumlu kararı alınmış mıdır?

 • Kültür ve Turizm Bakanlığının (İlgili Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun) imar Planına esas görüş, öneri ve onay alınmış mıdır?

 • Plana esas Jeolojik-Jeoteknik Etüt Raporu hazırlatılıp ilgili kurumlara onaylatılmış mıdır?

Projede ne var?

İBB'nin sitesinde yer alan bilgilere göre proje çerçevesinde;

 • 83 bin metrekarelik bir alanda yayalaştırılmış yeni bir meydan düzenlemesi yapılıyor.

 • Vapur, deniz otobüsü ve motor iskeleleri yenileniyor.

 • Dolmabahçe-Fındıklı arasındaki trafiği yeraltına alınıyor.

 • Meydan altında müze, sergi salonları ve otopark inşa ediliyor.

İskeleler değişiyor

Kabataş İskelesi’nden yapılan seferler 28 Temmuz 2016 itibariyle aşağıdaki iskelelerden gerçekleştirilecek:

 • Şehir Hatları: Kadıköy-Kabataş, Kabataş-Adalar ve uğramalı Boğaz seferleri Beşiktaş ile Eminönü (Katip Çelebi) İskelesi’nden,

 • İDO: Kadıköy-Kabataş, Kabataş-Adalar seferleri Beşiktaş ve Yenikapı İskelesi’nden,

 • DENTUR: Kabataş-Üsküdar seferleri Karaköy İskelesi’nden,

 • BUDO: Kabataş-Bursa seferleri Karaköy Eski İDO İskelesi’nden sağlanacak.

Yaya tüneli projesi

Üsküdar ile Kabataş’ı denizin altından bağlayacak yaya tüneli projesi de yeni meydanda diğer ulaşım sistemlerine entegre olacak.

Metro hatları

Öte yandan; Kabataş’tan başlayan Beşiktaş, Mecidiyeköy, Kağıthane ve Alibeyköy üzerinden Mahmutbey’e oradan da İkitelli, Bahçeşehir, Esenyurt’a kadar uzanacak metro hatları Kabataş’ta entegre olacak.

Mahmutbey Metrosu Kabataş’tan Karaköy ve Unkapanı Köprüsü’ne kadar uzatılacak.

Proje ihalesi yapılan 18 kilometrelik Beykoz-Üsküdar Metrosu  Üsküdar’da Marmaray ile Kabataş’a entegre olacak.

Proje ihalesi yapılan 18,4 kilometrelik Sarıyer-Beşiktaş Metrosu Kabataş’a uzanacak.

Darüşşafaka-Yenikapı Hattı’nın  Taksim-Kabataş Füniküleri ile Kabataş’a entegrasyonu da devam edecek.

Bianet

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir