'Her 10 Kadından 4'ü Şiddetle Karşı Karşıya; Yarıdan Fazlası İş Hayatında Mobbinge Uğruyor'

 > 
82PAYLAŞIM

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, kadınların yaşadığı zorluklara dikkat çeken bir rapor paylaştı. Raporda, kadınların halihazırda maruz kaldıkları şiddet ve istihdam eşitsizliği gibi sorunların koronavirüs süreciyle birlikte daha da arttığı belirtildi.

Raporda koronavirüs salgının ilk 3 ayında 70 kadının öldürüldüğünü belirten Tekin Bingöl, "Türkiye bu sorunun en üst düzeyde yaşandığı ülkelerden biri. 2020 Cinsiyet Eşitliği Raporu’na göre Türkiye 153 ülke arasında 130. sırada bulunuyor" dedi.

Bingöl, hazırladığı rapordaki dikkat çeken verileri ise şöyle sıraladı:

Türkiye’de her 10 kadından 4’ü şiddetle karşı karşıya.

Son 12 yılda 3176 kadın öldürüldü.

Kadın cinayeti işleyen faillerin yüzde 46,1’i ilkokul mezunu.

AKP iktidarında kadın cinayetleri 7 kat arttı.

Erkeklerin istihdam oranı yüzde 65,6; kadınların istihdam oranı ise yüzde 28,9

Kadınların yüzde 59’u iş hayatında mobbinge uğruyor, yüzde 39'u yasal haklarını kullanırken engelleniyor, yüzde 34’ü ise kariyer ve yükselmede ayrımcılığa uğruyor.

"3 ayda kadına yönelik şiddet ve kadın işsizliği daha da arttı"

Tekin raporla ilgili değerlendirmesinde AKP iktidarının kadına yönelik politikalarının yetersiz olduğunu ve kadınların hiçe saydığını iddia ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

Sadece 3 ay gibi kısa bir sürede kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri ve kadınlarda işsizlik oranı hızla artmıştır. Kadınlar iktidar tarafından iyice bir çıkmazın içine doğru sürüklenmiştir. İktidarın tüm bu sorunların önüne geçmemesi kadınlara yönelik politika üretmek gibi bir derdinin olmadığının en açık kanıtlarından biridir.

Anka ve Independent Türkçe

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir