Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Harry Potter' ve 'Yüzüklerin Efendisi' Serilerinin Okullarda Ders Olarak Okutulması İçin 11 Geçerli Sebep

 > 
9.4bPAYLAŞIM

Barındırdığı öyle güzellikler var ki, Osmanlıca, zorunlu din dersinin düşünüldüğü bir ortamda bu iki serinin liselerde ders olarak okutulması için ciddi ciddi sebeplerimiz var.

1. Her iki seri de sadakat, arkadaşlık, dostluk ve dürüstlük gibi kavramları yüceltiyor.

Hermione, Harry ve Ron'un arkadaşlıkları, Sam ve Frodo'nun dostlukları, Frodo'nun aldığı görevi yerine getiremeye olan bağlılığı, dostların sürekli olarak zor durumda olana yardıma koşması, vb. kavramlar her iki seride de bolca göz önüne çıkarılıyor.

2. Her iki seri de dil açısından son derece zengin bir kelime haznesi barındırıyor.

Günlük 500 kelime ile konuşan gençliği daha zengin bir dil ile tanıştırma açısından her iki seri de birbiriyle yarışıyor.

3. Her iki seri de gençlerin hayal güçlerini kamçılayacak zengin öğeler barındırıyor.

Sadece gençlerin değil aslında, okuyan herkesin hayal gücüne ekleyeceği bir şeyler var her iki seride de.

4. Her iki seri de, özellikle Harry Potter serisinde, karmaşık karakterler ve bunların zaman içinde geçirdiği değişimlere tanıklık ediyoruz.

İnsan psikolojisi, insanın zaman içinde nasıl değişebildiği gibi, insanları tanımaya, yaşamın felsefesini anlamaya yönelik ipuçları. Frodo'nun yüzüğü taşırken yaşadığı çelişkiler, ikilemler üzerinden gerçek hayattaki sorunlarla baş edebilme tecrübeleri açısından son derece faydalı iki eser.

5. Her iki seri de gençleri tamamen uydurma iki dil ile tanıştırıyor.

Her iki kitapta yer alan tamamen uydurma diller, gençlerin yabancı dil konusundaki isteklerini kamçılayacak cinsten.

6. Başta Harry Potter olmak üzere her iki seride de eğitim üzerine vurgu yapılıyor.

Böyle popüler iki seride eğitimin önemi üzerinde durulması, ergenlik döneminde okuldan soğuma eğiliminde ve popülerlik peşindeki gençler üzerinde olumlu etkiler yapıyor.

7. Gençlere seyahat etmenin, yeni kültürler tanımanın, dünyaya açılmanın, merakın ve değişimin önemi anlatılıyor.

Sanırım açıklamaya gerek yok! Her iki seride de bu konular üzerinde şiddetle duruluyor.

8. Her iki seri de sorumluluk sahibi olmayı aşılıyor.

Her iki seride de üstünde sıkça durulan konulardan biri. Alınan sorumluluğu ne pahasına olursa olsun yerine getirmeye çalışma.

9. Her iki serinin de gerçek kahramanı: "Gerçek kahraman bilek gücüne değil aklına güvenendir."

Her iki serinin de ortak özeti.

10. Her iki serinin de bize söylediği çok net bir şey var; "Umudunu kaybetme!"

Ne olursa olsun, karşındaki kişi, engel, iş ne kadar zor olursa olsun asla umudunu yitirme. Kararlılıkla ve planlı bir şekilde ilerlersen aşamayacağın engel yok! Her iki serinin sonunda da bunu görmüyor muyuz?

11. İnsanlara, ırklara, farklılıklara, saygı.

Britanya ve İtalya'da okul çağındaki gençler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, Harry Potter serisini okuyan çocuklar toplumun ötekileştirdiği kesimlere daha ön yargısız ve adil yaklaşıyor.

Bonus: Hayatta Gollum, Malfoy gibi kötü, yolunuzu kesmek isteyen insanlar her zaman olacaktır.

Belki de sadece bunu öğretmesi bile kafi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sena-dilan-uysal

Yalnız Draco'ya kötü vb. demeniz aşırı saçma olmuş. Draco'nun seçim şansı yoktu. O ailesi ne derse onu yapmak zorundaydı.

balthazar

Evet iki film serisi de okullarda okutulacak kadar kötü filmler. Ama bonus maddesine bittim he. Sanki başka hiçbir filmde insanların yolunu kesmek isteyen kötü karakter yokmuş da sadece bu iki film serisinde varmış gibi belki de sadece bunu öğretmesi bile yeterli demiş. Maşallah tam bir eğitim sistemi kurbanı.

alice-in-wonderland

iyi de başka filmler okutulamaz sadece bunlarda var bu özellikler mi demiş sadece serilerin güzel yanlarını verdiği mesajları söylemeye çalışmışlar her şeyde hata arasanız bulursunuz mutlaka

balthazar

Önce şunu kavramamız gerekiyor iki film serisi de berbat. Zaten bunu kavradıktan sonra bu filmlerin iyi bir tarafının olmadığını anlayacaksın.

alice-in-wonderland

bazılarına göre berbattır bazılarına göre değildir bu tartışmaya açık bir konu değil ki zevk meselesi sonuçta üstelik iki serinin de milyarlarca hayranı var berbat ya da vasat olsaydı böyle olmazdı durum herhalde ama bu arada bonus maddesi kısmında da kısmen katılıyorum biraz zorlama bi içerik olduğu doğru

balthazar

Yani insanların çoğunluğunun kaliteli zevklere sahip olduğunu mu düşünüyorsun? Ya da bir yapıtın ulaşabildiği kitle kadar mı değeri olduğunu düşünüyorsun? İnsanların bunları ne kadar sevdiği umurumda değil bir filmi değerlendirirken belirli kriterleri göz önüne alırım ben.

alice-in-wonderland

Orası da doğru ama ben Harry Potter'ın güzel bir yapıt olduğuna millet seviyor büyük bir hayran kitlesi var diye karar vermedim ki. Ben kendim ilgi çekici bulduğum için beğeniyorum. Gerçekten de büyük hayran kitleleri olmayan harika filmler var ama büyük hayran kitleleri olan bir film olduğu için berbat demek çok da doğru değil dedim.

balthazar

Sırf bu yüzden kötü demiyorum zaten. Kötü filmler olduğu için kötü olduklarını söylüyorum. Dikkatini çekerim ben beğenmediğim için değil gerçekten kötü filmler olduğu için kötü diyorum. Sen bu filmlerin hayranlarının fazlalığını bu filmlerin kaliteli birer yapıt olduğuna kanıt olarak gösterdin.

sibeltozge

Evet. 2 film serisi berbat. Filmler okutulmamak zaten. Bu iki seri okullarda okutulmalıdır çünkü kitapları gayet sağlamdır. Keşke azıcık film izlemek yerine sizde biraz kitap okusaydınızds cümlelerle kelime israfı olmasaydı yorumlarınızda. Saygı falan yok size.

balthazar

Şaka yaptığını benimle kendince alay ettiğini varsayıyorum zira seni ciddiye alırsam körkütük bir cahil ve aptal olduğunu düşüneceğim.

alaska-yuetme

sen kitaplarını okuadan böyle kouşursun tabi git bi oku oyle yorumunu yap

berffinn

Abartılmış bi paylaşım ayrıca sonda patlak vermiş

https_sule

ikisi de hayatımda izlediğim en iyi filmlerden <3

rayshi

gollomda malfoyda kötü değil, kötülerin etkisinde sadece ..

Görüş Bildir