Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Gizli Reklam'ı En Çok Hangi Dizi Alıyor?

 > 
8PAYLAŞIM

‘Gizli Reklam'ı En Çok Hangi Dizi Alıyor?

Ürün yerleştirmek.... Bizim dizilerde son üç yılın keşfi... Giderek yaygınlaştı. ‘Dizi arası reklam’ günlerinin yanlış olduğunu anladılar. Süreler kısaldı; reklam, dizinin içine girdi. Bana göre daha doğru bir mantık. Bilinçaltı dedikleri mekanizma bu yöntemle daha rahat ele geçirilir. Ürün yerleştirme bir yerde dizinin reklamveren gözündeki kıymetini ortaya koyuyor.

Peki geçen yıl en çok hangi dizi ‘çaktırmadan reklam’ aldı? Sonuçlar şöyle:

En çok ‘ürün yerleştirme’nin kullanıldığı ilk üç dizi: ‘Yalan Dünya’, ‘Kuzey Güney’, ‘Karadayı’.

‘Yalan Dünya’ 1 numara

47 çok izlenen dizi arasında ürün yerleştirme yöntemiyle en çok reklam alan dizi ‘Yalan Dünya’ olmuş. Saniye olarak hesaplanmış; 8412 saniyelik reklam alınmış dizinin içine.

İlk 10 şöyle: ‘Kuzey Güney’ (6392 sn.), ‘Karadayı’ (2765 sn.), ‘Medcezir’ (2699 sn.), ‘Merhamet’ (2021 sn.), ‘1 Erkek 1 Kadın’ (1521 sn.), ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’ (1351 sn.), ‘Huzur Sokağı’ (1024 sn.), ‘Kayıp Şehir’ (1024 sn.), ‘Güneşi Beklerken’ (875sn)

Gün birincisi diziye reklam yok

Üç gün birincisi dizinin, reklamlarda da ilk sıraları almaları gerekir. İlk 10 içinde kesin yer almaları. Hadi üçünü bıraktım, bir tanesi olsa iyi. O bile yok. Samanyolu TV’nin gün birincisi dizisi ‘Şefkat Tepe’ (306 saniye)

19’uncu sırada. ‘Kurtlar Vadisi Pusu’ (157 saniye) 28’inci sırada. ‘Arka Sokaklar’ (64 saniye) 36’ncı sırada.

Üç dizinin ortak bir özelliği var: ‘Gelir düzeyi düşük, parası pulu olmayan kategori’ diye özetlenecek C-D grubunun en çok sevdiği diziler olmaları. Ama reklam veren için tüketecek, daha fazla tüketecek kitle lazım.

AB’si yüksek olanlar ilk sırada

İlk 10’a giren çok ürün yerleştirme alan diziler arasında AB dedikleri, yani ‘gelir düzeyi yüksek, yüksek okul mezunu, iyi alışveriş yapan’ kitlenin izlediği diziler.

‘Medcezir’ dizisi ‘fakirler’ arasında da izleniyor ama mutlaka ‘zenginlerin’ izlediği listede de ilk sırada. Ama ‘fakirlerin’ listesinde yer almıyorsa ürün yerleştirme yok!

‘1 Erkek 1 Kadın’ kırsalın ya da soba dumanı tüten mahallelerin pek de ilgi göstermediği ‘entel’ yapım; en çok reklam alan dizilerden biri.

Yine ‘mahalleye solcu bakışı’ olarak da yorumlanan ‘Kayıp Şehir’ de aynı şekilde. İlk 10’a girmiş. Keza ‘Merhamet’ dizisi...

Demek halkın ‘reyting’i değil reklamverenin ‘reyting’i önemli!

(KAYNAK: INTERPRESS AJANSI/NAR AJANS)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir