'Ek Vergi Uygulaması Kaçak Telefonu %30 Artırır'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ekşi, Elektronik ürünlerin ithalatına tedbir uygulamasının yurda kaçak sokulan ve vergi ödemeden satışa sunulan telefon sayısını artıracağını savundu.

Elektronik ürünlerin ithalatına tedbir hazırlığı yurtdışından kaçak olarak getirirlen elektronik ürünlerin sayısının da artışını gündeme getirdi.

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, elektrik-elektronik ürünlerin ithalatına yönelik korunma önlemi nedeniyle yurda kaçak sokulan ve vergi ödemeden satışa sunulan telefon sayısının artacağını savundu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin elektrik-elektronik, cep telefonu, tablet gibi ürün gruplarının ithalatında özel tedbir uygulanacağı yönündeki açıklamalarını değerlendiren Ekşi, korunma önlemi nedeniyle söz konusu cihazların fiyatlarının artacağını ve kaçak ürünlerin çoğalacağını savundu. 

Ekşi, "Vergi ödenmeden satışa sunulan telefon sayısı artacak. Bu durum kayıtlı çalışan sektörümüzü olumsuz yönde etkileyecek. Düşen satışlar sektörde gelirleri düşürecek" dedi. 

Söz konusu uygulamanın hayata geçirilmesi durumunda elektronik cihazların perakende satış fiyatının yüzde 15 yükseleceğini, satışların ise yaklaşık yüzde 20 azalacağını dile getiren Ekşi, "Halihazırda yılda 1 milyonu aşan sayılara ulaşan yolcu beraberinde getirilen cihaz sayısı da önümüzdeki yıl yüzde 30 artabilir. Sektörü, azalan satış ve gelirler dolayısıyla zor günler bekliyor. Sektörde çalışan sayısında da azalma yaşanabilir" diye konuştu. 

Yüzde 25 özel tüketim vergisi ve yüzde 18 katma değer vergisine tabi olan cep telefonlarının ithal maliyetinin daha da artmasının, yurda kaçak yollarla giren cihaz sayısını yükselteceğini ifade eden Ekşi,  bunun da vergi kaybı anlamına geldiğini söyledi.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

cep telefonuvergi
Görüş Bildir