Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Durma Resim Yapalım' Projesinde, Suriyeli Çocukların Gökyüzü Kan Kırmızı

-
Abone ol

Kadir Has Üniversitesi, sosyal sorumluluk projesi kapsamında Suriyeli çocukların yaptıkları resimlerle sergi açıyor. 1-6 Aralık tarihleri arasında “Durma Resim Yapalım" başlığıyla açılacak sergi, çocukların gözünden dünyayı aktarmayı planlıyor.

Resimler Savaşın İzlerini Yansıtıyor

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Gaziantep Üniversitesi yetkilileri İslahiye mülteci kampına gitti. Savaş mağduru çocukların önüne boş kağıt ve boya kalemleri bıraktı. Resimlerle kendilerini anlatmalarını isteyen yetkililer, çocukların resimlerinde savaşın izlerini çok net gördüklerini söyledi. Savaş ile büyüyen Suriyeli çocuklar, umutla bakmaları gereken gökyüzünü kan kırmızısına boyadı.

Özgürce İçlerinden Geleni Aktaracakları Bir Alan Yaratıldı

Kadir Has Üniversitesi’nin kurumsal sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile gerçekleşen ve çocukların özgürce içlerinden geçenleri aktarmalarını istediklerini söyleyen projenin yöneticisi Doç. Dr. Çiğdem Boz, sergiyi şöyle değerlendirdi:

"Savaş mağduru çocukların iç dünyalarına ulaşmayı hedefledik"

“Toplumsal Duyarlılık Projesi” dersi kapsamındaki bu projemiz ile Gaziantep İslahiye’de bulunan Mülteci Kampı’ndaki savaş mağduru çocukların iç dünyalarına ulaşmayı, savaşın izlerini boya proje ile bir yandan da öğrencilerimizin sosyal sorumluluk bilinci kazanmasını hedefledik.

"Turgut Uyar'ın 'Durma göğe bakalım' dizelerinden esinlenildi."

Aslına bakarsanız Turgut Uyar’ın dizesini ödün çalıp, ‘Durma göğe bakalım’ demek isterdik bu çocuklara…Lakin gökyüzü her çocuk için bulutlar ve güneşten ibaret değildir. Bazıları için gökyüzü savaş uçakları ve roketler demektir.

"Yapabilecekleri en iyi şey, resimdi"

Özellikle de Ortadoğu’nun çocukları için… Ne acılarını ne de dillerini anlayabildiğimiz bu çocuklarla yapabileceğimiz en iyi şeydi resim yapmak…

"Mülteci Picassoların, Van Goghların önünde eğiliyoruz"

Önlerine boşkağıtlar ve boya kalemleri koyduk, onlar ise rengarenk dünyalarını döktüler önümüze. Kankırmızısını, savaş yeşilini, acı siyahını, hüzün grisini, umut sarısını… Mülteci Picassoların, Van Goghların önünde saygıyla eğiliyoruz…”

Savaş mağduru çocukların iç dünyalarına ulaşmak için başlatılan “Durma Resim Yapalım” projesindeki resimler Kadir Has Üniversitesinde sergilenecek.

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir