Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyada Bir İlk: Estonya 'Sanal Para Birimine' Geçiyor

 > 
382PAYLAŞIM

Estonya, internet üzerinden işlem yapmayı sağlayan "Estcoint" adı verilen sanal para birimi uygulamasına geçeceğini açıkladı. Peki dünyanın pek çok ülkesinde üzerinde ciddi çalışmalar yapılan "sanal valuta" projesinde, Estonya nasıl oldu da büyük ekonomiler arasından sıyrılmayı başardı? 

Bu işin sırrı Estonya'nın bir 'internet cumhuriyeti' olma yolunda attığı ciddi adımlarda aranmalı.

Estonya dışındaki ülkeler neden cesaret edemedi?

'Sanal valuta' üzerinden işlemler yapılabilmesinin en büyük sakıncası, işlemlerin kontrolden çıkma olasılığı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre internet üzerinden sürmesi düşünülen ve "sanal dünyanın öznelerinin" ödediği 'sanal valuta' takibi ve denetlenmesi zor bir ortam yaratıyor. Bu nedenle şimdiye dek hiçbir ülke geçmeye cesaret edememişti.

Estonya'da ise durum farklı. Ülkede 3 yıldır "e-Residency" uygulanıyor. Yani dünyanın farklı ülkelerinden insanlara "dijital vatandaşlık" veriliyor.

Başka bir ülkede yaşasa bile, Estonya'dan "dijital oturum" alan insanlar, Estonya'ya adım bile atmadan şirket kurabiliyor, ya da başka faaliyetlerde bulunabiliyor. Bu durum elbette Estonya devleti için de yararlı, çünkü her girişim devlete vergi ödüyor.

CNN Türk'ün aktardığı bilgiye göre aradan geçen 3 yılda 138 farklı ülkeden, 22 binden fazla kişi e-Residency vizesi sahibi oldu.

'Dijital Vatandaşlık' için kurulan bu sistemin, güvenlik anlamında insanları ikna ettiği düşünülüyor.

Estonya'daki e-Residency Dijital Kimlik Platformu'nun başkanı Kaspar Korjus, ilk etapta sanal para birimi "Estcoint" ile bu sistem içinde ödemelere başlanacağını duyurdu.

Estonya'nın dijital vatandaşları hem devlete karşı yükümlülüklerini ve hem de sistem içinde birbirleriyle yapacakları işlemlerin karşılığını Estcoint ile ödeyecekler.

Öte yandan, Estonya'nın hedefleri büyük. Bir süre sonra Estcoint'in normal ticarette de kullanılabileceğini düşünüyorlar.

Ayrıca bakınız 👇

Neymiş Bu Bitcoin? Bir Gecede Tüm Paranızı İkiye Katlayacak Mucize Kur - onedio.com
Neymiş Bu Bitcoin? Bir Gecede Tüm Paranızı İkiye Katlayacak Mucize Kur - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir