Neymiş Bu Bitcoin? Bir Gecede Tüm Paranızı İkiye Katlayacak Mucize Kur

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

"Bitcoin'de son yılların zirvesi!", "Bitcoin uçuyor!" gibi haberler hayatımızın içinde yer almasa bile Bitcoin dünyanın yönünü değiştiriyor. Üstelik yalnız da değil. Ona benzer birçok birimin yükselişinden habersiz geçen her dakika da finansal geleceğiniz için kaçan bir fırsat olabilir. Yeni dünyanın hem gerçek hem mecazi anlamda ele avuca sığmayan değeri Bitcoin'i, güvenliğini ve dostlarını tanıyalım.

Bitcoin'i bağlanma problemi yaşayan fakat istediği zaman da bağlanabilen özgür bir ruh olarak düşünebilirsiniz.

Bitcoin ve onun temelinde çalışan bir "kriptopara" herhangi bir bankaya, resmi kuruluşa ya da tekil kişiye bağlı değildir. Yani Bitcoin'in dolaşım ağı sadece ve sadece kişilerdir.

Hem anonim hem hiçbir yere bağlı değil, nasıl güveneceğiz biz bu Bitcoin'e?

Burada Blok zinciri (Blockchain) güvenlik mevzusunda imdada yetişiyor. Blok zinciri mantığı şu örnekte özetlenebilir: İsteyen herkesin erişebileceği bir veri defteri var fakat bu veriler o kadar dağınık ki bunların birleştirilmesi mümkün değil, sadece belirli işlemlerin doğruluğu kontrol edilebilir.

Blok zinciri hem Bitcoin işlemlerinde hem de merkezli bankacılık sistemlerinde güvenliği sağlamaya aday.

Blok zinciri aslında basit bir karmaşaya sahiptir, altyapısında yapılan her yeni işlem bağlı tüm sistemlerde güncellenir, kopyalar bu yeni işlemin doğruluğunu onaylarsa zincire yeni bir halka katılmış olur.

Her şey tadında güzel. Bir merkezi olmamasına rağmen dengeyi korumak adına Bitcoin sayısının da bir sınırı var.

Bitcoin madenciliğiyle herkes zor da olsa Bitcoin'ini taştan çıkarabiliyor. Tasarlanma aşamasında 21 Milyon Bitcoin olması planlandı, şu an 17 Milyon sınırındayız, hala 3 Milyon Bitcoin keşfedilmeyi bekliyor. Bu sınır aşıldığında Bitcoin fiyatlarında büyük dalgalanmalar olacağı da söylentiler arasında.

Bitcoin'le işlem yapmak için 1 BTC (Bitcoin birimi) şart değil, dilerseniz 0.1 ya da 0.05 gibi birimlerde BTC transferi gerçekleştirilebilir.

Transfer akışı da kullanıcı yönünde basit bir banka işleminden farksız. Bitcoin cüzdanından yollanmak istenen kişinin Bitcoin kimliği ve miktar girilir, onaylanır, transfer işlemi sizin açınızdan burada son bulur. Bitcoin altyapısı saniyede ortalama 7 işleme izin verdiği için bir sıraya girer ve sıranızın gelmesini beklersiniz. Kimi zaman kısa sürse de bu işlemin saatler sürdüğü de olur.

Yaygın kanının aksine Bitcoin sadece illegal işlerin maşası değildir, tam tersine tüm işlemler herkes tarafından erişilebilir durumda.

Tek farkı isimler yerine 14k66TYZhjeKQcdXwP0ytXvh5gL6FNSe gibi karmaşık bir Bitcoin adresi kişileri temsil eder. Herkes her şeyi takip edebilir fakat kimsenin kimliği direkt olarak ortada değildir.

Dünyada yeri az çok belirlenmeye çalışılan Bitcoin'e ülkemiz ölü taklidi yapmaktadır. Yani Bitcoin şu durumda ne legal ne de illegaldir.

Bitcoin'le ilgili olumlu veya olumsuz bir yasal düzenleme mevcut değil fakat olur da Bitcoin yollarken, alırken ya da hesabınızla ilgili bir problem yaşarsanız bunun peşinden gidebileceğiniz hukuki bir zemin yok.

Bitcoin gibi Blok zinciri altyapısını kullanan diğer kriptoparalar da gittikçe değer kazanıyor hatta bazıları geleceğin Bitcoin'i olarak yatırım konusunda göze çarpıyor.

Edinilmesi Bitcoin'e nazaran daha kolay olan ve altcoin olarak geçen bu birimler arasında Etherium, Ripple, Nxt, Dogecoin'i sayabiliriz. Bu altcoinler piyasaya çııkarken Bitcoin'in bir eksiğini tamamlayacaklarını iddia etseler de temelde çok büyük farkları yok.

Altcoinler o kadar çeşitli ki ücretsiz olarak herkes kendi altcoinini üretebilir. Efektif olarak kullanabilir misiniz, orası size kalmış.

Altcoinlerin çalışma prensibi Bitcoin temelli olduğu için piyasadaki tüm altcoinler alım satım esnasında Bitcoin değişim değerine göre değerlenir. Altcoin dğer kazandıkça Bitcoin değişim değeri de ona göre değişir.

Bugün 1 BTC 14.600 TL civarında işlem görüyor ve henüz üst sınırına ulaştığı da düşünülmüyor.

Bitcoin'le ve diğer altcoinlerle yapılan arbitraj ve alım satım işlemleri gidişat iyi okunabilirse büyük kâr oranları da sunuyor. Bir borsa olarak değerlendirmek herkese hitap etmeyebilir fakat Bitcoin güvenli para transferi konusunda gelecekte büyük bankalara kafa tutacağa benziyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
paco-hernandez

olayın kendisi dolandırıcılık değil, ama dolandırıcılık aracı olarak kullanılıyor. Çevremde böyle bir olay gerçekleşti.

heineken

Şuradan bedava 50 Coin kazanıyorsunuz: ''Wcx Coin! Eski apple, ibm ve deutsche bank çalışanlarından oluşan bir ekibe sahip, 10 kat daha düşük transaction fee vaat ederek piyasaya çıkan bu altcoin 10 ekim 2017'de piyasaya giriyor. Altcoin'den öte bir exchange, yani market/borsa da olacak gibi. https://wcex.co/?ref=ZnfSYv1U linkinden kaydolursanız 50 wcx token kazanıyorsunuz. Bu da ico zamanı 5 USD'ye tekabül ediyor.''

ugur-sezgin2

dolandırıcılık diyenlere kıcımla gülüyorum

mavi201

sadece türkiye de değil dünya üzerinde de hukuki bir zemini yok.

serhat-baskurt

japonya'da artık var. Şirketler arası anlaşmalarda dahi kullanılması serbest bırakıldı. Ve uygun yasal işlemler hükumet tarafından yapıldı.

Gizli Kullanıcı

işlem yavaşlığı en büyük engel, saniyede 7 işlem nedir aq, kurda değişim var satmak yada almak istiyorsunuz ve sıra bekliyorusunuz ve kur tekrardan değişiyor, daha karlı yada zararlı duruma düşebilirsiniz. Gelecekteki bi para birimin temeli olabilir ancak.

bluefanclub

böyle bir şey yok rahat olabilirsin.

Başlıklar

Borsatransfer
Görüş Bildir