'Dokunulmazlıkları Kaldırılan AKP'li Vekiller İfade Vermeye Kendileri Gidecek'

 > 
7PAYLAŞIM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dokunulmazlıkları kaldırılan AKP’li milletvekillerinin çağrı üzerine kendilerinin gidip ifade vereceğini söyledi. 799 fezlekenin tamamının gelecek hafta ilgili savcılıklara gönderileceğini de belirten Adalet Bakanı, HDP'lilerin ifade vermeye gitmeyecekleri yönündeki açıklamalarına "Bunlar son derece yanlış olur, tüm vekiller yargılama sürecine yardımcı olmalı" karşılığını verdi.

Yargı muhabirleriyle iftar yemeğinde bir araya gelen ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bozdağ, milletvekillerinin ifadelerini alma sürecinin nasıl işleyeceği ve başsavcılıkların milletvekillerini zorla getirme durumunun olabileceği yönündeki tartışmaların sorulması üzerine şunları söyledi;

"Soruşturma usulü Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre yapılacaktır. Oradaki usulde kişilerin ifadesi nasıl alınacak, çağrı nasıl yapılacak bunların hepsi detaylı yazıyor. Cumhuriyet savcılıkları bu usule göre hareket edeceklerdir. 

Tavsiyem, bu konuda bütün milletvekili arkadaşlarımızın yargılama süreçlerine yardımcı olmasıdır. Çünkü hepimiz yaptığımız işin hesabını millete veriyoruz ama yargıya düşen bir konu olunca da yargıya da gidip orada sorulan sorulara cevap vermemiz daha doğru olandır. 

AK Parti milletvekilleri çağrı üzerine gidip ifadelerini verecekler. Herhangi bir başka arayışları olmayacaktır. Dilerim ki CHP'nin, MHP'nin, HDP'nin sayın milletvekilleri de bu konuda yasaların emri neyse ona uygun hareket ederler. Ama biz gitmeyiz zorla götürsünler, şöyle fotoğraf verelim kameralara evden zorla alırken veya parlamentodan zorla alınırken, gürültü patırtı çıksın gibi bir düşünce varsa bu fevkalade yanlış olur. Herkesin hukuka saygılı olması ve hukukun doğru işlemesine yardımcı olması gerekir" 

CNN Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir