'Boğaz'ımıza Kadar Doluyoruz: Dolgu Projeleri Sonrası İstanbul Boğazı 27 Metreye Kadar Daraldı

 > 
1.2bPAYLAŞIM

İstanbul Boğazı’ında yer kazanma çalışmaları nedeniyle başlatılan dolgu alanlarıyla ilgili tartışmalar, Üsküdar meydan ve sahil düzenleme çalışmalarıyla yeniden alevlendi. Geçmişten günümüze, Boğaz’da yer kazanmak amacıyla yapılan 11 proje uygulandı. Bu projelerden 6’sına göre, Boğaz’da 266 bin 100 metrekarelik alanda dolgu yapıldı. Boğaz 4 ile 27 metre arasında daraldı.

Boğaz’ın iki yakasının birbirine en çok yaklaştığı nokta, 698 metreyle Anadoluhisarı ile Rumelihisarı arasında.

Haber Türk'ten Can Mete'nin haberine göre, Boğaz’da dolgu alanların geçmişi Osmanlı dönemine uzanıyor. Gemilerin demirlediği Dolmabahçe Sarayı’nın arazisi, 17’inci yüzyılda doldurulmaya başlandı.

Geçmişten günümüze kadar Boğaz’ı daraltan 11 dolgu projesi hayata geçirildi. Kazıklama sistemiyle yapılan 6 proje ile Boğaz’da 266 bin 100 metrekarelik dolgu oldu.

Cumhuriyet döneminde ilk dolgu Emirgan-Sarıyer sahil yolunun genişletilmesiyle gerçekleştirildi.

1956-2011 arası 7 dolgu yapıldı

 • 1956: Emirgan-Sarıyer sahil yolu genişletildi.

 • 1988: Üsküdar-Harem sahil yolu 4.5 kilometre boyunca 27 metre genişletildi.

 • 1988: Çayırbaşı-Sarıyer sahil yolu 4 kilometre boyunca 22 metre genişletildi.

 • 1988: Kuruçeşme-Arnavutköy arasında bin 200 metre boyunca 15 metrelik yol yapıldı.

 • 2005: Telli Baba Koyu. Sahil Güvenlik Komutanlığı için dolduruldu.

 • 2011: İstinye ve Tarabya koyları platformlarla doldurularak teknepark yapıldı.

 • 2011: Garipçe’ye liman ve büyük bir dalgakıran yapıldı.

Son dönem dolguları...

 • Emirgan: 2014’te İBB tarafından yürütülen çalışmalarda sahil yolunun 700 metrelik kesiminde, denize kazıklar çakıldı. Projeyle Boğaz 8 metre daradı.

 • Kanlıca- Çubuklu :2015’te İBB ve Beykoz Belediyesi’nin ortak yürüttüğü çalışmalarda Çubuklu-Kanlıca arasındaki sahile kazıklar çakılarak beton set yapıldı. Proje nedeniyle Boğaz 2.5 kilometrelik hat boyunca 10 metre daraldı.

 • Beykoz: Torunlar Gayrimenkul’ün 49 yıllığına kullanım izni aldığı Beykoz Paşabahçe’deki Tekel Fabrikası’nın arazisinde kazı ve dolgu düzenlemesi yapılacak.

 • Kuleli Askeri Lisesi: Kuleli Askeri Lisesi’nin sahiline “geometrik düzenleme” adı altında, kazıklı yol yapılacak. İhalesi 2015 yılında yapılan projenin tamamlanmasıyla Boğaz 320 metrelik bir hatta 25 metre daralacak.

 • ÜsküdarSon günlerde yoğun olarak tartışılan Üsküdar meydan ve sahil düzenleme çalışmaları ‘kazıklama’ sistemiyle yapılacak. Revize edilmek üzere durdurulan proje tamamlandığında, 12 bin metrekarelik teras oluşturulacak.

Son olarak 437 yıllık Mimar Sinan eseri Şemsi Paşa Camii’ndeki çatlaklara neden olması, tüm gözleri bir kez daha Boğaz’a çevirdi 👇

Mimar Sinan’ın Son Eserlerinden 437 Yıllık Şemsi Paşa Külliyesi'nde ‘Kazık Çatlağı’ - onedio.com
Mimar Sinan’ın Son Eserlerinden 437 Yıllık Şemsi Paşa Külliyesi'nde ‘Kazık Çatlağı’ - onedio.com

İlber Ortaylı: 'Niye Mimar Sinan doldurmamış burayı da sen dolduruyorsun?'

Şemsi Paşa Külliyesi'nin gördüğü tahribat basına yansımış, Prof. Dr. İlber Ortaylı uygulamayı şöyle eleştirmişti:

"Burayı genişletecekler, sonra oturup çay içecekler herhalde. Güzel bir şey gördüler mi akıllarına hemen yiyip içmek geliyor bizim halkın. Buraya kazık çakılacaksa Mimar Sinan’ın zamanında âlâsı çakılırdı. Dönemin dalgıçları Venedik usulü kazık çakıyorlardı. Bu işin iyisi Hollandalılardır. Dönemin dalgıçları Hollandalılardan daha iyi kazık çakıp doldurma yapıyorlardı. Niye Mimar Sinan doldurmamış burayı da sen dolduruyorsun? Sana mı kaldı? Seni mi bekliyordu bu proje? Nasıl müsaade ediliyor?"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir