'Beykoz'un Mozart'ı'nın Yüzünü Güldüren Gelişme: Yunus'un Sınava Alınmasına Yönelik Süreç Başlatıldı

 > 
1bPAYLAŞIM

İstanbul'un Beykoz semtinde yaşayan ve dünyaca ünlü besteci Mozart'la aynı müzik kulağına sahip olan 19 yaşındaki otizmli Yunus Yazar, iki yıldır YGS'de barajı aşamadığı için yetenek sınavlarına girememişti. YÖK tarafından durumu incelemeye alınan Yunus için bugün sevindiren haber geldi. Yunus'un İstanbul Üniversitesi'nde yetenek sınavlarına alınmasına yönelik sürecin başlatıldığı bildirildi.

Beykoz'da tek katlı bir gecekonduda geçim savaşı veren Yazar ailesinin ikiz çocuklarından biri olan Yunus Yazar, ortaokulda müzik öğretmeninin ondaki üstün yeteneği fark etmesiyle güzel sanatlar lisesini tam burslu olarak kazandı ve geçtiğimiz yıl da mezun oldu. 

Ancak, Yunus'un üniversitede konservatuvar okuma hayalleri YGS'deki "100 puan" barajına takıldı. Yunus 2 yıldır barajı geçememesi nedeniyle üstün yeteneğine rağmen yetenek sınavlarına giremedi.

Yunus'un hikayesinin basında yer alması ve sosyal medyada hızla yayılmasının ardından ünlü komedyen Cem Yılmaz, Yunus'a burs vermeye hazır olduğunu açıklamış ve YÖK Başkanı da ilgili birimlere konunun incelenmesi talimatını vermişti 👇

Yetkililer Sesini Duydu: Beykoz'un 'Mozart'ı Otizmli Yunus İçin YÖK Harekete Geçti - onedio.com
Yetkililer Sesini Duydu: Beykoz'un 'Mozart'ı Otizmli Yunus İçin YÖK Harekete Geçti - onedio.com

"İstanbul Üniversitesi'ne durumun tespit edilmesi için yazımızı gönderdik"

Yunus'a müjdeli haber bugün YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'tan geldi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Saraç, Yunus'un durumu gündeme geldiğinde gerekli talimatını verdiğini anımsatıp, "Ben de Yunus kardeşimizi aradım, görüştüm ve süreci başlattık. Bugün itibarıyla da İstanbul Üniversitesi'ne Yunus kardeşimizin durumunun tespit edilmesi ve bu tespit gerçekleştiğinde işlemlerin yürütülmesi hususunda da yazımızı gönderdik." dedi.

Saraç, "Ülkemizin her bir değeri bizim için çok önemlidir. Bunların hiçbirinin zayi olmaması için çalışıyoruz. Çünkü bu değerler birleştiğinde ülkemizin istikbalini oluşturuyor. Bu, bilim alanında da sanat alanında da böyle. Dolayısıyla bu süreç çok sıhhatli, mevzuata uygun bir şekilde yürütülmektedir. Herhalde çok güzel, kendisini mutlu edecek bir sonucun en yakın süre içerisinde de çıkacağını ümit ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

YÖK Başkanı, Yunus Yazar'ın İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda bir komisyon marifetiyle özel yeteneğinin birkaç gün içinde değerlendirileceğini söyledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir