Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Benim Oyum Neyi Değiştirir ki?' Gençlerin Referandumda Sandığa Gitmesi İçin 16 Sebep

-

Hepimizin bildiği gibi 16 Nisan'da Türkiye'yi önemli bir referandum bekliyor. Peki siz oy verenlerden misiniz yoksa bir oy neyi değiştirir diyenlerden mi? 

Peki, gerçekten oyunuz değersiz mi? Yoksa bir oyla çok şeyi değiştirebilir misiniz?

1. Üniversiteli genç, gelecek senin ellerinde!

Yapılan araştırmalara göre üniversiteli gençlerin %45'i sandığa gitmeyeceğini söylüyor ve Türkiye'de 6 milyon üniversite öğrencisi var. Bu 2 milyon 700 bin oy demek. İster evet ister hayır deyin bu kadar oy sizce hiçbir şey değiştirmez mi?

2. Bir oy aslında birden büyüktür!

Araştırmalar toplam seçmenin %17'sinin oy kullanmayı düşünmediğini söylüyor. Bu da 9 milyon 860 bin oy ediyor. Hala oyunuz gözünüze az mı görünüyor?

3. Bu seçimde baraj yok!

Nasılsa oy verdiğiniz partinin baraj altında kalacağını düşünerek ya da mevcut güçlü partilerin sizin fikirlerinizi yansıtmadığını düşünüp geçmiş seçimlerde oy vermemiş olabilirsiniz. Ama bu partilerin oylanacağı bir seçim değil ve bir baraj yok. Evet deseniz de hayır deseniz de oyunuz çok etkili olacak.

4. Sadece oy vererek çok şeyi değiştirebilirsin!

Oy vermeyi düşünmeyenlerin sadece %5'i bile oy verse bu, mevcut sonucu %2 oranında değiştirme gücüne sahip ve %2 demek bu seçimde çok şey demek!

5. Seçimin kaderini gençler belirleyecek

Sensiz bir oy eksiğiz!

6. Referandumda oy kullanmamak gelecek için söz hakkını kaybetmek demek

Boşverme, oy ver!

7. Oy vermek görevden önce hakkınızdır, geleceğinize sahip çıkın

Üşenme, oy ver!

8. Referanduma çok az kaldı!

Referandumda oylayacağımız anayasa mevcut sistemimize ciddi değişikler getirecek. Sonuç ne çıkarsa çıksın oy kullanmazsanız sesinizi duyurmanız için çok geç olacak. Bu değişikliğe hayır ya da evet demek için son şansınız!

9. Oranlar çok yakın!

Anket sonuçlarına göre evet ve hayır oranları birbirine çok yakın! Bu yüzden vereceğin bir oy sonucu değiştirebilir.

10. Oy vermemenin mazereti yok

Bu referandum ülke geleceği hakkında söz sahibi olmamız için bir şans! Oy vermezseniz bunun telafisi olmayacak. Aman canım şimdi kim kalkıp sandığa gidecek demeyin. Bu sınavın bütünlemesi yok!

11. İlk kez oy kullanacak binlerce genç var!

Bu yıl 18 yaşını doldurmuş olan ve referandumda oy kullanacak bir sürü yeni seçmen var. Anayasanın kabulü ya da reddi belki de en çok onların geleceğini, bu gençlerin kararı da sonucu belirleyecek.

12. Mesafeler oy vermeye engel değil!

Üniversite eğitiminiz için ailenizden uzakta başka bir şehirde yaşıyor olabilirsiniz. Seçmen kaydınızı bulunduğunuz şehre aldırmamış olabilirsiniz. Bahaneleri bir kenara bırakıp oy vermeye gidin. Geleceğinizi başkalarının ellerine emanet etmeyin.

13. Elinizi taşın altına koyun!

Gelecek bizim, bu ülke hepimizin! Oy verin, kararı siz verin!

14. Sandığa git, tercihini yap!

Hayır ya da Evet... Neye oy verdiğiniz hiç fark etmez. 

15. Gençler siyasetten ne anlar diyenlere inat!

Bu ülkenin gençlere emanet olduğunu unutmayın, meşaleyi devralma zamanı geldi!

16. Sandığa giderken ben;

Haydi gençler sandığa!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cutemurderer

bir de zaten bir şeyi değiştirmeyecek deyip eveti basanlar var ya...hiç kullanmasınlar daha iyi.

atatc23

Bir gün ormanda yangın çıkar ancak kimin umurunda tüm hayvanlar hiçbir tepki göstermiyor ama o da ne bir serçe gagasıyla şu alıp yangın yerine bırakıyor ve her defasında tur ata ata aynı işlemi yapıyor en sonunda aslan dayanamıyor ve gülerek "Serçe kardeş o kocaman yangını o suyla mi söndüreceksin?" bunun üzerine serçe cevap verir "Tabiki söndüremem ama en azından ben elimden gelenin en iyisini yapıyorum" işte bu sözden sonra ormandaki tüm hayvanlar birleşir ve o yangını söndürürürler haydi kardeşlerim söndürelim şu yangını Hepimize HAYIRlı olsun inşallah

Gizli Kullanıcı

hayır propagandası yapmamış gibi çek pampa..

Gizli Kullanıcı

En iyi gelecek avrupa burada bir gelecek yok

Gizli Kullanıcı

Serkan Kaplan sen benim kardeşim değilsin ben malum ırkın kardeşi değilim

queen-of-the-alaska

verebilseydim verirdim tabiki

Görüş Bildir