Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Acıya Sevinmek' İnsana Ait Bir Özellik Değildir

 > 
3.4bPAYLAŞIM

İnsana ait pek çok özellik sıralayabilirim burada. Bizi hayvanlardan ayıran, besin zincirinin en tepesine koyan, bir medeniyet kurmamızı sağlayan, toplum içinde var olmamıza sebep olan, vs. akla hayale gelmedik özellikler anlatabilirim size.

Ama “acıya sevinmek” bunların hiçbiri arasında yer almaz! Acıya sevinmenin bir anatomisi, bir algoritması, insanın içinde beslendiği bir damarı yoktur. Acıya sevinmek “saf” kötülüktür. Kabul kötülük insanın bir özelliği olabilir, ama bizi hayvandan ayıran değil bizzat hayvanlaştıran bir özelliktir.

1. Acıya sevinen insan çıkarcıdır, hesapçıdır, kalleştir.

2. Acıya sevinen insanın herhangi bir kimseyi, herhangi bir şeyi gerçek anlamda sevebilmesi mümkün değildir.

3. Acıya sevinen insanın başka insanlara zarar vermemesinin tek sebebi fırsatını bulamamış olmasıdır.

4. Acıya sevinen insan pusucudur, linççidir, kısacası korkaktır.

5. Acıya sevinen insana salt bencil demek bencil kimselere hakarettir, acıya sevinen insan yumurta pişirmek için komşusunun evini yakan insandır.

6. Acıya sevinen insanın ahlakı, etiği yoktur, sadece toplumdan dışlanmamak için ahlaklı taklidi yapar.

7. Acıya sevinen insan nefretini kusabileceği fırsatları asla kaçırmaz, “ama” bağlacı onun en büyük silahıdır.

8. Acıya sevinen insan, aynı zamanda acıdan beslenen insandır, acılara üzülmez o, “mış” gibi yapar.

9. Acıya sevinen insanın her zaman bir bahanesi, yandaşı, taraftarı vardır, bunları bulmasını iyi bilir.

10. Acıya sevinen insan cahildir, öğrenmeyi sevmez, işine gelmeyen bir bilgi %100 doğru olsa bile inanmamayı tercih eder.

11. Acıya sevinen insan okumaz, izlemez, duymaz, bir kere Yaşar Kemal, Gabriel Garcia Marquez, Ursula K. Le Guin, Sabahattin Ali, vs. okuyan birinin acıya sevinmesi mümkün değildir.

12. Acıya sevinen insanın tek önceliği cebidir, onun için hayatın anlamı, mutluluğun anahtarı paradır.

13. Acıya sevinen insan kategorize etme sevdalısıdır, nerede bizden, sizden, onlardan, diye ayrım yapan biri varsa, o kişi acıya sevinendir.

14. Acıya sevinen insanın başka bir inanca, düşünceye, renge, dile, ırka, vs. saygısı da, sevgisi de yoktur, olamaz.

15. Acıya sevinmek ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır, böyle birinin ne kendine, ne çevresine, ne de topluma sunacağı hiçbir şey yoktur.

16. Acıya sevinmek, duruma, zamana, kişiye göre değişiklik gösteren, geçiştirilecek bir durum değildir, bariz bir psikopatlık alametidir.

17. Acıya sevinen insan… Pardon insan demişim.

Sonuç ne derseniz, sonuç şu ki Türkiye her geçen gün “acıya sevinen" insanları arttığı bir ülke haline geliyor.

İşin ürkütücü tarafı her gün bu insanlarla yan yana işe gidiyoruz, otobüse biniyoruz, aynı marketten alışveriş yapıyor, aynı çocuk parkında çocuklarımızı sallıyoruz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mst

mesut binici YORUM YAPAN ARKADAŞLARA BİRKAÇ SORUM OLACAK HİÇMİ ASKERDE TERTİBİNİZLE DERTLEŞMEDİNİZ BİR POLİS TARAFINDAN ÖNEMLİ BİR İŞİNİZ HALLEDİLMEDİ ASKER YOLU GÖZLEYEN BİR ANNENİN ÖZLEMİNE ORTAK OLMADINIZ HİÇ Mİ KÜRT DOSTUNUZ OLMADI ONUNLA SABAHA KADAR OMUZ OMUZA İŞ YETİŞTİRMEDİNİZ HİÇMİ ALEVİ ARKADAŞINIZ OLMADI SOHBET ETTİĞİNİZ GİBİ UZAYIP GİDER ONLARDAN BİR TANESİNİNDE HATIRI YOKMU TAMAM ÜZÜLME TAMAM PAYLAŞMA TAMAM UMURSAMA AMA NE OLUR İĞRENÇLEŞMEYELİM 14 Eki 13:49YanıtlaBeğen (0)Şikayet

cgds.ogn

peki hem acı verip hemde kendi başına bir taş değdiği zaman, vay anam diye sızlananlar hangi sınıfa giriyor??

onix

adı barış olan mitinge pkk paçavralarıyla gelip kürtçe sloganlar atarsan ve ölen insanların üzerine bile siyaset adına pkk paçavrası asarsan, burda senin samimiyetin sorgulanır aslanım. aslan gibi tarafsız Barış mitingi düzenle gelip bizde sizle halay çekip slogan atıp tepkimizi gösterelim. Oradan geçen şehit yakınını inciteceğini düşünüp pkk propagandası yapmamalısın. bunu o korteksi çalışmayan beynine sok ve fazla makarna ekmek yeme beynin sulanmasın, arası et, balık muz felan yede protein al amk, bunuda mı biz söyleyecez a.na kodumun editörü..sırf kontenjan dolsun diye, 1 adet şehit cenasesi koyarak zaten tarafını belli etmiş ve acıları ayırmıssın.

koseku

hala acıları yarıştıranlar var anlaşılır gibi değil "ama onlar teröristleri savunuyor" gerizekalı... adı barış olan bir mitingten bahsediyoruz! bu kadar kıt kafalı insanlar olamaz

samet-sarikaya1

pkk ne kadar barışçıl olabilirse akp o kadar masumdur. akpde masum gibi gözükmeye çalışıyor inanıyor musun? inanıyorsan gerizekalısın demektir hayatında başarılar demeye dilim varmıyor çünkü bu beyinle zor olur.

koseku

mal pkk ne alaka orada insanlar öldü senin benim akrabam olabilir

samet-sarikaya1

gerizekalı arkadaşım her yerde hdp bayrağı varken bunu nasıl göremiyorsun? pkk sizi tükürüğüyle boğar, heykelini dikeceğiz diyen bir partinin pkk yandaşı olmadığını mı savunuyorsun bana bu kadar mı am kafalısın? bal gibide sahte bir barış mitinginde öldüler. ya bazıları çok saftı araştırmaktan bir haberdi de akpye oy verenler gibi hdp savunucusu oldular (aynı akpnin dini kullanması gibi gerizekalı şakirt kesimden oy toplaması gibi burada da salakları barış dolu sözler ile kandırdılar. her ikisininde ne barış ne de din ile alakası yok sadece sömürgeciler.) ya da cidden terör yandaşıydılar propaganda yapıyorlardı. her halükarda üzülmedim.

koseku

bir insan senin gibi düşünmüyor diye ölmesini isteyemezsin... hdp türkiye cumhuriyetine ait resmi ve yasal bir partidir sen daha neyin derdindesin pkk falan bahane nefret şahane.

samet-sarikaya1

benim kötülüğümü isteyen bir düşünceye sahip insanın ölmesini isterim karşıt olduğu için değil gerizekalı arkadaşım.

yesil1905

keşke bir kaç tane vefat eden asker ailelerinin resmini de koysaydın daha objektif olurdu.

Görüş Bildir