Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'AB Konusunda Tutarlı Olmak Türkiye'nin Çıkarına'

 > -

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Mogherini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cemaat’e operasyonun ardından söylediği "AB kendi işine baksın" sözlerine çok şaşırdığını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cemaat’e yönelik operasyonu eleştiren AB ile ilgili sözleri hakkında konuştu. Mogherini, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepkisini gördüm ve çok şaşırdım” dedi.

Geçen hafta yaptıkları ziyarette Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve birçok bakanla yapıcı bir görüşme yaptıklarını söyleyen Mogherini, “Türkiye ve AB arasında yeni bir başlangıç yapma şansı bulunduğu konusunda uzlaşmıştık. Bize Türkiye'nin AB yolunun daha çok ekonomik menfaatlerle değil, demokrasi ve hukukun üstünlüğü başta olmak üzere değerler ve prensiplerle ilgili olduğunu söyleyenler hükümet üyeleriydi” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün TÜPRAŞ tesislerinin açılışında medya ve polise yönelik Cemaat operasyonunu eleştiren Avrupa Birliği'ne tepki göstermişti. Erdoğan, AB'den gelen "Operasyon basın özgürlüğüne aykırı" tepkisinin ardından “Kendi aklınızı kendinize saklayın” demişti.

Bozkır AB'ye operasyonu anlattı

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn'a medya ve polise yönelik Cemaat operasyonuyla ilgili bilgi verdi.

AB Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Bozkır, Hahn'a "konuya ilişkin yargı sürecinin devam ettiğini, erkler ayrılığı ilkesi temelinde yürütmenin bu sürece müdahil olmadığını, Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu, yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığına herkesin saygı göstermesi gerektiğini" belirtti.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bakan Bozkır, gözaltına alınan kişilerin yazdıkları veya ifade ettiklerinden dolayı soruşturma kapsamında olmadıklarını, ayrıca Türkiye'de basın özgürlüğüne halel gelmesinin söz konusu olmadığını ifade etmiştir. Bakan Bozkır, muhatabıyla temas halinde kalmak üzere mutabık kalmıştır."

  • Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir