Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

-196 Dereceden Gelen Bebek: Yumurta Dondurma İşlemi Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Bilgi

107PAYLAŞIM

Günümüzde popüler olan yumurta dondurma işlemi, kadınların yumurta veriminin yüksek olduğu yaşlarda, yumurtaların alınıp dondurularak, daha sonra kullanılmak üzere muhafaza edildiği bir işlemdir. Doğurganlık sorunları olan kadınlar içinse inanılmaz bir gelişme! Aynı zamanda daha fazla doğum kontrolünü de sağlayan bir yöntem. Daha fazlası için buyrun bakalım...

1. Bu dondurma işlemi henüz ''deneme niteliğinde'' bir yöntem olarak kabul ediliyor.

Bu işlem 2012'den beri Amerika'nın üreme tıbbı çalışan kurumları tarafından büyük destek gördü. Bu yöntemin, kadınların doğurganlık sorunlarıyla ilgili endişelerini ortadan kaldıracağı düşünülüyordu. Birtakım özel durumlara sahip olan kadınlar (kemoterapi alacak olanlar gibi) bu yöntemi tercih ediyor, sağlıklı kadınlarınsa sadece bir seçenek olarak düşünmesi öneriliyor.

2. Henüz yeterli sayıda çalışma yapılmadığı için doktorlar, genellikle sağlıklı bireylere önermiyorlar.

Kanser tedavisi görecek olanlar (kemoterapi yumurtalıklara zarar verdiği için), ailesinde kalıtsal olarak erken menapoz olanlar, yumurta rezervi az olan kadınlar (kadınlar yaklaşık 400 bin yumurtayla doğar, her menstrual döngüde bu yumurtalar azalır, doğuştan bu yumurta rezervi az olan kadınlar için uygulanabilir) için daha çok öneriliyor.

3. Yumurta dondurma işlemi kadınlara yanlış umut verebilir.

Doktorlar bu durumun istismar edilmesinden veya yanlış umut vermesinden çekiniyor. Yumurta dondurma verimli gibi gözükse de yumurtanın canlılığını %100 korumasına dair bir garanti yok. Yani bunlar çözüldüğünde beklediğimiz verimi de alamayabiliriz. Yine de çözünme aşamasında yumurta genellikle, %90-100 civarında canlılığını koruyabiliyor.

4. Bu işlem birçok yerde pazarlamaya dönüşmüş durumda, bu nedenle klinik seçiminde çok dikkatli olmalısınız.

Bu işlemi yapan klinikler, kadınlara hamileliği geciktirmek için bunu mucizevi bir yöntem olarak sunabilir. Tabi ki bu durum, kesinlikle bu işlemi yapmamanız anlamına gelmez. İhtiyaçlarınıza ve sağlık durumunuza göre seçimler yapmalısınız.

5. Devlet hastanelerinde de yapılmaya başlanmasına rağmen, tedavi SGK tarafından karşılanmıyor.

Türkiye'deki özel hastanelerde yıllardır yapılan yumurta dondurma işlemi, artık devlet hastanelerinde de yapılıyor. Sadece kemoterapi gören kadınlara tanınan yumurta dondurma işlemi, yumurta rezervi az, bekar kadınları da kapsayacak şekilde genişletildi.

6. 5 aşamadan oluşan oldukça hassas bir uygulamadır.

1) Test Aşaması: Bu işleme başlamadan önce bireyin kan testleri, tıbbi geçmişi, fiziksel muayenesi ve yumurta sayısına bakmak için birtakım testler yapılır. Yumurta sayısı olması gerekenden düşükse bu yöntem önerilebilir.

2) Günlük Hormon Enjeksiyonları: 2 hafta boyunca hergün hormon enjekte edilir. İlk hafta enjekte edilen hormon, çok sayıda yumurta üretilmesini sağlar. İkinci haftadaki ise yumurtalamayı engeller. 

3) Ultrason Aşaması: İki hafta boyunca, dört ya da beş kere doktora gitmek gerekir. Yumurtaların doğru gelişip gelişmediğini takip etmek herhangi bir komplikasyona karşı önemlidir.  

4) Yumurtaları Vajinadan Çıkarma: Yumurtalar hormon aldıktan sonra hazır olduklarında, doktorunuz vajinal duvarın üzerinden yumurtalıkların içine bir iğne ekleyerek, yumurtaları tek tek çıkaracaktır. 

5) Dondurma: Yumurtalar ani bir şok etkisiyle vitrifikasyon tekniğiyle  dondurulur. Sıfırın altında 196 derecede sıvı nitrojen içinde saklanır.

Dondurulmuş yumurtaları kullanmak istediğinizde ise, çözünme işlemi yapılıp, spermle döllendirildikten sonra embriyo olarak rahminize yerleştiriliyor.

7. Hormon enjeksiyonlarının yan etkileri olabilir.

Doktorunuz  hormon enjeksiyonları sırasında sizi çok yakın takip etmelidir. Çünkü bu aşamada hastalarda %10 oranında görülen, yumurtalık hiperstimülasyon sendromu (yumurtaların aşırı uyarılması) oluşabilir. Bu sendrom tehlikeli seviyelere ulaşmışsa, yumurtalıkların şişmesine neden olur. Bu sendromun semptomları arasında şişkinlik, bulantı, ishal, şiddetli karın ağrısı, hızlı kalp atışları görülür. Çok nadir de olsa ölümcül bile olabilir.

8. Aynı zamanda bu işlem oldukça pahalı.

Florance Nightingale Hastanesi'nde yaklaşık 6 bin lira olan yumurta dondurma işlemi, Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde 5 bin 500 liraya maloluyor. Özel hastanede dondurma işlemi 12-13 günde tamamlanırken, devlet hastanesinde bu işlem 2 ayı bulabiliyor.

9. Genç yaşlarda bu işlemi yaptırdığınız için, daha sonrasında hamilelik için şansınız haliyle daha yüksek oluyor.

30'lu yaşların sonlarına doğru çoğu kadının hamile kalma başarısı azalır. Yumurta kalitesi düşmeye başlamadan önce bu işlemi yaptırmak gerekiyor. Bunun için ideal yaş aralığı ise 20'li yaşlar ve 30'lu yaşların başları.

10. Çoğu kadın aslında, doğumu geciktirmeyi tercih etmiyor.

Appl e ve Facebook 2014 yılında kadın çalışanlarına dondurma işlemi için bir teşvik ödemesi yapmıştı. Bunun sebebinin işe daha motive etmek amaçlı olduğu düşünülüyor. 100 hastanın üzerinde yapılan bir araştırmada, yumurta dondurma seçenekleri olduğu söylendiğinde, %59'luk kısım doğal bir hamilelik meydana gelmezse tercih edeceklerini söylerken, %41'lik kısım bu yöntemle doğumu ertelemeyi tercih etmiş.

11. Bu yöntemle kadınların kendilerini daha güçlü hissettikleri rapor edilmiş.

Yapılan çalışmalarda kadınlar, bu yöntem sayesinde endişelerinin azaldığını, kendilerini daha da güçlenmiş hissettiklerini söylüyorlar.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
isabel-magnolia

Ya yumurtalar karışırsa, bozulursa veya son kullanma tarihi geçerse?

manitu070207

o zaman dans :)

isabel-magnolia

Renk.

ecemontana

ıııı :/

togrul-mstlizad

Elsa'nın güçlerinin nereden geldiği anlaşıldı.

Gizli Kullanıcı

R.T.E bunu beğenmedi

aleyn

Buzzfeed'te bu konuyla ilgili bir video izlemiştim. Kadın yumurtalar için kocaman bir iğneyi sırtının arkasından yumurtalıklarına kadar tek seferde soktuğunu filan anlatıyordu. Evde, ayna karşısında yapmış. Eğer videoyu doğru anladıysam ve bu işlem gerçekten böyleyse değeceğini sanmıyorum. Kocaman iğneyi tek başına yumurtalıklarına kadar sokmak ne ya :/

begumdebegum

yok yav. fakemiş o video. genel anestezi ile yumurtalama döneminde (yukarıda yazan aşamalara göre)10 -15dk süren jinekolojik operasyonla alınıyor. sırttan falan değil yani.

leonhardt

Sağlık problemi vs. olmadığı sürece yapılmasının pek bi anlamı yok sanki

Görüş Bildir