Yerli ve Milli Tesla: 19 Yaşındaki Kasap Çırağı Elektrik Üreten Motor İcat Etti

 > -
Abone ol

Bizim milletin klasik avuntu cümlelerinden birisi; "bana bi imkan verilse neler yapardım da işte..." diye başlar genelde de futbolcu olma klişesiyle sona erer. Çok az insan astronot, müzisyen, bilim adamı olma hayali kurar. Ancak bazıları da imkan verilmemesine rağmen birçoğumuzun yapamayacağını yapıyor. Amasyalı Sinan Okay da kendi imkanını kendi yaratıp, bir de üzerine harikalar yaratanlardan. 19 yaşındaki Sinan, hobi için kurduğu atölyede kendi çabalarıyla elektrik üreten bir motor yaptı. İşin bilimsel gerçekliğini uzmanları değerlendiredursun, biz size Sinan'ı ve icadını anlatalım.

Amasya'nın Suluova ilçesinde bir et kombine tesisinde çalışan Sinan, hem evde hem de işyerinde kendi imkanlarıyla kurduğu küçük atölyelerde elektrikle ilgili çalışmalar yapıyor

Babasının isteğiyle kasaplığı seçen Sinan'ın küçüklükten beri elektrikli aletlere ilgisi bulunuyor. Aldığı asgari ücretten arttırdığı parayla atölyesine malzemeler aldığını belirten Sinan, 500 lira maliyetle elektrik harcayan bir motoru elektrik üreten bir motor haline getirmeyi başardı.

"Türk 01" adını verdiği icadı yaklaşık bin volt elektrik üretebiliyor ve küçük ev aletlerini çalıştırabiliyor

"Bu çalışma benzinli motorları yaptığım zaman aklıma geldi. Benzinli motorla yaptığımı neden elektrikli motorla yapamayayım diye bir fikir oluştu ve araştırmalara başladım. Bir fizik kuralını alt-üst ettim. İki bobinaj birbirini döndüremez, yükleyemez kuralını kuralını ortadan kaldırdım, iki bobinajın birbirini döndürmesini başardım. Elektrik harcayan bir motoru, elektrik üreten bir motor haline getirdim. 'Türk 01' ismini verdiğim mekanizmanın çalışma prensibi servo motor aküden alınan ilk elektrikle step motoru çeviriyor. Bu şekilde step motordan elektrik üreterek bobinaja elektrik yüklüyor. Bu elektrik regülatör sayesinde kullanılabilir bir seviyede düşürülüyor ve elektriği kullanabiliyoruz."

Sinan, gerekli imkanlar sağlanırsa bir şehrin elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini iddaa ediyor

Destek verildiği takdirde bu projesini gerçekleştirebileceğini savunan Sinan, çalışmalarını devlet bünyesinde yapmak istiyor.

İlk destek Mühendisler odası ve belediyeden

Elektrik Mühendisleri Odası Amasya Şube Başkanı Metin Uysal, Okay'ın çalışmalarını takdirle karşıladıklarını belirterek, ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Ayrıca Sinan'ın yaşadığı Suluova'da belediye, Okay'a destek verdi. Ancak bunlar yeterli midir? Kesinlikle değildir. Çalışmalarını devlet bünyesinde yapmak isteyen Sinan'ın isteği yerine getirilmelidir. Yoksa daha önceki tecrübelerimiz gibi, bundan 2 yıl sonra Sinan'ın haberini "ABD'de bir üniversiteden başlığıyla verebiliriz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
okisi

lan ulaşabilen varsa söylesin çocuğa gitsin ülkeden kaçak yolla ama farkedilmeden yoksa çok yaşatmazlar bunu

toy_muhendis

mehmetygt.yoruk

vay mk 2-3 yıl beklese ben yapacaktım

ugurkose

Öyle ya da böyle bunca imkansızlıklar içinde çocuk uğraşmış kendince bişeyler yapmış amk. hayatında hiç bir yaralı parmağa işemeyen insanlar kalkmış burda eleştiri yapıyor. Bu ülke, araba kapısına 3-5 tane led bağlayıp sinyal lambası icat diye tubitakın desteklediği çocuklarıda gördü. Bi siz akıllısınız amk o destekleyen elektrik mühendisleri odası aptal. Onlar bilmiyor mu sanki bu çocuğun yaptığı şeyin işe yaramayacağını ? Onlar da biliyor ama heves kırmak yerine teşvik etmeye çalışarak belki de çocuğun gelecekte yapacağı daha faydalı işler için zemin hazırlamış oluyorlar. Boka çöken sinek gibisiniz..

alfred-hickork

20 kw elektrik harcayarak, 15 kw elektirik üreten makine yapmış amk.... lan elektriği makine yerine düz kablodan geçirsen 20 olarak kalırdı en azından

Görüş Bildir