Yaşadığınız Bir Anı Daha Önce de Yaşamışsınız Gibi Hissetmenize Neden Olan Dejavu ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

-
Abone ol

Hepiniz mutlaka hayatınızın bazı dönemlerinde “Ben bu anı daha önce yaşamıştım.” veya “Sanki bu yeri daha önce de görmüş gibiyim.” cümlelerini kurmuşsunuzdur. İşte çoğu kişiyi geleceği görmeye başladığına inandıran bu durum “dejavu” adıyla biliniyor. Tabii, her şeyin olduğu gibi dejavu hissinin de bilimsel bir açıklaması var…

1. Dejavu’nun çıkış noktası tam olarak bilinmiyor, ancak bilimsel yaklaşım bunun aslında doğaüstü bir olay olmadığı ve hafızayla ilgili yaşanan bir anomali sonucu, olayın daha önceden yaşanmış gibi algılanmasından ibaret olduğu yönünde.

2. Dejavu, Fransızca kökenli bir kelime ve “zaten görülmüş olan” anlamına geliyor. Dejavu yaşayanlar bu deneyimi daha önceden yaşamadıkları bir olayı aslında yaşamış gibi hissetmek şeklinde tanımlıyorlar.

3. Dejavu hissi iki şekilde oluşur. Bunlardan ilki 'dejasenti' olarak adlandırılır ve daha önce yaşanmamış bir hissin anımsanması söz konusudur. İkincisi ise 'dejavizite'dir ve daha önce gidilmemiş bir yere gidilmiş hissine kapılma halidir.

İnsanlarda en çok dejasenti rahatsızlığı görülür.

4. Dejavu hissi, beyindeki mekanizmaların zamansal farklılaşması ile ortaya çıkan bir durumdur. Beynimizdeki hafıza sistemlerinin zamansal uyumsuzluğu dejavu hissi yaşamamıza neden olur.

Yani iki lobun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışması nedeniyle bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için geç algılayan taraf bu olayı daha önce yaşamış gibi olur.

5. Bilim literatüründe dejavu kelimesi ilk kez 1928 yılında Edward Titchener’ın Bir Psikoloji Kitabı isimli kitabında tanımlandı.

Dr. Titchener, bu durumu şöyle açıklıyor: "Beyin, bir deneyime yönelik olarak tam bir algı üretmeden önce, kısmi bir algı yaratır. İşte bu kısmi algı, daha önce deneyimlenmiş bir olay olduğu hissi yaratmaktadır."

6. Journal of Neurosciences adlı bir tıp dergisinde yayımlanan bir araştırmada, insanların aslında yaşamadıkları hayali olayları nasıl yaşamış gibi hissettiklerini bulmak üzere sağlıklı bir grup insanın beyin MR’ları çekilmiş.

Araştırmaya katılan deneklerin MR sırasında çok emin olarak hatırladıkları konularda beynin yan altında bulunan, bir olayın çok belirgin ve somut birçok ayrıntısını hafızalayan bölgedeki beyin faaliyetinde artış olduğu saptanmış.

7. Şizofreni, kişilik bozuklukları, anksiyete gibi bazı nörolojik bozukluklarla ilişkili olabileceği düşünülen dejavu hissinin bu hastalıklarla bir bağlantısı bulunamadı.

8. Dejavuyla arasında en çok ilişki bulunan rahatsızlık temporal lob epilepsisidir. Yapılan araştırmalara göre, temporal lob krizlerinden hemen önce dejavu hissi yaşanabiliyor.

Bu yakınlık, nörolojik düzeyde anomali yaratacak elektrik akımlarının dejavuya neden olduğu sonucunu güçlendiriyor.

9. İnsanların %70’i bu deneyimi hayatlarında en azından bir kez yaşadığını söylüyor. Yani sokakta gördüğünüz her 10 kişiden 7'si dejavu hissini daha önce deneyimlemiş.

10. Yapılan bazı farmakolojik araştırmalar, 'dopaminerjik etkilerin' kişilerde dejavu hissinin oluşması ihtimalini arttırdığını gösteriyor.

Gribin semptomatik tedavisinde kullanılan bazı ilaçların karıştırılmasının dejavu deneyimini belirgin şekilde arttırdığı tamamen rastlantı eseri tespit edilmiş.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aslında gerçekten geleceği görüyor veya önceki hayatımızı anımsıyor olabilir miyiz?

Bence kesin reenkarnasyonun etkisi bu.
Ben gelecekten kesitler gördüğümüze inanıyorum.
Yaa bırakın bu işleri safsata bunlar!
Bilimsel açıklaması dışında diğerleri inandırıcı değil.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
adekaj

dejavu kisinin beyninin yorgun olmasi sonucu algisinin yavaslamasi ile oluyor abartilacak bir sey yok yani

cangl

ya yaşadıysak.

kubilay-canoz

ben bu durumu net yaşadım benimki virkaç saniyelik olay da depil arada 5 dk var

mustafaerenn

ben bu içeriği eskiden okumuştum sanki

fransiz

dejavu zaten istedim demek .orjinali ‘déjà voir’. yani dejavü.. ogren bunlari editor

Görüş Bildir