Van Gogh'un Mumyası Bulunmuş Olabilir mi?

 > 
180PAYLAŞIM

Van Gogh’un ünlü otoportresi ile inanılmaz bir benzerlik gösteren iyi korunmuş bir mumya İspanya’da eski bir kilisede bulundu.

Zaragoza yakınlarında Quinto köyünde yer alan bir kilisenin restorasyon çalışmaları sırasında 30 mumyalanmış vücut bulundu. Mezarlar, 2011 yılında ısıtma sistemi kurmak için kilisenin bir kısmının tabanı kaldırılınca açığa çıktı. Bazıları ahşap tabutlar içinde bulunan 11 yetişkin 24 çocuktan oluşan kalıntılar kumaşlara sarılıp kilisenin şapelinde incelenmek üzere muhafaza edilmişti. 2014 yılında kalıntıların incelenmesi için bir proje başlatıldı.

Oldukça kuru olan toprak sayesinde doğal olarak mumyalanmış kalıntılar giyimlerine dayanılarak 18. yüzyılın sonundan 19. yüzyılın ortalarına tarihlenmiştir. Mumyaların çoğunun saçarı ve sakalları oldukça iyi korunmuştur. Bazı erkek mumyalar ise keşiş kıyafeti giymişti. İspanya’da insanların dini adetlere göre gömülmenin yaygın olduğunu söylenen Mumya Araştırma Merkezi direktörü Mercedes González bazı mumyaların Franciscan mezhebinin adetlerine göre giydirildiğini ancak bunların keşiş olmadığını belirtti. Asıl keşişler çıplak ayakla gömülmüşlerdi.

Araştırma sonuçları hakkında daha detaylı bilgi Ağustos ayında sunulacak

Öldüğünde 40’lı yaşlarında olan Van Gogh (!) mumyası da Franciscan giysileri giymişti, fakat hakkında henüz çok az şey biliniyor.

Quinto köyünün bulunduğu Aragon bölgesinde bazı salgın hastalıklar bulunmaktaydı. Bölgede 18. yüzyılda çiçek hastalığı ve sarıhumma yaygınken, 19. yüzyılda kolera görüldü. Çocuk sayısının fazla olması bu çocukların koleradan ölmüş olabileceğini düşündürüyor. Bir çocuğun tomografi çekimlerinde sağ ayağında olası izler görüldü.

Araştırma sonuçları hakkında daha detaylı bilgi Ağustos ayında Peru’da gerçekleştirilecek Mumya Çalışmaları Dünya Konferansı’nda sunulacak.

Aktüel arkeoloji

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir