UNESCO'nun "Yaşayan İnsan Hazinesi" Ödülünü Verdiği Çini Sanatçısı Mehmet Gürsoy

449PAYLAŞIM

Çini, kültürümüzün en köklü miraslarından bir tanesi. 16. Yüzyıl'da ortaya çıkıp 17. Yüzyıl'ın sonlarına doğru yavaş yavaş kaybolmuş. Ancak bu sanatı hala daha günümüzde yaşatan ve hatta dünya çapında başarısını kanıtlayan sanatçılarımız da var. Mehmet Gürsoy, UNESCO tarafından "Yaşayan İnsan Hazineleri" ödülünü almış bir çini sanatçısı.

Mehmet Gürsoy, 700 yıllık çini sanatını günümüze taşıyan en büyük ustalardan birisi. Öyle ki, UNESCO onu miras taşıyıcı olarak kabul ettiği için "Yaşayan İnsan Hazinesi" ödülüne layık gördü.

Gürsoy'un çiniye olan merakı, 1975 yılında Kütahya'da, öğretmenlik okulunda başlamış. Vitrinlerde gördüğü çiniler ile kitaplarda yer alan çiniler arasındaki fark, onun merakını iyiden iyiye celbetmiş.

Mehmet Gürsoy yola çıkış hikayesini ise şöyle anlatıyor: "Geçmişte yapılan çinilerin renkleri çok farklıydı. Yaptığım araştırmalarda geçmişteki desenlerin ve renklerin 17. Yüzyılda tarihe gömüldüğünü fark ettim. Kendi kendime bu tarihi sanat neden geçmişte kalsın, yeniden hayata neden geçmesin diye sordum ve kendim bunu başarabilir miyim diye yola çıktım."

"Çiçeklerin zarafetini fırçanın en ince ucu ile çizmeye çalıştım. Çini yapmak hayattan başka bir aleme geçiş demek bana göre. Toprağın üstüne çiçekleri inceden inceye nakşedersiniz."

"Çini sanatı bana çok daha zarif düşünmeyi, insanları sevmeyi, yaratanı sevmeyi yarattıklarında ötürü, içimizdeki beni sevmeyi öğretti” diyor Mehmet Gürsoy.

Çizim aşamasından fırınlama ve boyama aşamasına gelene kadar hepsini kendisi yapıyor sanatçı. En önemli nokta da renkleri kendisinin hazırlaması; çinilerin orjinal renklerini yaratması. UNESCO'nun "Yaşayan İnsan Hazinesi" ödülünü almasındaki en büyük etken de bu.

Çini izlerken insanın musiki dinler gibi haz aldığını söyleyen sanatçı, musikide olduğu gibi çini üzerinde de tüm makamların görülebileceğini söylüyor.

Çini sanatının Osmanlı sarayındaki sultanların, ulemanın ve sanatçıların ince zevki olduğunu da ekliyor Mehmet Gürsoy.

Ülkemizin UNESCO tarafından "Yaşayan İnsan Hazinesi" ödülü ile onurlandırılmış sanatçısı Mehmet Gürsoy ile gurur duyuyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kadir-senses

Mehmet Bey kanımca bu topraklarda halen yaşayan en büyük çini sanatçısı olmanın yanı sıra bir mütevazilik ve beyefendilik abidesidir. Kendisini çok uzun yıllar öncesinden beri yakından tanıma fırsatı bulduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Sanat ve kültür sevdalısı her insana sırf Mehmet Gürsoy'u tanımak, eserlerini, mekanını yerinde görmek için Kütahya'yı ziyaret etmelerini öneririm. Yıllar önce sırf onunla tanışmak için taa Napoli'den kalkıp gelen bir işçinin öyküsünü bizzat kendisinden dinlemiştim. Mehmet bey sanatı uğruna neredeyse bir gözünü feda edecek derecede tutkulu ve tarifsiz derecede yetenekli bir sanatçıdır ve bir sanatsever için onu tanımamak bir eksikliktir.

Gizli Kullanıcı

Çini sanatı her zaman ilgimi çekmiştir.Gerçekten aldığı ödülü sonuna kadar hak ediyor.Hepsinin işçiliği çok kaliteli.

yori

çok güzel balıklıya ayrıca bayıldım

nur-kizil

Çok merak ediyorum, bir yanlış fırça vuruşu yapsalar hata kapatılabiliyor mu yoksa tüm çalışma boşa mı gidiyor? Çok zor iş ya. Tebrikler valla.

enes-pinar

Küçük yanlışlar için jilet ile hafifçe kazınarak çıkartılır. Daha büyük hatalar için örneğin çiniye boya dökülmesi gibi genelde fırınlanıp kendi özel ev atölye işleri için kullanırlar. Ancak kırılırsa boşa gider.

nur-kizil

Teşekkürler bilgi için.

enes-pinar

Rica ederim..

Görüş Bildir