Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Uluslararası Futbol Zirvesi' İstanbul'da Başladı

Anasayfa > Gündem

Kulüpler Birliği tarafından organize edilen 'Uluslararası Futbol Zirvesi' sürüyor

İstanbul Shangri Bosphorus Otel'de, Kulüpler Birliği Vakfı'nın evsahipliği ile başlayan zirveye, TC Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, FIFA İcra Kurulu Üyesi Şenes Erzik, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Antalyaspor Başkanı Gültekin Gencer ve yurt dışından bir çok yabancı futbol adamı katıldı.

Göksel Gümüşdağ yaptığı açılış konuşmasında tüm katılımcılara 'hoşgeldiniz' dedi Göksel Gümüşdağ 'Katılımcılara Türk Futbolu'nun gelişimi ve ilerlemesi için konuları tartışarak, kulüplerimizin maddi durumunu konuşmak üzere futbolun tüm paydaşları burada toplandık' dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, 'Kulüplerimiz borç batağının içinde. Şu an maalesef Galatasaray çok önemli bir şey yaşıyor. Galatasaray'ın durumunu çözmek için de uğraşıyoruz. Sırada diğer kulüpler de var. Çıkan yasa, kulüplerin borcunu 10 yıla bölmezse futbol adına faydası olmaz' dedi.

Yıldırım Demirören: "Kulüplerimiz borç batağının içinde"

Yıldırım Demirören: "Kulüplerimiz borç batağının içinde"

Hükümetten kulüplere destek isteyen Demirören, 'Çünkü kulüplerimiz borç batağının içinde. Şu an maalesef Galatasaray çok önemli bir şey yaşıyor. Galatasaray'ın durumunu çözmek için de uğraşıyoruz. Sırada diğer kulüpler de var. Çıkan yasa, kulüplerin borcunu 10 yıla bölmezse futbol adına faydası olmaz. Kulüp idaresine sadece futbol olarak bakmayalım. Ben de başkanlığım dönemimde hatalar yaptım. Hatadan dönmek önemli. Çıkacak yasanın kulüplerin banka ve vergi borçlarını yapılandırması gerekir” diye konuştu.

“Türk futbolunun geleceği için bunu destekliyoruz”

Kulüpler Birliği’nin projesi olan Süper Lig A.Ş.'yi de desteklediklerini ifade eden Demirören, 'Göksel Gümüşdağ'ın benim de hayalim olan fikirleriyle bu yollara geldik. Süper Lig A.Ş.'yi kurmak tüm futbol kulüplerini bir arada toplayıp ekonomik özgürlük vermek demektir. Türk futbolunun geleceği için bunu destekliyoruz. Geçen yıl haziran ayında imzayı atarken bir tereddütümü söyledim. Bu da mantalitenin değişmesi. Mantaliteden şunu kastediyorum, ben değil biz gibi düşünmemiz gerekiyor. Biz dediğim, Türk futbolu. Kulüplerimizin her kararı Türk futbolu için olmalı. Hala biz hakemleri konuşuyorsak attığımız adımların anlamı kalmaz' açıklamasını yaptı.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, “Bayern Münih, havuz sistemi bozulmasın diye 20 milyon Avroluk bir fedakarlık yaptı. Bizlerin de bu mantıkta olması lazım. Bu mantığa geleceğimize inanıyorum” dedi.

“Organizasyondan erken ayrılmak durumundayız”

Daha uzun bir konuşma planlandığını sözlerine ekleyen Yıldırım Demirören, “Ankara'da TFF Başkan Vekili Nihat Özdemir'in vefat eden eşi Gülseren Özdemir'in cenazesine katılmak için organizasyondan erken ayrılmak durumundayız” diyerek sözlerini sonlandırdı ve salondan ayrıldı.

Bakan Kılıç: "Final oynamayı hayal etmiyor değiliz"

Bakan Kılıç: "Final oynamayı hayal etmiyor değiliz"

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise Futbol Zirvesi oturumunda yaptığı konuşmada, 'Böyle bir zirvenin organize edilmesi konusunda Kulüpler Birliği Başkanı'na çok teşekkür ederim. Kulüplerimizin sorunları, onları nasıl daha ileriye taşırız bunları dile getireceğiz. Ama en önemlisi futbolun ilerlemesi için atılacak adımlardır. Buradan çıkacak mesajlar Dünya'nın dört bir tarafına da ulaşacaktır. Yeryüzünde futbol en üst seviyede. Sosyal medya da futbol en çok futbolun konuşulduğunu biliyoruz. Bir de parantez açmak istiyorum. Diğer spor branşlarına da ilgiyi artırmakta görevimiz olmalı. 3 milyar 200 milyon maliyetle 29 stad projesi yapılmakta ve bitmektedir. Futbol kulüplerimizin durumu hakkında ciddi emareler var. Kulüpler Yasası son halini almak üzere. Bu yasal alt yapı oluştuktan sonra yeni hamleler peşi sıra gelecektir. Ekonomik tedbirlerden sonra herşeyin yerli yerine oturacağını alt yapıyı sağlam oluşturduktan sonra gayet iyi nefes alacağız. Elbette, Haziran ayında başlayacak Avrupa Futbol Şampiyonası'nda bir final oynamayı hayal de etmiyor değiliz. Birlik ve beraberlik ve ortak azmimiz olduğu sürece üstesinden gelemeyeceğimiz, başedemeyeceğimiz bir olay yoktur.' şeklinde konuştu.

Erzik: 'FIFA'nın durumunda istenmeyen değişiklikler oldu'

FIFA İcra Kurulu Üyesi Şenes Erzik, FIFA'da yaşanan son gelişmelerin kendisini üzdüğünü söyledi. 

Erzik, 33 yıl UEFA'da görev aldıktan sonra 2015 Mart'ta veda ettiğini hatırlatarak, 'Çok onurlu bir veda töreni yapıldı ama bu keyfim uzun sürmedi. 111 yıllık FIFA'nın durumunda bazı değişiklikler oldu. İstenmeyen, arzulanmayan değişiklikler. Bunların üzerine konuşmak istemiyorum. Umuyorum ve diliyorum ki 26 Şubat'ta yapılacak başkanlık seçimi sonrası FIFA'da profesyonel yönetim daha fazla etkin olacak. Uzman kişilerden oluşan bir heyet, mali yapının girdileri ve çıktılarının sorumlusu olacak. İnşallah bu, o kongrede kabul edilecek' diye konuştu.

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
takla king

Beşiktaş borçlarla boğuşurken,uefa'dan ceza alırken çıtınız çıkmaz.galatasaray ceza almanın eşiğine gelince ortalığı ayağa kaldırırsınız,kurtarmak için yasal... Devamını Gör