Türümüzün Dünyaya Hükmetmesini Sağladı, Tarımı Şahlandırdı Ancak Biz Volkanik Patlamaları Lanetliyoruz!

0PAYLAŞIM

Volkanik patlama olmasa Nevşehir patatesi böyle lezzetli olmazdı.

2020'nin başında Endonezya'daki Taal Yanardağı'nda yaşanan patlamayı haberlerde izlemiştik.

Bir anda ortaya çıkan bu patlamayla gökyüzü kül ve taşla kaplandı, oluşan bulut yakındaki şehirlere yağdı. Binlerce kişi etkilendi, olay sonrası yarım milyona yakın insan tahliye edildi ve evden çıkmamaları için uyarıldılar. Yollar bile birkaç hafta boyunca birçok tehlike barındırıyordu. Herkes korktu, korkmakta da haklılardı...

Başımıza geldiğinde volkanik patlamalara felaket diyoruz ancak olaya insan özelinden çıkıp bakmayı denediniz mi?

Sanki domatesin faydalarından bahsediyormuş gibi yanardağları övmek değil derdimiz, daha geniş bir perspektiften baktığımızda farklı bir manzara var. 

Evrim açısından volkanik patlamaların nasıl bir etkisi olduğunu tartışalım önce. Bundan neredeyse 30 bin yıl öncesine dek dünyada modern insan türünün yanında üç ayrı tür daha vardı, onlar insan olmasalar da "insansı" olarak anıyoruz.

Bunlardan biri, homo florensisler.

Endonezya çevresinde yaşayan bu insansı tür bir volkan patlaması sonucunda yok oldu, evrimsel süreçten de silinmiş oldular. Bu insansılar arasında bir diğer tür de homo erectustu, yaklaşık 70 bin yıl önce yok oldu onlar da.

Sebebi neydi dersiniz? Yine bir volkanik patlamaydı

Homo erectus yok olduğunda homo sapiens türü için dünyaya egemen olmanın yolu da açıldı.

Yani dünyanın bugün insanların tekelinde olması ve bunu genellikle kötüye kullanmamız için gerekli ortam volkanların patlamasıyla sağlanmıştı. Birçok türün ortaya çıkması ya da dünyadan silinmesinde volkanik patlamaların etkisi olduysa da hem ekonomi hem de tarım açısından çok faydası görüldü.

Bu faydalardan biri şu mesela. 👇

Yanardağ patlaması sonrasında normal şartlarda patatesin yetişmeyeceği birçok arazi verimlilik kazanıp tarımsal üretime başladı. Bunlardan biri, Niğde Kayseri platosu ve çevresindeki topraklar. Bu bölgede de volkanik patlamalar sonucunda yayılan tüf, laf ve diğer maddeler kıymetli bir tabaka oluşturuyor, böylece tarıma can veriyor.

Biraz da jeotermal enerjiyi konuşalım.

Yanardağların içlerinde biriken ısı, jeotermal enerji için çok önemli bir kaynak niteliğinde. Bu enerjinin farkında olmayanlar için şöyle anlatalım, jeotermal enerji yenilenebilir, sürdürülebilir, tükenmeyen, ucuz, güvenilir ve tüm bunları saydıktan sonra sizin de tahmin edeceğiniz üzere çevre dost bir enerji türü.

Şu manipüle edilmiş görsel temsili olsa da yanardağ patlamalarına ve volkanik yapılara beslediğiniz korkuyu bir nebze yenmenizi tavsiye ediyoruz.

Bireyler olarak korkutucu sonuçlarıyla karşılaşabiliyoruz ancak dünyanın şu anki ekonomik kaynaklarının büyük bir kısmını teşkil eden altın ve gümüş dahil olmak üzere birçok kıymetli madde volkanik patlamalardan beslenerek oluştu. Tarımdan zaten bahsetmiştik, homo sapiensin bugün milyarlarca nüfusa ulaşmasının kaynağını da biliyoruz.

Hal böyleyken yanardağlarla ilişkimizi tekrar düşünmemiz gerekebilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir