Türkiye'nin 2018 İsraf Raporu Açıklandı: Haftada 2 Ekmeği Çöpe, 3.7 Yılda Yeni Telefonu Cebe Atıyoruz

 > -

Türkiye Ticaret Bakanlığı, İsraf Araştırması'nın sonuçlarını açıkladı. 

Araştırmaya göre, haftada 2 ekmek israf ediliyor. Cep telefonu değiştirme sıklığı ise 3,7 yıl...

Haftada iki ekmek israf ediyoruz

AA'nın aktardığı bilgiye göre, gıda tüketim alışkanlıklarının incelenmesi amacıyla yapılan araştırmada haftada iki ekmeğin israf edildiği ortaya çıktı.

Araştırmaya katılanların günlük ekmek tüketim miktarı 0,78 olurken, satın aldığı ekmeği tüketmeden çöpe attığını söyleyenlerin oranı ise %11,7 oldu.

Cep telefonu değiştirme sıklığı 3,7 yıl

Araştırma sonuçlarına göre, cep telefonu değiştirme sıklığı 3,7 yıl oldu. Gençlerde telefon değiştirme sıklığı ise, orta ve ileri yaş grubuna göre daha yüksek. 

Cep telefonu değiştirme nedenleri arasında, mevcut telefonun bozulması ve yeni çıkmış telefon modellerine sahip olma isteği ise ilk sıralarda yer aldı.

8 yılda bir otomobil değiştiriyoruz

Otomobil değiştirme sıklığı ise, araştırma sonuçlarına göre 8 yıl ve üzeri olarak çıktı. 

Araştırmaya katılan kişiler, toplu taşıma araçları daha uygun olduğu için otomobil kullanmadığını söylerken, otomobil kullananların oranı bir önceki yıla göre %27,3'ten %31,1'e yükseldi.

Tasarruf yapanların oranı 2017 yılında %13,6 iken, 2018 yılında %38,1 oldu

Araştırma sonuçları, tasarruf konusunda ciddi bir artışın yaşandığını da gözler önüne serdi. 2017 yılında tasarruf yapanların oranı %13,6 iken, 2018 yılında bu oran %38,1 oldu.

2017 yılında, tasarruf için en çok banka mevduatları tercih edilirken, 2018 yılında en çok tercih edilen yatırım aracı altın oldu.

Bakan Pekcan'dan 'İsraf Araştırması' yorumu: 'Hızlı tüketim mallarında %25-30 olan iade oranını %5 olarak belirledik, ekmekte israfın önüne geçeceğiz'

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, araştırma sonuçları ile ilgili olarak israfla ilgili kamuoyu bilincinin iyice yerleşmesi ve tasarruf bilincinin artırılması gerektiğini ifade etti.

Bakan Pekcan ayrıca, büyük mağaza, zincir mağaza ve tedarikçiler tarafından alınan ekmek ve diğer unlu mamüllerde, %23-30 olan geri iade oranının %5'e indirildiğini ve bunun, ekmek israfına karşı önemli bir hamle olacağını açıkladı.

Araştırmanın çarpıcı sonuçları, sosyal medyada da konuşuldu...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir