Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Turist Ömer 93 Yaşında! Adam Gibi Adam Sadri Alışık’a Hayran Olmak İçin 21 Sebep

-

Bugün ünlü oyuncu Sadri Alışık'ın doğum günü. Türk Sineması'nın bir dönemine damga vuran umutlu, yaşama sevinciyle dolu, dürüstlüğü ve doğruluğu ile ön plana çıkan Sadri Alışık, yaşasaydı bugün 93 yaşında olacaktı...

1. En içten adam

"Müjgan! Etme Müjgan, gitme. Bırakma beni, öldürme nolur. Bak nişan yüzüklerimiz hazır, aynalı konsolumuz, topuzlu karyolamız, kiralık gelinliğin, her şeyler, her şeylerimiz hazır.."

2. En güzel sigara içen adam

"Her şeyden vazgeçtik, şu meretten vazgeçemedik. Hem Sipahi, hem iki paket günde."

3. En unutulmaz repliklerin adamı

"O Müjgan için, o Müjgan'la Hüsnü'nün hayalleri, ümitleri için sen de ağla benim gibi... O Müjgan ki en büyük matemlere layıktı; ama sen, ama sen daha ne istiyorsun benden?"

4. En unutulmaz karakterlerin adamı

Turist Ömer, Ofsayt Osman, Gönlübol Arif, Ringo Kazım, Kapkaç Hüsnü ve niceleri…

5. Kendine özgü dilini Türk Sineması’na ve izleyicisine armağan etmiş adam

“Hey yavrum heyyyyy” 

Okurken bile onun sesi yankılanmıyor mu sizin de kulaklarınızda?

6. Dertleşilesi, beraber efkarlanılası adam

Acı acı gülümsemesiyle, efkarın yedi kat dibinde bile bir ışık arayıp bulma çabasıyla, derdini ona değil kime anlatacaksın ey dost? Birer duble de rakı oldu mu tadından yenmez… Sonuçta rakının saati olmaz, yeter ki soğuk olsun, buzlu olsun, biraz da mezesi olsun!

7. Delikanlı adam

"Gelin hepiniz gelin be, ıssız bir adada gibiyim, çok bi tek başıma gibiyim. Deniz ananın güzel çocukları, siz bile birken çarçabuk iki oluverdiniz. Benimkisi balık tutmak değil zaten. Yalnız kalmamak davasına buralardayım..."

8. İnsan adam

"Sokak köpeklerine selam verdiğimiz zaman, insan olmaya çeyrek kalmıştır."

9. Güldüren adam

"Abi, nerden buluyorsun bu ıspanaklı lafları?"

10. Ağlatan adam

Titreyen sesiyle “Hicran.. Yine hicran mı bu aşkın sonu?” derken, en sağlamım diyenin bile gözlerinin dolmaması mümkün mü?

11. En güzel ağlayan adam

Erkekler ağlamaz lafına inat, sahte değil sahici sahici, hıçkıra hıçkıra ağlar. İzlerken “baba ağlama” dememek için kendini zor tutar insan…

12. Aşkı gözlerinden fışkıran adam

"Seni gördüğüm zaman içimde böyle bir şeyler oldu. Konuşmayı beceremem ama, anladın di mi? Canımsın be! Güneşimsin! Havamsın! Yani bu ağzımdaki izmarit yok mu be kız, işte onun gibi benimsin be! Yani buramdasın be, sen hayatımın tek golüsün yani.."

13. En çapkın bakan adam

14. Sesi ve yorumuyla gönül telini titreten adam

15. İstanbul kokan adam

Sadri Alışık’ı sevmek, İstanbul’u da sevmektir. Naftalinlenip kaldırılmış eski bir 
çarşaf gibi Boğaz’ı, görmezden gelinen arka sokakları, sokaktaki pireli köpekleri, balıkçıları, kalabalığı sevmek… Güldürürken ağlatıveren, hüzünlüyken neşelendiren…

16. Şair adam

"Burası umutsuzluk çarşısı
Ama her dudakta, her sabah binbir umut türküsü
Bu yokuşun ölüleri ağlamaz
Ayak sesleri derindedir duyulmaz.
Güneşler, günler unutmak kadar uzaklarda saklanır; görülmez.
Bu koskoca gürültü yaşamak mı,
Beklemek mi ölümü yeniden bilinmez?
Sevgilerimle karışık,
Sadri Alışık"

17. Ressam adam

İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olduktan hemen sonra Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne devam etti Sadri Baba, kısa bir süreliğine de olsa çeşitli dergilerde grafikerlik yaptı. Geride pek çok yağlı boya ve karakalem tablolar bıraktı…

18. Janti adam

Yağmurlu bir akşam, Beylerbeyi’nde bir meyhanedeyiz. Pardesüsü üstünde, sigarası dudaklarında, yakasında karanfili, yaralı hep yüreği, dışarıda damlalar düştükçe yere, rakıyı en güzel içen ve en hüzünlü bakan adam…

19. Dost adam

Kaç kişi gecelerce mezarında sabahlar dostunun, üşümesin diye üstünü örter?

"Eşi Gülşen'in Ayhan'a olan yasını az bulduğum için 7 yıl kendisiyle konuşmadım. Bir kaç yılbaşı gecesini sabahlayarak Ayhan'ın Zincirlikuyu'daki mezarı başında geçirdim. Evimdeki bir barda Ayhan Işık köşesi yaptım. Her gece onun karşısına geçip sabaha kadar içerdim. Ayhan'ın ölümüyle ben de öldüm. Tüm hayattan ilişkimi kesip, kendimi tamamen içkiye verdim..."

20. Şefkatli, babacan adam

Kimseleri üzmeye kıyamayan Alışık, rol icabı bile olsa birisine vurmayı sevmez.  Oyunculuğun kaderi, kötü adam karakterleri de düşmüştür bahtına ancak kendisi, siyahın içinden beyazı nasıl çıkarabileceğine hedeflenir. Belki de bu yüzden gönümüzdeki yeri başka, dört kere başkadır Sadri Baba’nın.

21. Bir daha onun gibisi gelmeyecek adam

Sadri Baba, nesli tükeneli çok olmuş bir tür, mumla aranan türde bir karakter. Hem semtimizin bıçkın delikanlısı, hem mahçup ve nazenin bir İstanbul beyefendisi… Yeri geldi mi lafını esirgemeyen, yeri geldi mi ağlamaktan çekinmeyen, gönlübol, keskin zekasıyla dikkat çeken, delikanlı ve aşık! Günümüzün sözde, bozdurulsa beş para etmeyecek teneke aşkları değil, dibine kadar aşk dostlar, yanlış olmasın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
asena_elif_94

Öztürk canım artık yeni Sadrimiz. Ne laf yetiştirebiliyorum ne de bir şey diyebiliyorum. Canımsın Öztürk.

gzm-ynklr

Nede izlerdik sevgiyle anıyoruz

milevamaric

Başlığı okuyunca vayy be onedio üyesini reklam yapıyorlar dedim hahaha

textn

Yorumlarda ÖZTÜRK yoksa onedio bitmiş diyecektim ama beni şaşırtmadı <3

melkid

eski sinema oyuncularına bak bide şimdinin dizi oyuncularına. girsinler müziği, iki kaşını gözünü oynat, zaten güzelsin geçen ayın miss türkiyesisin ya, e üstüne üstük bide seni seslendiriyolar ooooh misss kır milyarları.

Görüş Bildir