TRT'den Belgesel Açıklaması: 'Duygusal Tepkiler Yönlendirilemez'

 > 
720PAYLAŞIM

TRT Belgesel kanalında yayınlanan 'Pusula Doğu' isimli programda savaşta babasını kaybeden Suriyeli bir çocuğa 'Savaşmak zorunda kalsan ne yapardın?' sorusu yöneltilmiş ve 'kontrol noktasında kendimi patlatırdım' yanıtı alınmıştı.  Belgeseli yayınlayan TRT gelen tepkiler üzerine açıklama yaptı. Açıklamada 'Bilindiği üzere belgesellerde kurgu yapılmaz, gerçekler çarpıtılmaz, duygusal tepkiler yönlendirilemez' denildi ve kurumun kamu yayıncılığı bilinciyle hareket ettiği savunuldu...

Suriye’deki iç savaştan kaçan bir kıza, “savaşmak zorunda kalsan ne yaparsın?” sorusu yöneltiliyor. Kızın da, “kontrol noktasında kendimi patlatırdım” yanıtı alt yazılı olarak doğrudan izleyiciye iletiliyor. Görüntülerin ekranda yayınlanmasından sosyal medya kullanıcıları, terör örgütü propagandası ve canlı bomba olmaya özendirdiği gerekçesiyle TRT'yi eleştirmeye başladı.

TRT: 'Belgesellerde kurgu yapılmaz'

Gelen tepkiler üzerine TRT'den yapılan açıklamada Suriyeli kız çocuğunun söylemlerinin 'çocukları savaşa özendiriyormuş' gibi çarpıtılarak bazı çevrelerce eleştiri odağı haline getirildiği belirtildi ve "Bilindiği üzere belgesellerde kurgu yapılmaz, gerçekler çarpıtılmaz, duygusal tepkiler yönlendirilemez. Bu nedenle belgesel fragmanında küçük bir çocuğun gösterdiği tepkiyi bir kurguymuş gibi algılayıp, algılatıp insanların aklını karıştırmak sonuçsuz bir provokasyondan öteye gitmez" denildi.

#TRTdeCanlıBombaPropagandası hashtag'i TT listesine girdi

Sosyal medyadan TRT'nin canlı bomba olmaya özendirmesi yönünde tepkiler geldi

Kanalı, IŞİD propagandası yaptığı gerekçesiyle eleştirenler de oldu

CHP İstanbul Milletvekili Yardakaş konuyu Meclis'e taşıyacağını açıkladı

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir