Testi Adım Adım Çöz ve Ege Denizi'nde Gizlenmiş Dev Hazineyi Bulabilecek misin Gör!

1.1bPAYLAŞIM

Bir gün evinde sakin sakin otururken telefonun çalıyor, telefondaki polis bir katliamı incelemek amacıyla dedektife ihtiyaç duyulduğunu, bu yüzden de seni aradıklarını söylüyor. Cinayeti incelemek amacıyla olay yeri olan malikaneye gittiğinde beş ceset olduğunu görüyorsun. Evi iyice arayıp taradıktan sonra gizli bir bölme keşfediyorsun, bölmeyi incelediğinde bir zarf buluyor ve açıyorsun. İçerisinden bir harita çıkıyor, hızlıca inceleyip bir defineye ait olduğunu tahmin ediyorsun. Etrafın darmadağın olmuş olması da birilerinin bu haritanın peşinde olduğunu düşündürtüyor. Hızlıca etrafına bakınıp haritayı gizlice hemen cebine atıyorsun ve sonra olaya başka bir açıklama getirip üzerini örtüyorsun. Şimdi geriye kalansa bu haritanın gerçekten define haritası olup olmadığını anlamak ve sonrasında defineye ulaşarak hiç olmadığın kadar zengin olmak. Bu sırada definenin peşindeki adamlara da dikkat etmelisin.

Macera başlıyor!

İlk iş olarak haritayı bir uzmana inceletmek istiyorsun. Bulunduğun bölgede biri yaşlı, biri genç olmak üzere iki harita uzmanı var.

Genç olanın yanına git
Yaşlı olanın yanına git

Yaşlı olanın yanına gittin, haritayı iyice bir inceledi ve define haritası olduğunu doğruladı. Yaşlı adam hazinenin yerini söylemeyeceğini, defineye ulaşmak istiyorsan iki tane şartı olduğunu söylüyor:

Kabul etme ve genç olana git
Kabul et
  • Hazineyi bulmaya senle beraber gelmek,

  • Hazineden %50 komisyon almak.

Teklifleri kabul ettin. Yaşlı adam "Gece yarısı limanda beni bul" dedi ve haritayı geri verip seni gönderdi. Gece yarısı limana gittin, yaşlı adam oradaydı.

Bir köşeye çek ve tehdit edip hazinenin yerini söylet
Gemiye bin ve yolculuğa başla

Oyuna getirildin!

Yaşlı adam define işlerinde oldukça tanınır biriydi, ancak bu tanınırlığını hiç de iyi yollardan elde etmemişti. Oldukça zeki biri olduğundan her seferinde kimseye belli etmeden insanların bulduğu define haritalarını ele geçirerek gizli bir zenginlik elde etmişti, dolayısıyla bu defineyi de paylaşmak gibi bir niyeti yoktu. Hazineyi alıp adeta kucağına götürmüştün, o da bu fırsatı tepmedi ve gemiye biner binmez adamlarını sana saldırtarak seni oracıkta öldürdü. Hazine tamamen ona kalacaktı!

Yanlış yaptın!

Yaşlı adamı köşeye çekip tehdit ettin, "Senden bunu hiç beklemezdim" dedi ve kendini savunmaya çalıştı. O an arkandan bir bıçak darbesi aldığını fark ettin ve sonrasında birkaç defa bıçaklandın. Kimin tarafından bıçaklandığını bilmiyordun, ancak bildiğin bir şey vardı: Son nefesini vermek üzere olduğun... Maalesef başaramadın!

Tam dönüp gidecekken yaşlı adam seni durdurdu. "Defineni elinden alır o, dolandırıcının teki. Tamam, hazinenin sadece %20'si olsun" dedi.

Yine kabul etme ve genç olana git
Bu sefer kabul et

Genç olanın yanına gittin ve haritayı gösterdin. "%10'u senin, benle gelmek yok" dedin. "%10 tamam, ancak gelmem yararına olabilir. Define haritalarındaki hedef noktasında genelde ikinci bir hedef gösterilir, o yeri bulmakta bana ihtiyacın olabilir. Yine de sen bilirsin." dedi.

"Tamam o zaman, sen de gel. Gece 1'de limanda görüşelim" de
"Gerek yok, ben bulurum" de ve tek git

Tuzağa düşürüldün.

Evine gitmiş hazırlık yaparken birden arka bahçenden sesler geldi ve sonrasında içeri giren iki ayak sesi duydun. Bakmak için yaklaştın, iki kişi birden üzerine atıldı ve seni defalarca bıçakladılar. Maskeleri olduğu için kim olduklarını görememiştin, maalesef başaramadın...

Eve döndün ve hazırlandın. Limana gitmek üzere evden çıkarken birden arka bahçe kapısının açıldığını duydun, ardından içerde dolaşan iki kişinin adım sesleri geldi kulağına. Hemen sonra üçüncü bir ayak sesi daha ortama dahil oldu ve kısa bir boğuşma sonrası "Tehlike geçti, dışarı çıkabilirsin" diye bir ses duydun. Çıktığında karşında genç harita uzmanı vardı, yerde ise iki yabancı adamın cesetleri. Ne olduğunu sordun, açıklaması şöyleydi:

İnat et, "Teşekkürler ama tek gideceğim" de
Yardımı dokunacak gibi, gelmesini söyle

"Sanırım seni soymaya gelmişlerdi, haritadan haberi olan birileri olabilir. Ayrıca şanslısın, birilerinin seni izliyor olabileceğini düşündüğümden takip ettim. Cinayet çözmede başarılı olabilirsin ama define işlerinde amatör gibisin dedektif. Gelmemi istemediğinden hala emin misin?"

Genç olanın yanına gittin, haritayı iyice bir inceleyip define haritası olduğunu doğruladı. "Definenin yerini söylemek için iki şartım var, pazarlık yok" diyor, şartları şöyle:

Reddet ve yaşlı olana git
Kabul et
  • Hazinenin yüzde 40'ını almak

  • Hazineyi bulmaya birlikte gelmek

Teklifi kabul ettin ve gece yarısı limanda buluşmak için sözleştiniz. Eve gidip hazırladın, buluşma saatinize daha 2-3 saat var. Ne yapacaksın?

Erkenden git
Biraz uyuyup zaman geçir

Tuzağa düşürüldün...

Uyurken birdenbire sesler duydun, ancak gözünü açmaya kalmadan sırtında bıçak darbelerini hissetmeye başladın. Anlaşılan birilerinin defineden haberi vardı, maalesef öldün...

Limana erkenden gittin. Yanına birisi gelip bıçak çekti ve cebindeki tüm parayı istedi. Versen yolculuğa para kalmayacak.

Kavga et
Parayı verip hala zaman varken hızlıca eve dön

Maalesef öldürüldün!

Gaspçıya karşı koymaya çalıştın ama kavgada pek iyi sayılmazdın. Nitekim pek de uzun sürmeyen bir kavganın sonucunda seni öldürdü...

Maalesef başaramadın!

Eve döner dönmez satabileceğin eşyaları hemen bir yere topladın. Yolculuk için para bulman şarttı. Bodruma inmişken üst kattan yaklaşan birkaç kişinin ayak seslerini duydun. Gergin bir şekilde saklanırken adamlar seni fark etti ve üzerine çullanarak oracıkta bıçaklayarak öldürdüler. Anlaşılan define haritandan birilerinin haberi vardı... Başaramadın.

Yaşlı olan adama gittin. Yerinde başka biri vardı, nerede olduğunu sorduğunda kasabanın dışında kalan bir yerin adresini verdi ve "Acil değilse yarını bekleyin, o zamana dönecek. Daha bir iki saat önce çıktı" dedi. Ne yapacaksın?

Adrese git
Saat geç oldu, eve git ve yarını bekle

Evde seni bekleyenler vardı!

Birileri define haritandan haberdar olmuş olacak ki, eve girdiğin an üzerine iki kişi çullandı ve oracıkta bıçaklayarak öldürdüler. Maalesef başaramamıştın...

Pusuya düşürüldün!

Karanlık ve ıssız yolda ilerlerken birden karşına dört beş kişilik bir grup çıktı. Hiçbir şey demeden üzerine çullandılar ve bir köşecikte canına kıydılar. Belli ki birileri haritanın peşindeydi, maalesef öldürüldün...

Fazla inat iyi değil!

Genç harita uzmanının gelmesini istemedin ve gece limana tek başına gidip gemiyi beklemeye başladın. Harita peşinde sadece iki kişinin olduğunu mu düşündün bilmiyoruz ama, belli ki daha fazla kişi vardı. Bu yüzden gözlerini dört açmana rağmen yanına yaklaşan iki kişi, zaten kalabalık olmayan limanda seni aniden bir kuytu köşeye çekti ve öldürdü... Maalesef daha macera başlamadan öldün!

Genç harita uzmanının gelmesini istedin. Önce harita uzmanının evine, sonra limana gittiniz ve gemiye bindiniz. Yol arkadaşın bir süre uyuyacağını söyledi, sen ne yapacaksın?

Biraz uyuyup dinlenmeye bak
Güverteye çıkıp manzarayı izle
Bir içki al ve insanlarla konuş
Haritayı çıkar ve incele

Yanlış seçim yaptın!

s1107.photobucket.com

Manzarayı izlemek için güverteye çıktığın sırada birileri arkandan geldi ve aniden çantanı çekip seni aşağı itti. Böylesine önemli bir haritaya sahipken tek başına güvertede takılmak hiç ama hiç akıllı bir fikir değildi, yanlış yaptın!

Maalesef haritayı kaptırdın!

Sen ve yol arkadaşın uyurken birileri gizlice, usta bir şekilde çantanda sakladığın haritayı çaldı. Uyandığında iş işten çoktan geçmişti, artık herkesi de arayamazdınız. Yol arkadaşın sana çok fazla kızdı, maalesef ahmaklığın nedeniyle elin boş döndün...

Sarhoş olunacak zaman mıydı?

Maalesef içkiyi çok kaçırdın, belki de birileri içkine özel olarak ilaç katmıştı. Her halükarda bir yerde sızdın kaldın, seni yol arkadaşın uyandırdı ve uyandığınızda haritanın yerinde yeller esiyordu. Maalesef elin boş döndün...

Sen haritayı inceleyedururken yol arkadaşın uyandı ve seni gördü. Ulu orta haritayı incelemene kızdı, dikkatli incelediğini söyledin ve konuyu kapattınız. Arkadaşın "İçecek bir şeyler alıp güverteye çıkacağım, istiyorsan sen de geç sana da getireyim" diyor.

"Yok şimdi de ben uyuyayım biraz" de
"Olur, çok bekletme" de ve güverteye geç

Tek dolaşmak iyi bir fikir değildi!

Arkadaşına bekletmemesini söyledin söylemesine ama, yine de haritanın peşinde olanlar için birkaç dakika bile yeterliydi. Tek başına güvertede olduğun an hızlı bir hareketle çantanı kapıp kaşla göz arasında seni aşağı ittiler. Maalesef öldün!

Yol arkadaşın olan genç harita uzmanı, "Uyuyorsan haritayı bana ver, çalabilirler" diyor. Ne yapsan?

"Haklısın" de ve haritayı ver
"Sen de içki içeceksin, sarhoş olabilirsin" diyerek verme

Maalesef yanlış seçim yaptın!

s1107.photobucket.com

Tam uykuya dalacakken bağırış çağırışlar duydun. Güverteden geliyordu. Hemen herkes gibi oraya koştun ve etrafındakilere ne olduğunu sorarken birinin aşağı atıldığını öğrendin: Yol arkadaşın. Belli ki haritanin peşinde birileri vardı ve arkadaşını tek yakaladıkları an bu fırsatı kaçırmamışlardı. Elin boş kaldı!

Haritayı vermedin ve uyudun. Uyandığında Ege Denizi kıyılarına yaklaşmıştınız bile, biraz sonrasında da indiniz. Az önce haritayı incelediğinde yalnızca doğru ışık açısı altında beliren birkaç tane sayı gözüktüğünü fark etmiştin, bundan arkadaşına bahsettin. Sayılar şöyleydi:

Girit
Sığrı
Limni
Servi
Lutro
Sıçan
Taşoz

12 12 15 16 17

Bu sayılar adayı şifreliyor olmalıydı. Üstelik bir de küçük not beliriyordu: "Adaya ulaşır ulaşmaz yanına 3 kişi gelecek. Tabii doğru adayı bulabilirsen. Şuanda muhtemelen peşinde olan birileri vardır, bir adaya gittiğin an seni öldürüp o adada hazineyi arayacaklarını bilmelisin. Doğru adaya gittiğinde böyle bir risk olmayacak, çünkü ada halkı arkandan gelebilecek herkesten seni koruyacak. Bu üç kişi beni nasıl tanıyacak diye merak etme, o adada yıllardır bu anı bekliyorlar. Bu arada, bu üç kişiden yalnızca biri seni hazineye götürecek. O yüzden doğru kişiyi seçmen gerekiyor. Bol şans".

Şimdi önce şifreyi çöz ve hangi adaya gitmeniz gerektiğini bul bakalım!

Yanlış adayı seçtin!

Adaya gittikten sonra üç adamın gelmesini beklerken saldırıya uğradınız ve öldürüldünüz... Maalesef şifreyi çözememiştin!

Şifreyi doğru çözdün! Her sayının alfabede o sıralamadaki harfe denk geldiğini buldun: İ-İ-L-M-N. Bu harfleri düzenli bir sıraya koyunca LİMNİ oluştuğunu gördünüz ve hemen o adaya gittiniz. Üç adam karşınıza çıktı ve şunları söyledi:

1. adam
2. adam
3. adam

1. adam: En az birimiz yalan söylüyor.

2. adam: Doğru kişi benim. 

3. adam: İkinci adam doğru kişi değil.

Bu üç cevap sonunda doğru adamı bulacağın yazılı haritadaki notta. Hangi adamla gideceksin?

Maalesef yanlış tercih yaptın!

Cümleleri iyi analiz edemedin ve yanlış kişiyle yola çıktınız! Adam sizi hazineye götürürken uçsuz bucaksız bir yerde 20 kişi etrafınızı sardı ve öldürüldünüz!

Başardın, hazine senin oldu!

Şifreleri birer birer çözdün ve zorlu bir yolculuğun ardından devasa hazinenin sahibi oldun! Bundan sonrasında ne yapacağın sana kalmış, yalnız bir şey kesin ki, bu hazine harca harca bitmez! Bu arada yol arkadaşın da bir itirafta bulundu ve "Başlarda seni ortadan kaldırmayı düşünmüştüm, ancak sonradan bunu düşündüğüm için kendime kızdım. Sen olmasaydın bu hazineyi tek başıma bulamazmışım." dedi.

Sonuç olarak, artık deliler gibi zengindiniz. Tebrikler!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oguzhan-demir26

Şifreleri birer birer çözdün ve zorlu bir yolculuğun ardından devasa hazinenin sahibi oldun! Bundan sonrasında ne yapacağın sana kalmış, yalnız bir şey kesin ki, bu hazine harca harca bitmez! Bu arada yol arkadaşın da bir itirafta bulundu ve "Başlarda seni ortadan kaldırmayı düşünmüştüm, ancak sonradan bunu düşündüğüm için kendime kızdım. Sen olmasaydın bu hazineyi tek başıma bulamazmışım." dedi. Sonuç olarak, artık deliler gibi zengindiniz. Tebrikler!

cemal-efe-turunc

çok zoooor

sudeay_

yaşlı adam beni öldürdü...

Gizli Kullanıcı

Başardın, hazine senin oldu! Başardın, hazine senin oldu! Şifreleri birer birer çözdün ve zorlu bir yolculuğun ardından devasa hazinenin sahibi oldun! Bundan sonrasında ne yapacağın sana kalmış, yalnız bir şey kesin ki, bu hazine harca harca bitmez! Bu arada yol arkadaşın da bir itirafta bulundu ve "Başlarda seni ortadan kaldırmayı düşünmüştüm, ancak sonradan bunu düşündüğüm için kendime kızdım. Sen olmasaydın bu hazineyi tek başıma bulamazmışım." dedi. Sonuç olarak, artık deliler gibi zengindiniz. Tebrikler!

aymrx

Başardın, hazine senin oldu! Başardın, hazine senin oldu! Şifreleri birer birer çözdün ve zorlu bir yolculuğun ardından devasa hazinenin sahibi oldun! Bundan sonrasında ne yapacağın sana kalmış, yalnız bir şey kesin ki, bu hazine harca harca bitmez! Bu arada yol arkadaşın da bir itirafta bulundu ve "Başlarda seni ortadan kaldırmayı düşünmüştüm, ancak sonradan bunu düşündüğüm için kendime kızdım. Sen olmasaydın bu hazineyi tek başıma bulamazmışım." dedi. Sonuç olarak, artık deliler gibi zengindiniz. Tebrikler!

Görüş Bildir