Görüş Bildir
Haberler
Termik Santrallerle Gökova Platformu Mücadele Edecek

Termik Santrallerle Gökova Platformu Mücadele Edecek

Fatih UZUN
09.01.2014 - 20:13
İçeriğin Devamı Aşağıda

Termik Santrallerle Gökova Platformu Mücadele Edecek

Muğla'daki Yeniköy ve Kemerköy Termik santrallerinin ve Kemerköy Liman Sahası'nın özelleştirilmesine karşı ilgili gelişmeleri yakından takip edip, yasal itirazların zamanında yapılması için Bodrum-Gökova Platformu kuruldu.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 24 Ocak’ta ihaleye çıkartılan santral ve liman sahasının mavi yolculuğa vereceği zararlar Bodrum Deniz Ticaret Odası’nda düzenlenen toplantıyla masaya yatırıldı. Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanı Gündüz Nalbantoğlu’nun başkanlığını yaptığı toplantıya Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Bodrum Otelciler ve Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Halil Özyurt, TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Neşe Gökbel ve Mavi Yol Girişimi üyeleri katıldı.

MAVİ YOLCULUĞUN KABUSU OLUR

Toplantı sonrası bir açıklama yapan Bodrum Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arif Yılmaz, termik santral ve liman sahası ihalelerin kamu yararına iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Yılmaz, 'Öncelikle Kemerköy Termik Santrali’nin önündeki 130 metre boyundaki iskele arka sahası ile birlikte liman olarak ihale şartnamesinde yer almaktadır. Gökova Körfezi dünyanın tanıdığı 'mavi yolculuk' diye adlandırılan ve bin 500’den fazla ahşap yelkenli tekneden oluşan filo ile gerçekleştirilen deniz turizminin merkezi , yerli ve yabancı binlerce teknenin ziyaret ettiği arkeolojik, doğal, neredeyse tamamı koruma altında benzersiz koylarıyla bir dünya doğa kültür mirasıdır. Buradan yapılacak kömür, çimento, mermer gibi ağır yük elleçlenmesi hemen yanı başında önemli bir turizm merkezimiz olan Ören Beldesi’nin yazları hakim rüzgarın etkisi ile toz toprak altında kalmasına neden olacaktır” dedi.

GÖKOVA İÇİN TEHDİT

Gökova’nın turizme ayrılması ve gemi trafiğine açılmaması için alternatif olarak yıllar önce Güllük Limanı’nın yapıldığını hatırlatan Yılmaz, 'Santral bölgesindeki kömür kaliteleri ve miktarı santrallerin tam verimli olarak çalışmasına uygun olmadığı bilirkişi raporlarında mevcuttur. Sonradan takılan baca filtrelerinin de ekonomik nedenlerle tam çalıştırılmadığı söylenmektedir. Bölgemizin iklim koşulları düşünüldüğünde alternatif yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelinmesi çevre ve doğa açısından zorunluluktur. Termik santralin limanını kullanacak gemilerin balast suları (denge için depolara başka denizlerden alınan sular) yük alınırken denize boşaltılacaktır. Bu işe yarı kapalı bir körfez olan Gökova’nın biyolojik yapısını olumsuz etkileyecektir. Yüzlerce özel ticari, yerli, yabancı yatın dolaştığı bölge seyir güvenliği açısından uygun olmayacaktır. Herhangi bir gemi kazası, uzun vadeli, onarılmayacak bir çevre faciasına dönüşebilir. Çeşitli düzeylerde yapılmakta olan kıyı master planında ve fiziki olarak, Gökova tam bir turizm merkezidir ve birçok açıdan koruma altındadır. 

  • Radikal
Kaynak: http://www.radikal.com.tr/cevre/termi...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın