Görüş Bildir

TELKODER: Hızlı Türkiye İçin Fiber İnternetin Önünü Açın!

Anasayfa > Iq > Teknoloji

TELKODER: Hızlı Türkiye İçin Fiber İnternetin Önünü Açın!

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), fiber İnternetin Türkiye’de yayılmasının önündeki engellerin ülkenin haberleşme sektörüne ve ekonomisine önemli ölçüde zarar verdiğine dikkat çekti. Toplantıya TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak ile fiber internet yatırımı yapan Turkcell Superonline Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem Aygözer Önal, Turknet Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çelebiler ve Grid Telekom Genel Müdürü Hakan Akan da katıldı.

İnternet hızı ve yaygınlığı, ülkelerin gelişimi ve buna bağlı olarak refah seviyelerinin artışı için kritik öneme sahip. Bilgi toplumuna dönüşüm yolunda güçlü bir Türkiye için büyük önem taşıyan Fiber İnternet’in önündeki engellerin kaldırılması ve rekabetin artması konusunda, TELKODER önemli açıklamalarda bulundu.

Toplantıya TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak’ın yanı sıra, ülkemizde altyapı konusunda önemli yatırımlar yapan TELKODER üyeleri, Turkcell Superonline Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem Aygözer Önal, Turknet Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çelebiler ve Grid Telekom Genel Müdürü Hakan Akan da katıldı. Toplantıda alternatif işletmecilerin Fiber İnternet altyapı yatırımlarını hızlı olarak yapabilmeleri için gerekli olan ve Türk Telekom tarafından 48,77 TL olarak belirlenen yeraltı boru kira ücretinin AB ülkelerine göre 30-40 kat daha yüksek olduğu açıklandı.

TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak yaptığı konuşmada, bu rakamın Portekiz’de 1,14 TL, İtalya’da ise 1,20 TL olduğuna dikkat çekerek, BTK’nın bu noktada gerekli müdahaleyi yaparak yeraltı boru kirası için en kısa sürede adil bir birim fiyat belirleyeceğine inandıklarını belirtti.

Sektörün düzenleyici kurumu BTK tarafından açıklanacak kararın bir milat olacağına işaret eden TELKODER Başkanı Arıak konuşmasına şöyle devam etti;

“Telekomünikasyon alanında son yıllarda gerçekleşen teknolojik gelişmeler sonucunda, ses, veri ve görüntü hizmetlerine olan talepte büyük artışlar yaşanıyor. Günlük hayatımız giderek daha fazla bilgiye ulaşmayı gerektiriyor. Bütün dünyada da son zamanların en önde gelen konularından birisi, evlere kadar hızlı haberleşme hatlarının, yani fiber optik hatların çekilmesi konusudur. Avrupa Birliği’nde, 2020 yılına kadar evlerin yarısına 100 MB hızındaki fiber hatlarla ulaşmayı, diğer yarısına da 30 MB hızın sağlanması planlanmış durumda. Her eve, her işyerine hızlı haberleşme altyapısı kurulması Türkiye’nin uluslararası düzeyde rekabet gücünün arttırılması ve Türkiye ekonomisinin sayılı ekonomiler arasına girebilmesi için olmazsa olmaz bir öneme sahiptir. Bu alandaki gecikme veya hatalı bir politika, telafisi çok zor bir geri kalışa yol açabilir”.

Toplantıda söz alan Turkcell Superonline Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem Aygözer Önal ise hızlı haberleşme altyapısı olan Fiber şebekelerin sadece sabit internet için kullanılmadığına işaret ederek, “Cep telefonu şebekeleri de fiber optik şebekeleri kullanıyor. Fiber şebekeler yaygınlaşmazsa cep telefonunda 3G’den 4G’ye geçemeyiz. Fiber şebekeler yaygınlaşmazsa artan veri iletimi karşısında ulusal haberleşme şebekemizde yavaşlamalar hatta çökmeler yaşanabilir. Mevcut ulusal yeraltı kablo kanallarını herkesin bedeli karşılığı kullanabilmesi hem İnternet kullanıcıları hem de Türkiye’nin geleceği için kritik öneme sahip. Yeraltı kablo kanallarını, fiberlerini tüm işletmecilerin uygun kiralama fiyatlarıyla kullanabilmesi için bu fiyatların maliyet temelli olarak belirlenmesi gerekiyor” dedi.

WeBeyn

Kaynak: http://www.webeyn.com/telkoder-hizli-...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?