Telefonların Sar Değerleri Böyle Ölçülüyor

-
Abone ol
Telefonların Sar Değerleri Böyle Ölçülüyor

Cep telefonlarının yaydıkları radyasyon miktarı, yani SAR değeri nasıl ölçülüyor? İşte böyle...

Cep telefonlarından yayılan radyasyon tehlikeli mi değil mi? Olsa bile kullanmayı kimsenin bırakmayacağı ortada. Otomobiller de yaydıkları egzoz dumanıyla çevreye ve insan sağlığına zarar veriyor ama kullanmayı bırakmıyoruz. Ancak araçların çevreye verdikleri zararı hatta gürültüyü düzenleyen kurallar var. Peki cep telefonlarında durum ne?

Cep telefonu endüstrisi, tüketicilerin artan endişelerinin farkında. Sadece onlar da değil, araştırmacılar ve çevre organizasyonları da bu sorunun cevabını arıyor. Belli araştırmalarla ortaya bazı standartlar, testler ve değerler konulmuş durumda ama bunlar üzerinde anlaşmaya varılmış değil.

Amerika'da Federal İletişim Komisyonu (Federal Communications Commission: FCC) cep telefonlarının yaydığı radyasyonda kabul edilebilir düzeyi belirliyor. Cep telefonlarının piyasada satılabilmesi için gereken sertifikaların alınması için cep telefonu üreticilerinin bağımsız bir laboratuarda ölçüm yaptırması gerekiyor.

Cetecom bu laboratuarlardan biri ve burada sadece
cep telefonları değil, dizüstü bilgisayarlar, USB modemler ve kanun
güçleri tarafından kullanılan bilek monitörlerini test ediyorlar.
Hepsinin de testi benzer bir şekilde yapılıyor. 

Telefon anten çeneye yakın olacak şekilde bir insan
kafası modelinin üzerine yerleştiriliyor. Radyasyonun etkileri, yayılan
enerjinin doku tarafından emilme hızıyla ölçülüyor. SAR: Specific Absorption Rate adı verilen etki, kilo başına düşen watt (W/kg) olarak ölçülüyor.

FCC'nin koyduğu limit kafa için 1.6 W/kg ve bütün
vücut için 0.08 w/kg. Eller, bilekler, ayaklar ve ayak bilekleri için de
SAR limiti 10gr dokuya 4W/kg. SAR ne kadar düşükse o kadar iyi.

Ölçümde kullanılan modelin kafasının içi insan dokusunun elektrik özelliklerine yakın bir sıvıyla dolu. Tuz, şeker, su ve viskozite ayarlamak için katkıdan oluşan bir sıvı. Bu modelin adı SAM
(Standart Anthropomorphic Model). Kafanın boyutundan, test alanının
sıcaklık ve nem oranına kadar bütün koşullar başka araştırmalarla
belirlenen standartlar üzerine kurulmuş.

Kafaya yerleştirilen cep telefonuna dönersek, test düzeneği bilgisayar kontrolünde bir sonda, bir robot kol, bilgisayar bağlı bir sinyal yükseltici ve evrensel radyo bağlantısı kontrol cihazına bağlı bir kablodan oluşuyor. Normal telefon hattına ve baz istasyona değil, buraya bağlanıyor.

Tam güçte sinyal verilerek test ediliyor ve dokular tarafından emilen radyasyon oranı ölçülüyor. 20 ila 30 dakikalık bir test sonucunda kesin sonuçlar ortaya çıkartılıyor.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir