Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Teknoloji Dünyasının Büyük Korkusu: Bu Gece Saatler 1 Saniye Oynayacak!

 > 
4.3bPAYLAŞIM

30 Haziran 2015'in 1 Temmuz 2015'e bağlandığı bu gece, saatler 00:00:00'ı göstermeden önce 23:59:60'ı gösterecek.

Kaynak: http://www.mirror.co.uk/news/technology-...

Dünyanın güneş etrafındaki dönüşünün yavaşlamasından dolayı ortaya çıkan 1 saniyelik artık zaman farkı, bu gece saatlerimize eklenecek.

Koordineli Evrensel Zaman (UTC) standardına göre dünyada bir gün 86.400 saniye olarak kabul ediliyor. Ancak dünyanın güneş etrafındaki turunun çeşitli nedenlerle yavaşlaması sonucu fazlalık meydana gelebiliyor. Bu nedenle günümüzde tam gün 86,400.002 saniyelik bir süreçte gerçekleşiyor.

Artık saniye 1999 yılından bu yana dünyanın rotasyon süresinin toplam 0.9 saniye gecikmesi nedeniyle uygulandı.

Okyanuslarda yaşanan gelgitler de artık saniyeyi oluşturan etmenler arasında. İlk artık saniye 30 Haziran 1972'de gerçekleşmişti.

Bilim adamları oluşan 2 milisaniyelik farkın, bu gece saatlere 1 saniye eklenerek hesaba katılacağını duyurdu.

1972 yılında tespit edilen ilk artık saniyeden beri, bu işlem 25 kez gerçekleştirilmiş. 26. artık saniye ise bu gece güncel zamana eklenmiş olacak. 

Paris merkezli Uluslararası Dünya Rotasyon ve Referans Sistemi (IERS)  daha önce yaptığı açıklamalarda Dünya'nın Güneş etrafındaki dönüşünün yavaşlamasından dolayı 1 saniyelik fazla bir zaman oluştuğunu belirlediklerini ve 2015 yılına 1 saniye ekleneceğini söylemişti.

Artık sanıye ile oluşan değişiklik, “Eşgüdümlü Evrensel Zaman” esasına göre atom saatlerinin ayarlanmasıyla gerçekleşiyor.

Uzmanlara göre, ek 1 saniye, birçok teknolojik sistemin arızalanmasına neden olabilir. En son 2012 yılında gerçekleşen saniye ekleme olayı teknoloji devi siteleri ve internet dünyasını olumsuz etkilemişti. Bu basit bir olay gibi gözükse de teknoloji devlerini kara kara düşünmeye ve önlemler almaya zorluyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Bi saniye yaa ben anlamadım...

legadema

o 1 saniyeyi patrondan isterim ben abi hakım neyse o :D

ozgur-esra

Yani şimdi daha az mı,çok mu uyucaz? :DDD

merve-savas

Yahu ne abarttınız sadece 82 yıl yaşayacaksak 81 yıl 365 gün 1439 saniye yaşayacaz

dzvezda

1 Saniye daha fazla yaşıcaz lan hobaaaa

Görüş Bildir