Taksit Sınırlamasına Yeni Çözümler Geldi

 > 
6PAYLAŞIM

Taksit Sınırlamasına Yeni Çözümler Geldi

Taksit Sınırlamasına Yeni Çözümler Geldi

1 Şubat'tan itibaren kredi kartına getirilen taksit sınırlamasının ardından beyaz eşya, cep telefonu ve bilgisayar gibi birçok üründe 24 aya varan senetli satışlar başladı.

Beyaz eşya mağazaları 9'u kredi kartına 3'ü senet olmak üzere 12 ay taksitle satış yaparken, bazı mağazalar 24 aya varan senetli satışlarında aylık yüzde 7 gecikmeye ulaşan faizleri uyguluyor.

Taksit sınırı 9 ayı geçemiyor

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik'te yapılan değişiklikle, 1 Şubat'tan itibaren kredi kartıyla alışverişe bazı sınırlamalar getirildi. Buna göre, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 9 ayı geçemiyor.

Mobilya ve beyaz eşya satışlarında taksit sayısı 9 ayla sınırlı tutulurken, kredi kartlarıyla gerçekleştirilen telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalar ile yemek, gıda ve akaryakıt alımlarında ise taksit uygulanamıyor.

Tüketicilerin aşırı borçlanmalarını önlemek ve tasarrufu teşvik etmek için hayata geçirilen bu uygulamanın ardından birçok firma ve mağaza, satışlarının düşmemesi için bazı yöntemlere başvurdu. Özellikle beyaz eşya, cep telefonu ve bilgisayar gibi birçok üründe 24 aya varan senetli satışlar başladı.

Tüketiciler Derneği Başkanı Aydın Ağaoğlu, kredi kartına getirilen taksit sınırlamasının ardından bazı firmaların farklı yöntemlerle uzun vade taksitli satışa devam ettiğini söyledi.

Taksit sınırlamasına karşı ilginç yöntemler

Bazı satıcılar cep telefonuna getirilen taksit yasağını delmek için, telefon kılıfını cihaz bedeline fatura ettiğini ve telefonu "promosyon" olarak verdiğini dile getiren Ağaoğlu, beyaz eşya, mobilya gibi dayanıklı tüketim ürünlerinin ise 24 aya varan taksitle satılmaya devam edildiğini anlattı.

Beyaz eşya ve diğer ürünlerde 9'u kredi kartına 3'ü senetle toplam 12 taksit yapıldığını belirten Ağaoğlu, şunları kaydetti:

"Satıcılar, ürün bedellerini, izin verilen 9 taksitini kredi kartıyla tahsil ediyor, kalan miktar içinse borç senedi imzalatıyorlar. Bu yöntem tüketicilerce daha küçük taksitlerle ödeme imkanı verdiğinden, satışlarının düşmesini istemeyen satıcılara da alacaklarının yüzde 75'ini banka garantisi ile satma imkanı tanıdığından tercih ediliyor. Taksitle satış yapan mağazalarsa, camlarına ilan yapıştırıp kredi kartsız 24 aya kadar taksit uyguladığını duyurmakta, ancak hazırladıkları uzun sözleşmelerde gecikme halinde aylık yüzde 7'ye varan faiz ve faize faiz yürütülmesi şartı da yer almaktadır."

(AA)

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir