Görüş Bildir

Suriye Dışişleri Bakanı: 'Suriye'ye Giren Tabutta Geri Döner'

Anasayfa > Gündem

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, yabancı kara birliklerinin ülkesine girmesi halinde, 'tahta tabutlarda' geri döneceklerini söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim

Başkent Şam'da bir basın toplantısı düzenleyen Muallim, hiçbir yabancı ülkenin kendilerinin onayı olmadan Suriye'ye asker gönderemeyeceğini belirtti.

Mualim böylesi bir gelişmeyi saldırganca bir eylem olarak kabul edeceklerini vurguladı.

Suudi Arabistan daha önce Suriye'ye asker göndermeye hazır olduğunu açıklamıştı.

Muallim ise 'Kimsenin Suriye'ye saldırabileceğini ya da Suriye'nin egemenliğini ihlal edeceğini düşünmesin. Çünkü sizi temin ederim ki, saldırganlar ülkelerine tahta bir tabutta döner. İster Suudi olsunlar, ister Türk' dedi.

'Cenevre'de hiçbir ön koşul kabul etmeyiz'

'Cenevre'de hiçbir ön koşul kabul etmeyiz'

Suriye Dışişleri Bakanı sözlerini şöyle sürdürdü:

'Normal akıl ve mantık, Suudi askerlerinin Suriye'de bulunması fikrinin ihtimal dışı olduğunu gösteriyor ama çılgın Suudi liderliğiyle hiçbir şey ihtimal dışı değil.'

Velid Muallim ise basın toplantısında Cenevre'de başlayan ve ilerleme sağlanamadığı için ara verilen barış görüşmelerine de değindi.

Muallim, görüşmelere ön koşul olmaksızın katıldıklarını ve hiçbir ön koşulu da kabul etmeyeceklerini söyledi.

Suriyeli bakan ayrıca Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, 'Türkiye ve Ürdün, Suriye ile olan sınırlarını kapatmadıkça ateşkes mümkün değil' görüşüne de katıldığını kaydetti.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
34
16
8
5
4
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
ynsemrebagiban

Olum ülkende vuran vurana sen ne diyorsun amk?

Freya

Tepkileri haklı, bizim klavye milliyetçileri zannediyor ki Türkiye istese rahat rahat girip çıkar. Suriye hükümetini devirmekse amaç yener ama o bataklıkta g... Devamını Gör