Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sudan Petrol Yapan Makine!

Anasayfa > Iq > Teknoloji

Aksine yapılan tüm çalışmalara rağmen petrol dünyada hala çok yaygın bir şekilde kullanılıyor. Yeni icat edilen bir makine hidrojen ve karbondioksitten petrol üretebiliyor.

Alman şirket Sunfire tarafından üretilen makine, karbon monoksit ve hidrojeni sıvı hidrokarbona dönüştüren Fischer-Tropsch işlemini kullanıyor. Önce buhara dönüştürülen suyun hidrojeni ve oksijeni ayrılıyor. Ardından hidrojen karbondioksiti karbonmonoksite dönüştürmek için kullanılıyor ve biraz daha hidrojenle hidrokarbonlar elde ediliyor.

İşlem çok sihirli olmasa da çalışmak için yüksek enerjiye ihtiyaç duyuyor – özellikle suyun buhara dönüştürülmesi aşamasında. Sunfire ise icadının yüzde 70 verimle çalıştığını öne sürüyor. Makine, yedi haneli rakamlara mal edilmesi ve sadece bir tanesinin günde 3,2 ton karbondioksitten 1 varil petrol üretebilmesi sebebiyle şimdilik kullanılmaya müsait değil gibi.

Kaynak: http://gizmodo.com/this-machine-turns...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?