Star'da Sürpriz Yazı: 'Yolsuzlukla Suçlanan Bakanların Durumu Dramatik'

 > -
Star'da Sürpriz Yazı: 'Yolsuzlukla Suçlanan Bakanların Durumu Dramatik'

Star yazarı Ahmet Taşgetiren, yolsuzlukla suçlanan bakanlar hakkında yazdı

AKP ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 'a en yakın işadamlarından, AKP Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu üyesi olan Ethem Sancak 'a ait medya grubu bünyesindeki Star gazetesinde yolsuzlukla suçlanan bakanları eleştiren bir yazı yayımlandı. Ahmet Taşgetiren , Erdoğan ve hükümetin "darbe girişimi" dediği 17 Aralık sürecinde istifa etmek zorunda kalan dört bakanın "durumunun dramatik olduğunu, tasarruflarının savunulabilir olma özelliğinin aşındığını" yazdı. Suçlanan isimlerin "bakan olmasalardı elde edemeyecekleri" şeyler olduğunu belirten Taşgetiren, "Öyle ince dokunuşlar var ki, onlar, bakan olmadığınız zamanda sizin ve yakınlarınızın elde edemeyeceği nitelik arz ediyor. Dokundunuz ve milyarlar bir yerden bir yere aktı. Dokunmasaydınız, onlar kamunun bütçesi içinde kalacaktı" ifadesini kullandı.

Taşgetiren, “Yolsuzluklar karşısında sıfır toleranslı bir dönemin beklendiğini belirtmek istiyorum yeni hükümet kadrolarına. Derler ki kadim İslam büyükleri böyle durumlar için 'Sefasını başkaları sürer, vebali siz yüklenirsiniz.' Bu da akıl işi değildir. Ben bunu Ak Partinin tepe kadrolarının çok iyi bildiklerine inanıyorum" dedi.

Ahmet Taşgetiren'in Star gazetesinde "Sıfır tolerans" başlığıyla yayımlanan (7 Aralık 2014) yazısı şöyle:

Ak Parti iktidarında “İşkenceye sıfır tolerans”ta epeyce yol alındı.

“Yoksullukla mücadele” ekonominin genel yapısından gelen sorunları çözmenin zorluğu içinde, geliştirilen telafi mekanizmaları ile bir ölçüde sürdürülüyor. En azından Ak Parti kadrolarının “Yoksula kol kanat germe hassasiyeti”ni anlayabiliyorsunuz.

“Yasaklar” konusunda iradeyi net olarak görebiliyoruz. O bir sistem restorasyonunu gerektiriyor ve iktidar, zamanın akışı içinde güç yetirebileceğine inandığı ölçüde adımlar atıyor.

“Yolsuzluklar” konusuna gelince sanırım o alan, iktidarın en zor sınavına tekabül ediyor.

Aslında yola “Yolsuzluklarla mücadele” niyetiyle çıkıldı. “3 Y”nin bir ayağını yolsuzluklarla mücadele oluşturuyordu.

Ama bu alan, sistem restorasyonundan öte bir şeyi, onarmayı gerektiriyordu, insan nefsinin kendine yontma güdüsünün terbiyesini, kontrol, hatta zaptu rapt altına alınmasını, “Ben”in onarılmasını gerektiriyordu. Yasal düzenlemelerin yetmediği bir alandı burası. Çok, çok, çok ciddi bir zaptu rapt psikolojisi içinde hareket etmeyi gerektiriyordu.

Yazının devamı için

T24

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiDarbeRecep Tayyip ErdoğanStar tv
Görüş Bildir