Katliamın 21. Yılında Srebrenitsa Kurbanları Anılıyor...

 > 
711PAYLAŞIM

Bosna Savaşı’nda yaşanan katliamın 21. yıldönümünde kurbanlar anılıyor. Bu yıl da toplu mezarlarda bulunan ve kimlik tespiti yapılan 127 kurbanın cenazesi Potoçari Anıt Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Bugün Srebrenitsa katliamının 21. yıldönümü. Katliamda hayatını kaybeden 8 bin 372 kişiden sadece 7 bini bulundu. Bugüne kadar toprağa verilen kurbanların sayısı 6 bin 377’ydi.

Bu yıl kimliği tespit edilen 127 cenaze daha toprağa verildi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun da katıldığı törende siyasiler, din adamları, uluslararası örgütlerin temsilcileri, diplomatlar ve on binden fazla vatandaş yer aldı.

Heyetler, cenaze namazı öncesinde ilk olarak Potoçari Anıt Mezarlığı'ndaki soykırım anıtına çiçek bırakıp saygı duruşunda bulundu. Kılınan cenaze namazının ardından isimleri okunan 127 soykırım kurbanının cenazesi, yakınları ve vatandaşlar tarafından gözyaşları arasında toprağa verildi.

Potoçari Anıt Mezarlığı'nda defnedilen soykırım kurbanlarının sayısı bugünkü cenaze törenin ardından 6 bin 504'e yükseldi.

Katliamdan bu yana hâlâ izi bulunamayan 1372 kişi var

On ikisi 18 yaşından küçüktü

Bu yıl defnedilen kurbanlardan on ikisi, katliam sırasında 18 yaşından küçüktü. En genci, 1995 yılında 14 yaşında olan Avdija Memic… Kimliği yakın zamanda tespit edilen Mustafa Hadzovic de en yaşlıları, katliam sırasında 77 yaşındaydı.

Kurbanların cenazelerine Srebrenitsa yakınlarındaki toplu mezarlarda ulaşılıyor. Son ulaşılan toplu mezar, Aralık ayında 15 kurbana ait olduğu belirlenen iskeletlerin bulunduğu, Srebrenitsa’nın yaklaşık 50 kilometre kuzeyindeki Kozluk’ta ortaya çıktı. Çalışmalar sürdükçe 50’den fazla kişinin kemikleri bulundu. Kalıntıları bulunan kurbanların elleri arkadan bağlıydı.

Aynı bölgede, daha önce aralarında çocukların da bulunduğu 377 kişiye ait kemiklerin bulunduğu üç farklı toplu mezar bulunmuştu.

Cenazelerin defniyle birlikte her yıl Potoçari’de yapılan anma etkinliklerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katılıyor.

Srebrenitsa'da ne oldu?

Bosna Savaşı'nda Srebrenitsa ve çevresindeki 50 kilometrelik alan BM Güvenlik Konseyi tarafından "güvenli bölge" ilan edilmişti. Albay Tomas Karremans komutasındaki Hollanda birliği de, "güvenli bölgeyi hedef alabilecek saldırıları engellemek" göreviyle Srebrenitsa yakınlarındaki Potoçari'de, üsse çevrilmiş bir fabrikaya konuşlandırıldı.

İnsanlık Tarihinin En Karanlık Sayfalarından Biri: 15 Madde ile Srebrenitsa Katliamı - onedio.com
İnsanlık Tarihinin En Karanlık Sayfalarından Biri: 15 Madde ile Srebrenitsa Katliamı - onedio.com

Ancak 11 Temmuz 1995 günü Ratko Mladiç komutasındaki Sırp Cumhuriyeti ordusu Srebrenitsa'ya girdi. 8 bin 372 erkek öldürüldü. Srebrenitsa Katliamı'nın üzerinden tam 21 yıl geçti.

Uluslararası Adalet Divanı, Srebrenitsa'yı 2007'de soykırım olarak nitelendirdi.

Srebrenitsa, soykırımın 21. yıl dönümünde sosyal medyanın da gündeminde...

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir