Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sizi Aydınlatmaya Geldik! 'Egzama Nedir ve Tedavileri Nelerdir?' Gibi Merak Ettiğiniz Soruları Cevaplıyoruz!

6PAYLAŞIM

Bazılarımızın yaşadığı ve sürekli canımızı sıkan egzama neymiş, tedavisi nelermiş hepsini tek tek açıklamaya geldik. Hadi bakalımm...

Egzama nedir?

Egzama kısaca, deride iç ve dış faktörlerle oluşan iltihabi bir hastalıktır.

Deride kuruluk oluşturan egzama aynı zamanda da kaşıntıya sebep olur.

Hastalık nedeni genellikle anlaşılmasa da stres ya da alerjiden dolayı görülebilir.

Egzamaya sahip olan hastalarda genellikle enfeksiyon görülür.

Nedeniyse şöyle; kuruyan, çatlayan ve pullanan deri mikroorganizmaların girişine olanak tanır.

Vücudun her yerinde görülen egzama genellikle ellerde, bacaklarda ve ayaklarda görülür.

Rahatsız edici bir görünüşe sahip olsa da kesinlikle tehlikeli değildir ve basit tedavilerle kontrol altına alınabilir.

Egzama genellikle de kış aylarında oluşmaya başlar.

Kapalı ısıtma sistemlerinden cildinizin kurumasından tutun da, çok kalın kıyafetler ve çok sıcak banyolar da etkili olur.

Peki ama tedavisi nasıl olacak?

Egzama tedavisinde erken teşhis oldukça önemlidir. Teşhis genellikle fiziki muayene ile konulur. Bazı durumlarda ise, deriden alınacak sürüntü örneği mikroskobik incelemelere alınarak teşhisler konur.

Eğer egzamayı ihmal ederseniz, deride kalınlaşma ve renk koyulaşması görülür. Ve ne yazık ki, bunun bir geri dönüşü yoktur.

Tedavisinde ise, lokal ve sistematik ilaçlar yer alır. Ancak bazı ilaçlar kortizonlu olduğu için, cilde vereceği herhangi bir rahatsızlık için doktor kontrolünde kullanmanız önemlidir.

Bir minik ipucu verecek olursak, egzama bazı durumlarda stresten kaynaklanabilir. Bu nedenle tedavi süreçlerinde psikolojik tedavi ile desteklenmesi gerekebilir.

En önemli noktalardan biri de, egzamaya sahip olan kişinin cildi çok hassas olduğu için o bölgeyi kaşımaması çok önemlidir.

Egzama taşıyan kişinin cildi çok hassas olduğundan dolayı, cilt temasından kaçınılmalı ve mümkün olduğunca eldiven kullanılmalıdır. 

Egzamalı bölgeyi pamukla kapatabilirsiniz.

Egzamaya sahip hastalar hiçbir şekilde çiçek aşısı olmamalıdır.

www.hilalhaber.com

Normal hastalarda bir etki yaratmazken egzamalı hastalarda ölümcül tehlikelere yol açabilir ve ateşli hastalıklara mahal verebilir.

Egzamadan nasıl korunmalıyız?

Evet en kilit sorulardan bir tanesi de bu. Hemen açıklayalım.

  • Yünlü ve çok kalın kıyafetlerden uzak durulmalı. 

  • Cildinizi sık sık nemlendirmelisiniz.

  • Sağlıklı beslenmek son derece önemli.

  • Günde 2 litre su içmek gerekmekte. 

  • Aşırı sıcak duş almamalısınız.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
barneypalney

kaşımamak gerekir denmiş de onun pek mümkünü yok. yani şöyle söyliyim bazen öyle bir oluyor ki neredeyse kaşırken orgazm falan oluyorum o derece çılgın bişey. benim cilt fena hassas. kafasına göre bi yerlerde bişeyler oluyo. yaklaşık 10-15 krem denemesinden sonra sebamed in ürünleri baya bi işe yaradı. o kuruyo ben nemlendiriyorum. güzel seviyeli bir ilişkimiz var :)

erlik

Bunların tek sebebi yeterince paran olmadığı için çalışmak zorunda olmak. Başka bir bokla alakası yok... Hele benimki gibi firmalarda tam sinir krizi. Masama oturuken panik atak başlıyor. Kafamda egzama var. Geçen hafta da kurdeşen olduğumu öğrendim. Birde mide kanaması geçirirsem direk tier seti tamamlamış olacağım. PVP'de karşıma çıkmayın ondan sonra direk 46'lık raporu.

Gizli Kullanıcı

İşin mi çok yoğun yoksa işyerindekileri mi sevmiyosun?

erlik

işim çok ama bizim iş yerinde çalışırken değil, çalışmaya çalışırken yoruluyorum. İş yerindekileri sevme kısmına gelince. Topunun mk.

Görüş Bildir