Sırrı Çözdük: Amaçlarınıza Ulaşmak ve Kendinizi Geliştirmek İçin Haftada 2 Saat Ayırmanız Yeterli!

-

Haftada yalnızca iki saatinizi ayırarak, hayatınızı çok daha iyi bir noktaya getirebileceğinizi biliyor muydunuz? O zaman sizi daha fazla meraklandırmadan nasıl yapacağınızı anlatalım. Detayları sizler için Hack Spirit'ten derledik.

Kaynak: https://hackspirit.com/can-use-2-hour-ru...

Albert Einstein, özel görelilik kavramı ile ilgilenmeye başladığında 16 yaşındaydı. Hayalperest bir karakteri vardı. Özel görelilik kavramını geceleri uyurken hayal eder, düşünür ve rüyalarında görürdü.

Derin duygu ve düşüncelerden çıkan bu ön görülerin yalnızca Einstein'a ait olmadığını biliyoruz.

Charles Darwin de 'düşünce yolu' olarak adlandırdığı kavramla, derin düşüncelerine ve içinde barınan duygularına doğru yolculuğa çıkardı. 

Friedrich Nietzsche ise doğada zaman geçirerek, ne düşündüğünü ve aklında geçenleri algılamaya, analiz etmeye çalışırdı.

O zaman sormamız gereken en önemli soruya gelelim. Biz de aynı şeyleri yapmaya çalışsak ne olur?

Maalesef hayalperest insanlar genellikle zamanını boşa harcayan ve üretken olmayan insanlar olarak değerlendirilirler. Düşünmeye zaman ayırmak normal şartlar altında çok da üretken bir yol sayılmaz. Ama birçok dahi için başarıyı yakalamanın ve amacına ulaşmanın en önemli yolu olmuştur. Psikologlara göre kişisel gelişimin en büyük anahtarı 'yansıtıcı düşünme' yöntemini hayatımıza uygulamaktır.

Peki yansıtıcı düşünme nedir?

Yansıtıcı düşünme kurallarına göre, öncelikle deneyimlerimiz hakkında düşünerek bunlardan bir anlam çıkarırız. Sonrasında problemlerimize çözümler üretir, süreç içerisinde kendimizle ilgili bir şeyler öğreniriz.

Yansıtıcı düşünme de hayalperest bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir.

Çünkü fiziksel olarak üretken olduğunuzu gösteren hiçbir kanıt yoktur. Fakat yine de karar alırken kendinizi daha güvenli hissetmenize ve hayatınızdaki zor zamanları daha rahat atlatmanıza yardımcı olabilir.

Başınıza felaket bir şeylerin geldiği en son zamanı düşünün.

Bu süreçten güzel bir şeyler çıkarabildiniz mi? Eğer öyleyse, yaşadıklarınızdan bir şeyler öğrenmenize ve büyümenize yardımcı olacak olan bu düşünme tarzını kullanıyor olabilirsiniz.

Neden önemlidir?

Bu düşüncenin birçok anlamda yardımı dokunur ama en çok da deneyimlerimizden bir şeyler öğrenmemizi ve büyümemizi sağlar. 

Eğer her gün eylemlerimiz, tavırlarımız, davranışlarımız, iletişimimiz, etkileşimlerimiz, ifadelerimiz ve hatta yediğimiz şeylerle ilgili düşünürsek belli konularda daha iyi olur, genel anlamda hayatta daha iyi noktalara gelebiliriz. 

Yansıtıcı düşünce sayesinde kendimizle ve çevremizdeki herkesle daha rahat iletişim kurabiliriz. Bunun en güzel örneği ailelerin her akşam çocuklarına günlerinin nasıl geçtiğini sorması aslında. Çünkü bu anlarda çocuklar durup, o gün neler yaptıklarını düşünebilir ve bir bakıma kendilerini değerlendirebilirler.

Daha iyi bir yaşam için iki saat...

Bazı uzmanlar haftada iki saat kadar bir zaman dilimini yansıtıcı düşünmeye harcamanızı öneriyorlar. Şu an bakıldığında uzun bir zaman gibi görünse de, haftada yalnızca 120 dakika olduğunu düşünün. Günde 17 dakikaya eşit bir zaman dilimi aslında çok uzun değildir.

Yani günde 15-20 dakika harcayarak o gün neler yaptığınızı, gününüzün nasıl geçtiğini, hatalarınızı, başarılarınızı, hayatınızı ve amaçlarınızı düşünürseniz bir süre sonra çevrenizdekilere yaklaşımınızın, hayata bakış açınızın değiştiğini görmeye başlayacaksınız. Hatalarınızı fark ederek, sorunlara çözüm bulmaya çalışacaksınız.

Düşünerek geçirilen zaman boşa değildir. Sorunları algılamamıza, çözüm bulmamıza ve hayatımızı daha anlamlı hale getirmemize yardımcı olur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

size daha iyi bi sır veriyim sıçarken düşünün böylece sıçmaya harcadığınız süreyi maksimum verimlilikte kullanırsınız.

minikkelebek

Bugün kağıt toplayan bir çocuğun arabasını süslediği bir fotoğraf gördüm.Bazen çevremdeki amaçsız insanları gördüğümde rahat mı batıyor sana diye bağırmak istiyorum. Çok güçlüyüz aslında.Ekonomik anlamda katkı yaparak bu tür insanlara yardım edemeyiz buna hepimizin gücü yetmez belki ama şartların daha iyi olması için çalışbiliriz. Haftada sadece 1 buçuk saatini ayırıp TEGV de çocuklarla vakit geçirip birşeyler yapabilirsin. Büyük düşün.

roronoazoro1

Bunları yapmanıza gerek yok arkadaşlar. Amaçlarınıza ulaşmak istiyosanız koyu bir ampulcü olmanız yeterli asfdsjgksh

kimligibelirlenemeyenkisilerce

beri gelelim insanlaeın yalnızlığınıda ve insanlığın diğer tüm sorunlarını da oluşturan insanın bizzat kendisi değilmi düşünmeden yaptığımız her adım beynimizi iki dakka kullansaydık insanlık şuan ne yalnızlıkla ne yoksullukla ne çaresizlikle cebelleşiyor olurdu. bilakis çok ince düşünmek lazım hocam.

kimligibelirlenemeyenkisilerce

keşke iki saatimi düşünmeden geçirebilsem

Görüş Bildir