Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sırlar Açığa Çıkıyor: Bilim İnsanları Keops Piramidi'nde Yeni Bir Bölme Keşfetti!

-

Dünyanın en eski ve büyük yapılarından Keops Piramidi'nin nasıl inşa edildiği konusu hala gizemini koruyor. Bazıları piramitlerin yapımını uzaylıların ziyaretine bağlasa da bilim insanları yaptıkları araştırmalarla yeni bilgileri gün yüzüne çıkartmaya devam ediyorlar.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/kellyoakes/scie...

Mısır'da yer alan Keops Piramidi, dünyanın en büyük ve en eski anıtlarından biri.

Bu yapının nasıl inşa edildiği hala tartışma konusu olsa da Pharaoh Khufu'nun hükümdarlığı sürerken M.Ö. 2509-2483 yıllarında yapıldığı biliniyor.

Bilim insanları, bu piramitte büyük bir boşluk keşfettiler. Yeni keşfedilen boşluk, en az 30 metre uzunluğunda ve piramidin Büyük Galeri olarak adlandırılan bölümünde yer alıyor.

Bir grup bilim insanı bu keşfi yukarı atmosferde doğal olarak üretilen, uzaydan gelen kozmik ışınların ikincil ürünleri olan parçacıkları kullanarak yaptı.

Müon olarak adlandırılan bu yüksek enerjili parçacıklar, havada veya taşta hareket etmelerine göre farklı yollar izliyorlar.

Müonlar aslında sürekli çevremizdeler. Eğer elinizi önünüzde uzatırsanız, her saniye yaklaşık bir müon elinizin içinden geçecektir.

Fransız Alternatif Enerji ve Atomik Enerji Komisyonu'ndan nükleer fizik araştırmacısı Sébastien Procureur:

Olay şu ki müonlar bir materyalin içinden geçtiklerinde enerjilerini kaybederler ve enerjilerini kaybettiklerinde dururlar ve bozulurlar. Eğer incelemek istediğiniz bir nesnenin arkasında veya altında bir müon dedektörünüz varsa, tek yönden gelen müonları sayabilirsiniz.

Bu sayım size müonların içinden geçtiği nesnenin yoğunluğu hakkında bir fikir verir. Araştırmacılar, Keops Piramidi'ndeki boşluğu bu şekilde keşfettiler.

Ekip, müonların piramidin içinden geçerken nasıl etkilendilerini anlamak için 3 farklı müon tespit tekniği kullandı.

Keşiflerini duyurmadan önce üç grubun da bağımsız olarak etkileri saptamasını beklediler.

Bulgular, sonunda piramidin nasıl yapıldığına ışık tutabilir. Yine de buna biraz daha zaman var, çünkü boşluğun tam konumu henüz bilinmiyor.

Kahire Üniversitesi'nden Hany Helal:

Keops'un nasıl inşa edildiğini anlamak için iç yapıyı anlamamız gerekiyor. Piramitte yeni bir boşluk keşfetmek, yapının farklı adımlarını belirlememize yardımcı olacak. Bundan sonrası, çok daha fazla araştırmayı ve tanımlamayı içeriyor.

Görüntüleme tekniği şimdiye kadar Fukushima Nükleer Santrali'nin ve volkan gözlemlemenin de dahil olduğu farklı durumlarda kullanıldı.

www.hdwallpapers.in

Bradford Üniversitesi'nden Chris Gaffney, diğer piramitlerin incelenmesinde bu tekniğin kullanılmasının, önemlerini açığa çıkarabileceğini belirtiyor.

Bu çalışmanın yerel olarak önemli olan anıtları uluslararası çapta önemli anıtlara dönüştürme potansiyeli var.

Bu tekniğin kullanışlı olabileceği başka yerler de bulunuyor. Özellikle doğal afetlerin meydana geldiği yerlerdeki anıtların yapısal bütünlüğünün araştırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu yapıların bütünlüğü, özellikle turistleri o bölgeye çekmek için yapılan afet sonrası iyileştirmenin önemli bir parçası.

Keops Piramidi'nin içerisinde yer alan boşluğun varlığını öğrenmekle gerçeklere bir adım daha yaklaştık.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jord

Bizimkiler gitsin restore etsin. Bu nasil insa edildigi yillardir cozulmustu zaten, sanirim su belgeselde vardi, kenarlardan dolanarak yukari giden tuneller seklinde, koselerde donum noktalarindaki odalarda bulununca ispat edilmisti sanirim.

corpse-bride

piramıtlerın ıc kısımlerına ulasılamıyor mu gerçekten ? ne bıleyım teknolojımız baya gelıstıde

melungo

Nikola Tesla'ya göre Mısır'daki piramitler birer kablosuz elektrik yaymaya yarayan santral. Bence mantıklı, insanların sırf mezar için bu kadar büyük yapıları, büyük emeklerle yaptıklarını iddia etmek çok saçma. Göm ya da yak, olsun, bitsin.

feyk

misir inancinda firavun oldukden sonra tanriliga yukselip misiri korumaya devam ediyor. misirin bekasi icin firavunun tanriliga yukselisi cok onemli, piramitde bunu saglayan en buyuk arac. din adina yapilmasi sacma geliyorsa dunyaya bir bak. en buyuk tarihi yapilar tac mahal, aya sofya, suleymaniye, selimiye, saint peter basilicasi, parthenon, ziggurat hep dini amaclarla insa edilmis cok buyuk para ve emek harcanmis yapilar.

umutgenc

Kısıtlı Mısır İmp. bilgimizi bir takım araştırmacılara borçluyuz. Yani ne bilmemizi istiyorlarsa onu biliyor da olabiliriz. Ya gerçekten de enerji toplayabilen bir yapısı varsa piramitlerin? Hadi bakalım illümünati. Aydınlat bizi illümünati

tosarik

yihsinlar diyen bir eleman vardi bence cok hakl

nightowl53

Burda olsa yıkar doker daha sonrada karma yaşam projesi avm konut otel daha ne istiosun:)

Görüş Bildir