Siirt'teki Maden Faciasında İşçi ve İşçi Yakınları Şirketi Suçluyor

 > 
156PAYLAŞIM

Siirt'in Şirvan ilçesindeki bakır madeninde meydana gelen faciada yakınlarını kaybedenler ve burada çalışanlar, madende daha önce benzer kazalar olduğunu, meydana gelen çatlakların toprakla kapatıldığını ve kazanın göz göre göre geldiğini söyleyerek maden şirketini suçluyor...

Siirt'te Maden Ocağında Göçük: 3 İşçi Can Verdi, 13 İşçiye Hâlâ Ulaşılamadı - onedio.com
Siirt'te Maden Ocağında Göçük: 3 İşçi Can Verdi, 13 İşçiye Hâlâ Ulaşılamadı - onedio.com

Ailelerin bekleyişi sürüyor...

AA

Toprak kayması sonucu 1 milyon metreküplük bir toprak hareketi oluştuğu belirtiliyor.

AA

Al Jazeera muhabiri Abdülkadir Konuksever'in haberine göre, işçiler Ciner Grubuna bağlı Park Elektrik AŞ'ye ait madende iki hafta önce de kaza meydana geldiğini ve bir işçinin hayatını kaybettiğini söylüyor.

'Toprak taşıyıp çatlakları kapatıyorlardı'

Fotoğraf: Abdülkadir Konuksever / Al Jazeera

Madene 2 kilometre uzaklıktaki Maden köyünde yaşayan ve aynı madende işçi olan Müslüm Ant şöyle konuşuyor: 

"2 hafta önce yine dinamit patlattıklarında 22 yaşındaki Fatih Durak, kafasına kaya düşüp öldü. Pazar günleri dışında her gün dinamit patlatılıyor. Köy ve çevresinde yer yerinden oynuyor. Göçüğün olduğu yerdeki tepenin yamacı haftalardır gözle görünür şekilde çatlaktı. Önlem almak yerine kamyonlarla toprak taşıyıp çatlakları kapatıyorlardı. Palya açılması gerekiyordu ama açılmıyor. Göçük olan tepenin arka tarafında da toprak gevşemiş durumda ama önlemler çok yetersiz. Bir amcaoğlumu çıkardılar. Hâlâ toprak altında yakınlarımız var. Kaza göz göre göre geldi"

Açık madenlerde basamaklar açılarak işlenecek toprağı elde etme yöntemine palya sistemi ismi veriliyor.

DHA

Ant, madende palya sistemi yerine dinamit kullanılarak toprak elde edilmeye başlandığını ve kaza sonrası işletme müdürünün de madeni terkettiğini iddia ediyor.

"Çöken dağda çatlak vardı"

Fotoğraf: Abdülkadir Konuksever / Al Jazeera

Burada çalışan bir başka madenci, Süleyman Azrak da Müslüm Ant'ın söylediklerini doğruluyor ve "Çöken dağda çatlak vardı. Önlem alınmadı" ifadelerini kullanarak şunları söylüyor:

"3 ay önce de bunun tam karşısında göçük oldu. Gündüz olduğu için insanlar kaçtılar kimseye bir şey olmadı. 16 kişi toprağın altına girdi artık önlem alsalar ne olur almasalar ne olur."

Abdülbari Arat'ın oğlu Kerem göçük altındaki işçilerden biri. "Oğlum Kerem göçüğün altında. Engelli bir çocuğu var. Burada bekliyoruz umutla" diyor ve o da şirketin ihmâlini gündeme getiriyor:

Fotoğraf: Abdülkadir Konuksever / Al Jazeera

"Dağdaki kayma ve çatlaklar için çok uyardık. Dinamitle patlatıyorlar taşlar düşüyor, adamın kafasına taş geldi, öldü. İşletme müdürüne tehlikeli olduğunu söyledik ama 'Siz karışmayın' dedi. 3 ay önce de göçük oldu. Tam bu göçüğün karşı tarafında. İki ay işletme kapalı kaldı. Yeniden açıldığında 'Aradaki farkı kapatmamız lazım' diyerek oğlumu ve diğer işçileri 3 vardiya çalıştırdılar. Yağmurla dağlardaki toprak gevşiyor, dinamitle sarsılınca elbet çökecek."

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir