Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şiddet Hakkında Daha Önce Hiçbir Yerde Rastlamadığınız 15 İlginç Bilgi

-
Abone ol

İnsan gerçekten doğası gereği şiddete eğilimli midir? Belki de... Yaşamını sürdürmek için diğer türleri öldürmek zorunda olan hayvanın şiddet uyguladığı söylenebilir mi? Belki de... Bu soruların cevabı ancak aynı ve farklı türler arasındaki şiddete bir tanım getirildiğinde mümkün olacaktır. Şiddet hakkında bilmediğimiz şeyler olduğu gibi, doğruluğundan emin olduğumuz şeyler de var. İşte onlardan 15 tanesi:

1. Zarar vermek amacıyla kasıtlı güç uygulamak tanımı çerçevesinde ele alındığında, Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre dünyada her yıl 1.5 milyon insan şiddet sebebiyle hayatını kaybetmektedir.

2. Bugün yaşadığımız teknolojik dünya her ne kadar şiddet uygulamaya daha elverişli de olsa, 13. yüzyılda işlenen cinayetlerin sayısı, bugünkü verilerin 30 katına işaret ediyor.

3. Savaşta yaşanan ölümlerin nüfusla olan oranına bakıldığında ise, 17. yüzyılda nüfusun %2'sinin, 20. yüzyılda ise nüfusun 0.7'sinin savaşta öldüğü anlaşılıyor.

4. Bugün dünyanın hiç olmadığı kadar şiddet dolu görünmesinin sebebi, insan algısının değişik ve tehlikeli olana karşı daha büyük bir farkındalık geliştirmeye olan eğiliminden kaynaklanıyor.

Ve aynı zamanda şiddetin medya tarafından kasıtlı olarak göze sokulduğu zamanlarda yaşıyor olmamızdan...

5. Kaldı ki 2009 yılında yürütülen bir çalışma, medya tarafından zihinlerimize pompalanan şiddetin insanlar üzerinde şiddet uygulama eğilimi oluşturmadığını gösteriyor.

6. Deneysel psikoloji uzmanı Steven Pinker, şiddet eylemlerinde geçmişe göre düşüş yaşanmasının sebebini, insanların her geçen gün daha zeki olmasına, artan okuryazarlık oranlarına ve soyut düşünme kabiliyetinin gelişmesine bağlıyor.

7. Fakat soyut düşünme kabiliyeti, aynı zamanda şiddetin farklı türlerini yaratmamıza yol açan en önemli etmen. Hayvanlar yalnızca yaşamlarını sürdürmek amacıyla şiddet uygularken bizler sadizm ve terörizm gibi sayısız konsept yaratmaya devam ediyoruz.

8. Bazı araştırmacılara göre şiddete olan yatkınlığımız, kendimizi ölüm korkusundan korumak ve öz güvenimizi yükseltmek için şiddeti bir savunma mekanizması olarak kullanmamızdan ileri geliyor.

9. Türiçi şiddet, bazı özel türleri saymazsak, hayvanlar tarafından yalnızca bir eş için yarışma durumunda ve genleri aktarma şansı yakaladıklarında mümkün oluyor.

10. Araştırmacılara göre erkeklerin bir eş kazanmak için daha riskli ve şiddet dolu eylemler içine girmesinin sebebi, bir yavru dünyaya getirmenin ve yetiştirmenin onlar için daha az zaman ve çaba gerektiriyor olması.

11. Erkeklerin, dişilere göre yavruyu yetiştirmek konusunda daha fazla rol oynadığı denizatı, bazı kurbağa ve kuş türlerine bakıldığında ise, dişilerin birbirlerine karşı şiddet uygulamaya daha yatkın oldukları görülüyor.

12. İnsanlar yüzyıllar boyunca şiddet eğilimini tespit etmek için çeşitli yöntemler kullanmıştır. Örneğin 19. yüzyıla ait bir bilim dalı olan frenoloji, bir insanın suça ve şiddete olan eğiliminin kafatası şeklinden anlaşılabileceğini öngörmüştür.

13. Dört ayaklı hayvanların büyük çoğunluğunun savaş durumunda şaha kalktığı biliniyor. Bu da araştırmacılara şu soruyu sorduruyor: Dört ayak üzerinde duran atalarımız arasından iki ayak üzerinde durabilenler daha iyi savaştıkları için mi bu şekilde evrimleştik?

14. Bazı araştırmacılar tarım öncesi toplumunun huzur içinde ve şiddete başvurmadan yaşadığını iddia ediyor olsa da, elde edilen kanıtlara göre toplumumuzda cinayet çok eskilere dayanıyor.

15. Kişilerarası şiddetin homo türünün eski dönemlerine kadar uzandığı biliniyor. Ulaşılan kanıtlara göre bilinen en eski cinayet, 400,000 yıl kadar öncesine dayanıyor.

Kim bilir, belki de benlik bilinci kazanmadan önce de kendi türüne saldıran ender canlılardan biriydik...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
azade-beste-ozuzun

Kopek dovusu fotografi yerine aslan-zebre geyik vs fotografi daha uygub olmaz miydi...

red-factor

Her şeyin başı şiddetti. Sonu da şiddetle olacak.

enk-capital

Şiddet bizim işimiz ya... Biz dört kardeş her birimiz ayrı bi kursa gidiyoduk bi zamanlar. Evdeki kavgalarımızı görmeliydiniz. Çok teknik kavgalardı. Ben küçüklükten samuray olma sevdasıyla judoya gidiyodum. Sonra artık başladım diye bırakamamıştım. Abim de muay thaiyle ilgileniyodu. Bi ara aramızda yine eften püften bişeyden ötürü kavga çıktı. Bununla dalaşmaya başladık.

enk-capital

Ben de tabii, genç judoka olarak hünerlerimi sergiliyim demiştim. Seoi nage miydi neydi bi hareket vardı onu yapiyim dedim, tam tuttum abimin kolundan hareketi yapıcam benim hayvan abim yumruğunu suratıma bi geçirdi. Nerden geldi o yumruk, nasıl geldi nereye gitti göremedim bile. Gözlerimde şimşekler çaktı. Hâlâ anlatırken başıma ağrılar giriyo. Benim kaş bi açıldı. Ben kan revan içinde köşeye çekiliyorum bu bana bakıp sırıta sırıta "hehehe naqavt" diyo. Aslında o açığa dikiş gerekiyodu ama ciddiye almadım. Abicimin suratımdaki izi duruyo daha kaşımın tümseğinde. Sonra babam geldi ikimizin de ağzına sıçtı. "Siz birbirinizi dövmek için mi bu kurslara gidiyosunuz pezevenkler!" diye bağırıp çağırdı. Sonra ben de judoyu bırakıp abimden muay thai dersleri almaya başladım bi süreliğne. Ee bükemediğin bileği öpeceksin :D Uzun lafın kısası, hak edene şiddet lazım. Ama siz de kaşınmayın durduk yere :D

remzi-caliskan

serin hikaye birader

will-graham

Homo Ergasterden sonraki evrim gereksizdi arkadaş keşke bonobo maymunu olsaydım yada kuş hayat daha güzel olurdu ne vize gerekirdi özgür olmak için ne de bir başkasını zengin etmek için saatlerce çalışmak

gmodin

Sonra saçma sapan bir tür ortaya çıkar, bütün yaşam alanını sömürür sana da parmaklıklar arasından "acaba yemek zamanı ne zaman?" diye düşünmek kalırdı.

will-graham

Aynen öyle gerçi o tür Bonobo Maymunlarını pek Hayvanat Hapishanelerine koymuyor sürekli sevişip hiç kavga etmedikleri için

corpse-bride

9 ve 10 maddede cınsellık demıs bunu bıreye uyarlasak cınsellıgını yasamıs olsa kıısı sıddete meyletmezmıydı ? sanmıyorum ya insan dogası geregı bıraz ıyı bıraz kotu karma aıle ve cevresel kosulları hangısının baskın olacagını sekıllendırıyor gıbı

Görüş Bildir