Sevgiyle Isıtıyorlar: Uyuyan Sokak Hayvanlarının Üstüne Battaniye Örten Hüseyin Yurtseven ve Arkadaşları

 > 
304PAYLAŞIM

Yaz aylarında evlerin ve dükkanların önüne su kabı koyulmasına yönelik çağrıların ardından kış aylarında da hayvan dostlarımızın üşümemesi için bu güzel insanlar 'sıcacık' bir proje başlatmış. Sosyal medyada gördüğü bir videodan etkilenen Diş Hekimi Hüseyin Yurtseven ve arkadaşları, akşam saatlerinde semt semt dolaşarak uyumaya başlayan ve üşüyen sokak hayvanlarının üzerine battaniye örtüyor. 

Ayrıca Yurtseven ve arkadaşları, esnafa da battaniye dağıtarak, bunları uykuya dalan kedi ve köpeklerin üstlerine örtmelerini istiyor.

Kirli battaniyeleri alıp temiz olanları veriyorlar.

Yurtseven, esnafa ve hayvanseverlere de battaniyeleri emanet ettiklerini vurgulayarak, kirlendiği zaman yıkama imkanı olmayan vatandaşlara iletişim bilgilerini bıraktıklarını, belirli periyotlar halinde kirlisini alıp temiz olanı verdiklerini belirtiyor.

"Amaç sadece ısıtmak değil, onlara sevgimizi de gösteriyoruz"

Bu sayede iyiliğin sürdürülebilir olmasını sağladıklarını, bu hareketin anlık yapılan bir faaliyet değil, derinliği olan bir çalışma olmasını sağladıklarını anlatan Yurtseven, şunları aktardı:

"Kimsenin görmediği zamanda sokak hayvanlarına el uzatıyoruz. Çok basit gözükebilir ama onlar için çok değerli. Amaç sadece ısıtmak değil, onlara sevgimizi de gösteriyoruz. Üstünü örttüğümüz sokak hayvanlarında hissettiğimiz ortak bir duygu vardı. Hepsi sevgiye muhtaçtı. Sultanahmet Meydanı'nda üzerini örttüğüm bir köpeğin titremesi beni çok etkiledi. Onun titremesi soğuktan değil, sevgiye muhtaç olduğundandı. Biz ona battaniye aracılığı ile şefkatle yaklaştığımız zaman titremesi geçti. Öncesinde başını patilerinin arasına koymuşken bize yüzünü çevirdi."

"Bu iyilik hareketi herkese hitap eden ve herkesin yapabileceği bir davranış"

Hüseyin Yurtseven, bu davranışın bireylerin hayata karşı bakış açısını değiştireceğini belirterek, "Bizler evlerimizde akşam uykuya daldığımızda, annelerimiz üzerimizi örttüğünde bir samimiyet ve sahiplenme duygusunu hissediyoruz. Sokak hayvanları da bize bu şefkati, mutluluğu ve samimiyeti gösterecektir." diye konuştu.

Yazın susuz kalan hayvanlar için evlerin ve dükkanların önüne bir kap su konulduğunu hatırlatan Yurtseven, "Herkes aynı şekilde kış mevsiminde soğuktan üşüyen sokak hayvanlarının üstünü battaniye ile örtebilir. Bu iyilik hareketi herkese hitap eden ve herkesin yapabileceği bir davranıştır." şeklinde konuştu.

Yurtseven, ilerleyen süreçte İstanbul'da belirledikleri yerlere içleri battaniye ile dolu sepetler yerleştirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir