Sene 2020 Hâlâ Neler Tartışıyoruz? Eşler Bir Yere Gidecekleri Zaman Birbirlerinden İzin Almalı mı?

75PAYLAŞIM

Tartışa tartışa tüketemediğimiz konulardan biri...

Büyüklerimiz "Bizim zamanımızda şöyleydi" deyip şimdiki ilişkileri görüp yorumlar yaparlar ve yaşanan değişiminden rahatsız olduklarını söylerler. Evet, her alanda olduğu gibi ilişkilerimizi yaşama biçimimiz de haliyle değişti.

Çağın getirisiyle beraber, ilişkinin yazılı olmayan kuralları dönüşüme uğradı. Bu değişime uğrayan durumlardan biri de kuşkusuz ilişki yaşayan kişilerin birbirlerinden izin alıp almamalarıydı.

Eskiler anlatır, kadın kocasından habersiz kapının dışına bile çıkamazmış. Şimdilerde bu durum yavaş yavaş da olsa aşılıyor. Bununla birlikte insanlar da ikiye bölünüyor.

Twitter kullanıcısı "onurdmrmrt" da tam da bu konuyla ilgili bir tweet attı. Eşinin kendisinden izin almadığını sadece haber verdiğini belirtti. Haliyle insanlar da ikiye bölündü.

Önce "kişilerin izin alması gerektiğini" düşünenlerin yazdıklarına bakalım.

@Drn35212525

@erdiabiniz

@gvdogan

@aahimseet

@yentehi

@svkt_kzn54

Kaynak

Şimdi de Onur'un düşüncesine katılan ve uygulayan kullanıcıların yazdıklarına bakalım.

@FilizOzyigit

@19o7irva53

@Merviiikkkk

@gunnuris

Berna Laçin de bu Tweet'i destekleyenler arasındaydı. :)

Kaynak

Sık sık tartışılan bu konunun ne "gavatlıkla" ne de "rahatlıkla" pek ilgisi yok. Bu, çiftlerin birbirlerinin hayatlarına olan saygılarını gösterir. Fark ettiyseniz tweet sahibi 'eşim benden habersiz istediği yere gidebilir' demiyor.

İzin istemek yerine sadece haber vermenin yeterli olabileceği anlatılıyor. İlişkinin uzun ömürlü olabilmesi için bu önemli bir nokta. Unutmayın kocası izin vermiyor diye pencereden bakamayan kadınlar var bu devirde. Ayrıca neden sürekli bir "hükmetme" durumu olsun ki? Böyle durumda ilişkiler ne kadar sağlıklı olabilir?İlginç bir şekilde bir türlü bu durumu aşamıyoruz. Kadını ya da erkeği tahakküm altına almak neden bu kadar çok tercih ediliyor?

Bir de "Sadece haber verse yeter" diyen kişilerin evliliklerinin boşanmayla sonuçlanacağı düşünülüyor. İdeal bir ilişkinin nasıl olması gerektiği konusunda siz neler düşünüyorsunuz?

Yorumlarda tartışalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
coldhearted

Kimse kimsenin kölesi değil. Bilgi vermek ayrıdır izin istemek ayrıdır. Elin oğlu marsa yerleşecek bizim konuştuğumuz konulara bak. Hocam bir zahmet gelişmesin bu ülke.

ali-efe-ince

Ben sevgilimden izin alırım, sevgilim de benden. Bu zamana kadar birbirimize hayır dediğimizi görmedik. Adettendir bizim gözümüzde. Gideceği yere göre belki onun gözünden bir şey kaçmış olabilir, şuna şuna dikkat et derim. Aynı şekilde gideceğim ortamlara nasıl hazırlık yapmam gerektiği ile ilgili benim de gözümden kaçan, onun tatlı dille uyardığı ve kafama dank ettiği zamanlar da oluyor. En iyisi siz kimsenin dediğine bakmayın. Seviyor ve seviliyorsanız birbirinizin iyiliğini düşündüğünüz için konuştuğunuzu-konuştuğunu hissederek kavrarsınız.

doctor-what

ha bir de kendimi tutayım şu konuya girmeyeyim dedim ama duramadım. Geçen bir haberde "arap kültürünü benimsememiz toplumumuzdaki kadın-erkek ilişkilerini bozdu" demiştim ve pek çok kişi karşı çıkmıştı. Şimdi o arkadaşlara ve tırnak içindeki fikre karşı çıkanlara sorarım. Hemen hemen hepsi bu ortaçağdan kalma fikirlerini savunurken "islam kültürü" ya da "türk-islam örfü" gibi tabirler kullanıyorlar. Neden diye hiç dönüp de sordunuz mu acaba?

doctor-what

defalarca ülkede ilişki kavramının ne kadar sapır saçma bir hal aldığını konuşmak zorundayız sanırım. Yani neden izin alayım ki, ya da o neden alsın. Ulan evlenmişim amk daha da güvenmeyeceksem neden evlendim ki?

pierrerobin

20 yillik doktormus kadin haddini bilecekmis, sana ne is yaptigini soran oldu mu bunun konuyla ne alakasi var sen kimsin kime haddini bildiriyorsun nasil bir ego nasil bir kadin dusmanligi 😠

Görüş Bildir