Sen Ne Kadar Dirençli Bir Mikropsun?

3.8bPAYLAŞIM

Durduğu yerde herkes survivor peki sen bir mikrop olsan antibiyotiğe ne kadar direnç gösterirdin? Cevabı bu testin sonunda.

1. Öncelikle yaşını öğrenelim!

2. Diyelim ki bir hayatta kalma deneyi için ıssız bir adaya götürülüyorsun ve bu adaya yalnızca tek bir şey götürebilirsin. Yanında götüreceğin şey hangisi olurdu?

3. Bir sabah uyandın ve burnun akıyor. İlk olarak ne yaparsın?

Doktorun önceden bronşit için yazdığı antibiyotiği kullanırım.
Bir şey yapmam 1-2 güne geçer.
Şakası olmaz hemen doktora giderim.
Bol bol C Vitamini alırım.

4. Peki beslenme alışkanlığın nasıl?

Dikkat etmeye çalışıyorum.
Düzgün bir kahvaltı yapmayalı o kadar uzun zaman oldu ki…
Düzenli besleniyorum, formuma dikkat ediyorum.
Bekar hayatı işte, acıkınca yiyorum.

5. Antibiyotik direncinin ne olduğu hakkında bir fikrin var mı, onu öğrenelim!

Antibiyotiklerin yanlış kullanılmasıyla, bakterilerin sonraki ilaç tedavilerine direnç göstermesi. (1)
Fazla antibiyotik kullanımı sonucu vücudun bakterilere karşı direnç kazanması.
Antibiyotik alerjisi.

%0 - %25 Dirençlisin!

Verdiğin cevaplara göre sen bir mikrop olsan antibiyotiğe karşı oldukça duyarlı olurdun. Çünkü antibiyotiğe karşı bağışıklık kazanamamışsın henüz. Bu yüzden doğru antibiyotik tedavisi karşısında tutunamıyor, hiçbir hastalığa neden olmadan vücuttan atılıyorsun. Kısacası sen mikrop olsan tam istediğimiz ponçik mikroplardan olursun. Hastalar özensizce antibiyotik kullanmaya devam etmediği sürece direnç kazanabilecek gibi de görünmüyorsun. Neyse ki mikrop değilsin. Bu yüzden yanlış antibiyotik kullanarak mikroplara dirençsiz yakalanmamalısın. Eğer antibiyotik direnci artarsa 2050 yılı itibariyle her yıl enfeksiyon kaynaklı 10 milyon ölüm gerçekleşecek (2). Yarının kahramanları olmak için, doğru ilacı için!

%25 - %50 Dirençlisin!

Verdiğin cevaplara göre sen bir mikrop olsan antibiyotik için çok da kolay lokma olmazdın. Yavaş yavaş direnç kazanmaya başlamışsın. Ama yine de geri dönülmez noktada değilsin, doğru tedaviyle senden kurtulmak mümkün. Fakat yanlış antibiyotik kullanımına devam edilirse dev bir canavar mikroba dönüşebilirsin. Ama neyse ki mikrop değilsin. Bu yüzden yanlış antibiyotik kullanarak mikroplara dirençsiz yakalanmaman gerekiyor. Eğer antibiyotik direnci artmaya devam ederse organ nakli, kanser kemoterapisi, majör cerrrahi operasyonlar gibi modern tıbbın başarıları uygulanamaz hale gelecek (1). Yarının kahramanları olmak için, doğru ilacı için!

%50 - %75 Dirençlisin!

Verdiğin cevaplara göre sen baş edilmesi zor, dirençli bir mikropsun. Yanlış antibiyotik kullanımı seni öldürmemiş. Sen de beni öldürmeyen acı güçlendirir diye düşünüp antibiyotiğe karşı daha da direnç kazanmışsın. Hiç kimse vücudunda senin gibi mikropla yaşamak istemez. Neyse ki mikrop değilsin. Bu herkes için iyi haber. Sen de yanlış antibiyotik kullanarak mikropları güçlendirmezsen daha güzel bir dünya bizi bekliyor. Aksi halde antibiyotik direnci nedeniyle 2050 yılı itibariyle her yıl enfeksiyon kaynaklı 10 miyon ölüm gerçekleşecek (2). Yarının kahramanları olmak için, doğru ilacı için!

%75 - %100 Dirençlisin!

Artık senin için dönülmez akşamın ufkundayız maalesef. Yanlış ve özensiz antibiyotik kullanımı seni zarar veremeyecek kadar küçük bir mikropken dev bir canavara dönüştürmüş. Hücreleri yakıp yıkarak ilerliyorsun hasta vücutlarda. Eğer mikrop olsaydın bir insanın başına gelebilecek en kötü şey sen olurdun. Mikrop olmaman hepimiz için en iyisi olmuş. Mikrop olmadığına göre yanlış antibiyotik kullanarak mikropları güçlendirmezsin diye düşünüyoruz. Eğer antibiyotik direnci artmaya devam ederse organ nakli, kanser kemoterapisi, majör cerrrahi operasyonlar gibi modern tıbbın başarıları uygulanamaz hale gelecek (1). Yarının kahramanları olmak için, doğru ilacı için!

Çok çok önemli: İleride çağımızın belki de en büyük problemi olması beklenen (2) "Antibiyotik Direnci" hakkında bilgi almak videoyu izleyin!..

Daha geniş bilgi için tıklayın!

Kaynaklar:

TK/CAM/0131/16

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tahayagiz-bacak

Verdiğin cevaplara göre sen baş edilmesi zor, dirençli bir mikropsun. Yanlış antibiyotik kullanımı seni öldürmemiş. Sen de beni öldürmeyen acı güçlendirir diye düşünüp antibiyotiğe karşı daha da direnç kazanmışsın. Hiç kimse vücudunda senin gibi mikropla yaşamak istemez. Neyse ki mikrop değilsin. Bu herkes için iyi haber. Sen de yanlış antibiyotik kullanarak mikropları güçlendirmezsen daha güzel bir dünya bizi bekliyor. Aksi halde antibiyotik direnci nedeniyle 2050 yılı itibariyle her yıl enfeksiyon kaynaklı 10 miyon ölüm gerçekleşecek (2). Yarının kahramanları olmak için, doğru ilacı için!

abdullah-calar

%25 - %50 Dirençlisin! %25 - %50 Dirençlisin! Verdiğin cevaplara göre sen bir mikrop olsan antibiyotik için çok da kolay lokma olmazdın. Yavaş yavaş direnç kazanmaya başlamışsın. Ama yine de geri dönülmez noktada değilsin, doğru tedaviyle senden kurtulmak mümkün. Fakat yanlış antibiyotik kullanımına devam edilirse dev bir canavar mikroba dönüşebilirsin. Ama neyse ki mikrop değilsin. Bu yüzden yanlış antibiyotik kullanarak mikroplara dirençsiz yakalanmaman gerekiyor. Eğer antibiyotik direnci artmaya devam ederse organ nakli, kanser kemoterapisi, majör cerrrahi operasyonlar gibi modern tıbbın başarıları uygulanamaz hale gelecek (1). Yarının kahramanları olmak için, doğru ilacı için!

vilyimvolis

sensin mikrop

semra-betul-kapulukaya

0-25 arası

lieebtman

%50 - %75 Dirençlisin! :) ben sağlık memuruyum ve % 90dirençliyim diye bilirdim

Görüş Bildir