Barışı Savunmamız Gerektiğini Öğütleyen 18 Alıntı

 > 
13bPAYLAŞIM

1. "Yurtta sulh, cihanda sulh." Mustafa Kemal Atatürk.

2. "Barış, her şeyi hazmeden mutluluktur." Victor Hugo.

3. "Barışın hiçbir maliyeti yoktur. Buna ek olarak tüm masrafıyla herhangi bir zaferden son derece daha avantajlıdır." Thomas Paine.

4. "Eğer herkes başka bir televizyon seti yerine barış isteseydi, o zaman barış olurdu." John Lennon.

5. "Birisi barışı başlatmalı, tıpkı savaşı başlattığı gibi." Stefan Zweig.

6. "Savaş; yüreklilik değil, korkaklıktır." Edmund Burke.

7. "İyi bir savaş, kötü bir barış hiç olmamıştır." Benjamin Franklin.

8. "Savaş; kimin haklı olduğuna değil, kimin güçsüz olduğuna karar verir." Bertrand Russell.

9. "Tüm savaşlar iç savaştır, çünkü tüm insanlar kardeştir." Francois Fenélon.

10. "Bütün savaşları, dövüşemeyecek kadar korkak olan, bu yüzden de kendileri adına dövüşmek için dünyanın gençlerini cepheye süren hırsızlar çıkarır." Emma Goldman.

11. "Barışta evlatlar babalarını, savaşta babalar evlatlarını toprağa verirler." Herodotus.

12. "Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür." Jean Paul Sartre.

13. "Kötü bir barış, iyi bir savaştan daha iyidir." Aleksandr Puşkin.

s1150.photobucket.com

14. "Savaşta verilen ilk kayıp, hakikattir." Aeschylus.

15. "Barış, savaşın yokluğu anlamına gelmez, o bir erdem, bir ruh hali, bir iyilik, itimat ve adalet duygusudur." Baruch Spinoza.

16. "Barış tacı, saltanat tacıyla kıyaslanamayacak kadar güzel ve değerlidir." Epikuros.

17. "Barışı sevin, kini ve kavgayı bir tarafa atın; çünkü bunlar bütün kötülüklerin anasıdır." A. Tscherming.

18. "Lord Byron'un dediği gibi: 'Ölmek zor değil gerçekte zor olan yaşamaktır.' Barışın, savaştan daha iyi olması kadar, daha çok çaba istemesinin temelindeki neden de budur işte." George Bernard Shaw.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
remzi-caliskan

insanlar yavşak bok var savaşıon ne güzel iç cuğaranı kahveni bu toprak senin o toprak benim bu toprak hepimizin gençler afrikalınında çinlisininde bu dünya bizim ha uzaylılar saldırsa tamam eywallah çekerim ışın kılıcımı girerim amma ve lakin insanız insanın insanla savaşması mantıksız sevişin abi en güzeli

zorba_kolpa

Atatürk zamanında Tunceli'de ne yaptıysa aynısı tekrar yapmalı devlet yemişim barışı kardeşliği kalleşle kardeş olunmaz çıksın askerin, polisin karşısına mertçe savaşsın bizde barış olsun diyelim ama bu köpeklere acımak bile vatana ihanet gibi geliyor bana

Gizli Kullanıcı

Ülkeni savununca savaşçı oluyosun , teröristi savununca barışçı...

pierce

#10 ne güzelde anlatmış günümüz Türkiye'sini. Burada savaş naraları atan klavye delikanlısı arkadaşlarımız içinde #6 çok güzel özetlemiş durumu.

Gizli Kullanıcı

Ha sende savaş naraları atmadın da hippi mi oldun şimdi ? Bırakın bu ayakları ne olur.

pierce

Size göre savaşın olmasını istemeyen biri terörist yanlısı mı oluyor? Bu kadar sığ olmayın. Savaşan yada savaşacak siz olsanız veya bir yakınınız bu kadar basit düşüneceğinizi sanmıyorum. Ölen siz değilsiniz ne de olsa değil mi?

umitturkkmn

10. lafın bizim durumuzla ne alakası olabilir mantıklı gelmiyor.Pkk 'nın terörist faaliyetleri 80'lerden beridir var.Bu savaşı biz başlatmadık.O şerefsizler geldiler bebekleri katlettiler, anaları ağlattılar, binlerce şehidimizn kanını ellerine bulaştırdılar ya işte o zaman başladı.Şu teröristleri nasıl yokedebiliriz bunlar düşünülmeliyken siz hala devlete laf yetiştirme telaşındasınız.Bu devletin suçu nedir bilmiyorum ama eğer ki başta M.Kemal Paşa olsaydı tunceliyi yaktığı gibi tüm doğuyu da yakardı.Ah işte bazen her istediğimiz olmuyor.

pierce

Öncellikle 80'lerden beridir var dediğiniz pkk'yı iyi araştırmanızı öneririm, nasıl ortaya çıktıklarını. Kurtuluş savaşından itibaren ve sonrasında yaşananları özellikle, zamanında Diyarbakır Cezaevinde yaşananlardan sonra oradan çıkan insanların pkk'nın bel kemiği olmasının nedenini vs vs bi açın okuyun. Mustafa Kemal Paşa'da vardı ve kürtlere söylediği ile yaptığı şeylerde etkili olmuştur bugün yaşanan bu sorunlara. Ama bugün bu olayların hala devam etmesi doğru mu tabii ki değil masum binlerce insan ölüyor hiç bir suçu yokken. Geçmişten gelen kin ve nefret yeni nesillere geçiyor sürekli sadece. Devletin suçu ise bu terör örgütünü kendi çıkarları amacında kullanması sanırım gayet açık ve net gözüküyor. Yok etme gibi bir dertleri olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden olan sadece gariban ailelerin çocuklarına olurken buradan savaş, savaş diye haykıran insanlara anlam veremiyorum.

sadysady

Zafer Demirci ve yorumunu beğenen iki kardeşim Üzülmeyin! bugün size milat olsun doğru bilgiye ulaşmaktan yılmayın, çabalayın her gördüğünüzün üzerine atlamayın:)

Görüş Bildir