Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sadece Bir Tane Dünya Var! Gezegenimizi Çevre Kirliliğinden Kurtarabilmek Adına Yapılabilecek 10 Proje

-
Abone ol

Bir tek plastik şişe ortalama sadece 15 dakikalığına kullanılıyor ve doğada yok olması tam 200 seneyi buluyor. Dünyada bir dakikada yaklaşık 1 milyon plastik şişe satılıyor. Bu kullanılmış şişelerin sadece %9'u geri dönüştürülüyor, %12'si yakılıyor ve geri kalanıysa ya çöpü ya da okyanusu boyluyor. Bu sebeple bu maddeyi içtiğimiz suda ve vücudumuzda (hatta bazı hayvan vücutlarında) buluyoruz. Plastikler, halihazırda dünyamızı ele geçiren çevre kirliliği türlerinden bir tanesi. Dünyayı yaşanabilir bir yer haline getirmek için elimizden ne gelebilir, şimdi biraz onlara bakalım.

1. Geri dönüştürülebilir plastik şişelerden yapılan ayakkabılar

www.facebook.com

The Rothy's isimli bir ayakkabı markası, geri dönüştürülebilen plastik şişelerden ayakkabılar tasarlıyor. En popüler koleksiyonu, Meghan Markle'ın Avustralya ziyaretinde ayağında gördüğümüz renkli ve yıkanabilir düz ayakkabılardan oluşuyor. Firma, şimdiden 25 milyon plastik şişeyi geri dönüştürmüş bile!

2. Bu otomat ise, içine plastik şişe attığınızda size hayvanlar için mama veriyor.

www.facebook.com

Pugedon isimli bir Türk şirketi, plastik ve cam şişeleri biriktirmek amacıyla otomat üretiyor. Bu makine güneş enerjisiyle çalışıyor ve her plastik şişe atıldığında kedilere ve köpeklere mama sağlıyor.

3. Kırık plastik oyuncaklardan elde edilen çocuk mobilyaları

www.facebook.com

EcoBirdy isimli, Hollanda'da yürütülen proje, kırık veya bir kenara atılmış oyuncaklardan çocuk mobilyaları üretiyor. Mobilyaların yanı sıra firma, plastiklerin sebep olduğu zararlar üzerine eğitici bir proje başlattı ve çocukların kreşte kırık oyuncaklarını bırakabilecekleri özel bir konteynır kurdu. Firma şimdiden 25 ton plastik oyuncağı geri dönüştürdü bile.

4. Geri dönüştürülmüş pet şişelerden yapılmış bir bisiklet

www.facebook.com

Muzzicycles isimli Brezilya temelli şirket, geri dönüştürülebilir plastik şişeleri kullanarak bisiklet iskeleti üretiyor. Bir iskelet için, diğerlerinden daha hafif ve uygun fiyatlı olmasını sağlayan 200 adet şişe kullanılıyor. Bu bisikletin garanti belgesi ise tam 100 yıl!

5. %70 su tasarrufu sağlayan sprey duş başlığı

www.facebook.com

Bir Amerikan şirketi, normal bir duş başlığından tam olarak %70 daha fazla su tasarrufu sağlayan bir duş sistemi tasarladı. Bu sistem, NASA, Tesla ve Apple'da çalışan mühendisler tarafından tasarlandı. Bu duş başlığı, ufak su damlalarını püskürterek çalışıyor. Bu icadın, Apple'ın CEO'su Tim Cook gibi ünlü mucitleri bulunuyor.

6. Kenevirden yapılma sürdürülebilir evler

www.facebook.com

Bu inşa malzemesi, kireç ve kenevirin karışımından elde edilen ekolojik bir malzemedir. Hafiftir, sıcaklığı iyi tutar ve nemi düzenler. Çalışılması kolaydır ve birçok iklim ve ortam için uygundur. Bu evlerin duvarları ayrıca, kirecin yavaş yavaş formunu almasını sağlayan atmosferdeki karbondioksidi emme yeteneğine sahiptir. Bu da, evi zamanla daha sağlam hale getirir.

7. Plastik yollar

www.plasticroad.eu

Hollandalı PlasticRoad şirketi, dönüştürülebilir plastikten inşaat modülleri üretiyor ve böylece, asfalttan daha hafif ve birbirlerine tutturulmaları daha kolay olduğu için hem daha ucuz, hem de daha kolay bir şekilde elde edilmiş oluyor. Dahası, içleri boş olduğundan kabloları ve boruları geçirmek mümkün oluyor. Bu yollar onlarca yıl kullanılabilir ve daha sonra sökülüp yeniden işlenebilirler. Plastik modüllerden yapılma ilk bisiklet yolu, Hollanda'da bir şehir olan Zwolle'de kuruldu bile.

8. Gazeteden yapılma tahta

www.newspaperwood.com

Hollandalı tasarımcı Mike Meijer, satılmayan gazetelerden her zaman rahatsız olmuş çünkü onlar için çok sayıda ağaç kesiliyor. Meijer, ekstrüzyon yapılmış eski gazetelerden, görünüm ve sağlamlık bakımından ahşaba benzeyen, organik tutkaldan yapılmış bir malzeme olan “gazete ahşabı” fikrini ortaya çıkardı. Bu tahta, testereyle kesilebilir, cilalanabilir veya delinebilir.

9. Gereksiz eşyaların tekrar kullanılarak değerlendirilmesi

www.facebook.com

"Svalka" isimli bir Rus servisi, eski mobilyalar, eşyalar, kıyafetler, kitaplar, tabaklar veya oyuncaklar gibi kullanılmayan şeyleri müşterilerin evlerinden topluyor. Tek yapmanız gereken şey, evinizde işe yaramayan şeyleri toparlayıp bu servisi aramak. Kullanılmayan eşyalar daha sonrasında yenilenmek ve bit pazarında tekrar satışa sunulmak için alınıyor. Elde edilen gelirin bir kısmı da bağışlanıyor.

10. Denizde bulunan plastikler için kurulmuş bir tuzak

www.facebook.com

Okyanusta yüzen plastiklerin ağırlığı neredeyse 1,000 Eyfel Kulesi kadar ve onları toplamak 70 bin yıl kadar uzun sürebilir. İyi haberse, 24 yaşındaki Boyan Slat isimli Hollandalı bir kişi, bu durum için bir atık kapanı üretti. Yüzen ve U şeklinde olan bu sistem, okyanus yüzeyindeki plastikleri yakalayabiliyor. Slat, düzeceğin yardımıyla 20 yıl içinde okyanustaki bütün plastik çöpleri toplamayı hedefliyor. Projenin ayrıca, PayPal'ın kurucusu Peter Thiel gibi ünlü yatırımcıları var. Düzenek ilk defa Eylül 2018'de kuruldu. Özel çöp toplayıcı gemiler, toplanan çöpleri birkaç ayda bir alacak ve geri dönüşüme gönderecek.

Bonus: Plastik çöplerinden kurulma yüzen şehir

www.freischaerler.archi

Avustralya tabanlı bir şirket olan Freischärler, okyanustaki atıklar için diğer bir çözüm önerisiyle geldi. Öneri, drone ve 3 boyutlu yazıcılar kullanarak okyanustaki plastiklerden yüzen bir şehir kurmak fikrini bizlere sunuyor. Görülebilir deniz altı kısmıyla bir buz dağı "Birleşmiş Plastik Milleti", bitkilerin akuaporin yöntemiyle büyüyebileceği ve tüm çöplerin geri dönüştürüleceği kıyıdan uzak bağımsız bir bölge olacak.

Bugün kullanmış olduğunuz plastik şişeniz nerede? Sağdaki mi, yoksa soldaki mi?

www.facebook.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
salim-kol1987

Arkadaşlar Merhaba Aranızda daha geniş kitlelere sesini ulaştırmak isteyen bir web sitem olsun diyen varsa bizimle iletişim kurabilir. En uygun fiyatlarla ister teknoloji bloğunuzu isterseniz de profesyonel Youtube kanalınızı şekillendirmenize yardımcı olabiliriz. Bu sayede hem interneti kazanca çevirebilir hem de çalışmalarınızı çok daha geniş kitlelere ulaştırabileceğiniz kaliteli bir web sayfasına sahip olabilirsiniz. Bizimle ulaşmak için Linki tıklamanız yeterli: whatsappgrupbul com/

efsaneromeo33

Dur bakalım ortada tıklanabilir bir link olmadığını kaçıncı mesajında anlayacak acaba :)

salim-kol1987

adamsın

salim-kol1987

whatsappgrupbul com

ahmet-kiran3

pilastikten yol yapmışlar güzel görünüyor doğa kirlendi ama

snooopy

Iyi dedin de 125 dolara ayakkabiyi nasil alacagiz??

yanomami54

He valla iyi dedin kaldı ki 125 tl ye bile elli kere düşünüyoruz oha lan çok pahalı diye 😂😂

elaria

ayakkabiya 125$ odeyerek kurtaramayiz dunyayi editorcugum.Plastik zararliysa uretimi durdurulsun olsun bitsin.Ben almasam,sen almasan fabrikalar issiz mi kalicak?Dunyayi kurtarmak bizim elimizde degil maalesef ki,sizin plastik veya cam sise kullanip kullanmadiginizi tinlayan yok.

indiselanesse

ayakkabıların fiyatının 145 dolar olması :O

Görüş Bildir