Rahatsızlığı Olduğunu Söylemesine Rağmen Umursanmayan Vatandaşın Aşı Sonrasında Yaşadığı Olay

48PAYLAŞIM

Bildiğiniz gibi Türkiye'de son günlerde büyük bir aşı seferberliği başladı. Günde binlerce insan aşı olmak için hastanelerde kuyruk oluşturuyor.

Tabii bazen bu aşılama sürecinde sorun yaşayanlar da oluyor. "@cihanyilmaz_" isimli kullanıcı da onlardan biri. Twitter hesabından Sinovac aşısı sonrasında geçirdiği Anafilaksi şokunu ve isyanını anlattı.

Durumunu açıklamasına rağmen neden umursanmadı bu vatandaş? Bu iş böyle mi yürütülüyor?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kalemine

sinovacı tercih ettim aşırı uyku yaptı bende gecede gözümü kapattıkça nefes darlığı ile uyandım. nefes alamıyorum boğuluyor gibi oluyorum göğüs kafesimden kasıklarıma kadar iç organlarım acıyor gibi acıyla uyandım. hem başımı kaldıramıyorum hem acıyla uyanıyorum çok değşik bir tecrübeydi. etrafımda kimsede görmediğim bir belirti yaşadım. başka böyle belirti yaşayan var mı acaba.

blackperry

Benim de aynı şekilde Novalgin alerjim var. Uygulandığında anaflaktik şoka giriyorum. Ancak öyle dediğiniz gibi belirtiler olmadan, damar yolundan giden ilk bir iki damla ile nefesim tamamen kesiliyor, bilincim kapanıyor. Yani şok geliyorum demiyor. O durumda 200 metre nasıl koşulur hiç anlayamadım. Geçen hafta aşı oldum. Biontec yapıldı. Öncesinde alerjilerimi belirttim. Ki bir kaç farklı şeye alerjim var. Buna istinaden aşı öncesi damar yolu açıldı. Aşıdan sonra ilk bir kaç dakika aşı odasında bekletildim. Kendimi çok iyi hissetmeme rağmen yarım saat dolmadan hastaneden ayrılmama dahi izin verilmedi. Benim için iyi bir deneyimdi. Ancak her personel aynı hizmeti veremeyebiliyor. Yoğunluk, yorgunluk gibi bir çok şey olabilir. Belki istediğiniz muameleyi görmemiş olabilirsiniz. Belki aşı sonrası rahatsızlık da duyabilirsiniz. Ama kimse alerjik şok geçirirken 200 metre koştuğunuza inanmaz bence!

gencer-diker1

Novalgin alerjisi olan +1 olarak geldim. İlk belirtileri fark edip 200 metreden fazla bir miktar bile koşabilir. Çünkü benim saatler sürüyor boğazımın şişecek kadar kötü hissetmem. Demek ki herkeste aynı etki olmuyor. Bu arada bende BIONTECH oldum hiç sıkıntı yaşamadım. Alerjim olduğu için damar yolu açmadan hastanenin bahçesinde 30dk beklememi söylediler. Normal insanlardan tek farkım 15 dk fazla bekledim.

gugukafasi

Bilgisi olan cevaplayabilir mi? Daha önce sefalospirin içerikli ampul sebebiyle anafilaktik şok geçirdim. Aşı olmalı mıyım?

caglarsacikara2gmail.com

Gidip doktora sormalısın

logicaldoor

Daha önce burada da belirttiğim endişelerimden ötürü Sinovac gelirse olurum diyordum. Geldi, oldum. Eşim bana sürekli "senin bir şeyin yok ki sen niye Biontech olmuyorsun?" diyordu. Benim gerçekten bir şeyim yok. Ehliyet değiştirmek için aile hekimine gittiğimizde doktor benim e-nabız uygulamamı açıp "Sizinle ilgili hiçbir şey yok burada!?" demişti. Çünkü hiç doktora gitmem. Dişçi dışında son 10 yılda iki kez aile hekimine gittim. Biri evlilik işlemleri, diğeri ehliyet değişimi içindi. Şimdi buna pek çok kişi ne güzel işte turp gibisin diye bakıyor ama bense hastalıklarım hakkında bilgim yok diye görüyorum. Şöyle bir durumda bu eleman gibi ben şu sonuçla karşılaşabilirim diyemiyorum. Belki de cehalet her zaman mutluluk getirmiyordur...

ashirogi-muto

Daha geçirdiği şokun adını yanlış bilen bir adamın cahil cesaretiyle ahkam kesmesini seyrettiniz arkadaşlar. Öncelikle Novalgin ile aşının hiçbir alakası yok. Daha önce Novalgin nedeniyle anafilaktik şoka girmiş olmanız aşı öncesi damar yolu açılması için bir endikasyon değildir. Kaldı ki anafilaktik şoka giren hastaya adrenalinin damar içine değil kas içine verilmesi önerilir. Ayrıca aşı merkezinin önünde beklerken anafilaksi semptomları başlayınca neden 200 metre ötedeki acile koştuğunuzu anlamadım. Sizi aşı merkezinin önünde 15 dakika bekletmelerinin sebebi zaten bir şey olursa acil müdahale edebilmek. Anafilaksi yaşıyorsunuz, hemen önünde bulunduğunuz binada doktor var ama siz 200 metre ötedeki acile koşarak gitmeye çalışıyorsunuz. Yani biraz da zekanızı sorgulasanız iyi edersiniz. Kimse sizin 4. tweette bahsettiğiniz "o anlık kararla" dibinizde doktor dururken uzaktaki acile koşacağınızı hesaba katmak zorunda değil.

criglernajjar

Sonunda adam akıllı bir açıklama yapan bir meşlektaşım çıktı. Tebrik ederim.

kalemine

doktor musunuz sadece merak ettim :)

ashirogi-muto

Assad Najjar Üst dönemimsiniz sanırım. Takdirinizden memnuniyet duydum. Teşekkür ederim, sağolun :)

ashirogi-muto

gaydırı guppak Henüz doktor değilim maalesef, stajyer doktorum. Tıp 4. sınıf öğrencisiyim :)

kalemine

ne güzel başarılarınız daimi olsun :)

ashirogi-muto

Çok teşekkür ederim sağolun :)

Görüş Bildir