Radikal'den 4 Saat Sonra Silinen Haber Eylemi: #4saat

 > 
1.2bPAYLAŞIM

Radikal Haberleri 4 Saatte Siliyor

elmaaltshift.com

Radikal Haberleri 4 Saatte Siliyor #4saat

Radikal‘in internet sansürüne tepki olarak yaptığı yaratıcı bir protesto. Bildiğiniz gibi internet yasası 7 gün sonra Abdullah Gül tarafından onaylanacak. Sansür yasası onaylandıktan sonra da yargı kararı gerekmeden ‘içeriği sakıncalı bulunan’ internet siteleri 4 saat içinde kapatılabilecek. Yani bu ne demek? Siz bu yazıyı okudunuz, biri beğenmeyip şikayet etti ve 4 saat sonra geri geldiğinizde yazı ortadan kaybolmuş olacak. Kısacası her türlü haber, blog yazısı, bilgi ve özgür düşünce, “uygunsuz” bulunduğu taktirde, yalnızca 4 saat içinde silinecek. Radikal, işte bu konuya dikkat çekmek için bir kampanya başlatmış. Amaçları yasa Cumhurbaşkanı tarafından onaylanırsa nelerle karşılaşabileceğimize ışık tutmak.

Kaynak: elmaaltshift.com

Radikal'den 4 Saat Sonra Silinen Haber Eylemi

Radikal gazetesi, 6 Şubat’ta Meclis’ten geçen “internet kanunu” yürürlüğe girdiğinde, Telekomünikasyon İletişim Başkanı’nın (TİB) emriyle “içeriği sakıncalı bulunan” internet sitelerinin 4 saat içinde kapatılabilecek olmasına dikkat çekmek için bir kampanya başlattı. Buna göre, Radikal’in internet sitesindeki haberler yayınlandıktan 4 saat sonra siliniyor.

Kampanya amacını, “Yasa Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanırsa nelerle karşılaşabileceğimize ışık tutmak” sözleriyle açıklayan Radikal, Türkiye’de özgürlüklerin kısıtlandığı bir ortam istemediklerini vurguladı.

Yeni internet sınırlamalarını da içeren “torba yasa ” 10 Şubat’ta Çankaya Köşkü’ne gönderilmişti. Cumhurbaşkanı Gül’ün 15 günlük inceleme süresi devam ediyor. Bu arada temaslarda bulunduğu Macaristan’da açıklamada yapan Gül, internet ve HSYK kanunlarını onaylayıp, tartışılmasını Anayasa Mahkemesi’ne bırakacağı sinyali verdi.

nediyor.com

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir