Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Prize Bağlı Yaşamayın: Az Bilinen ama Yüzde Yüz Etkili Bu Taktiklerle Telefonunuzun Şarj Ömrünü İki Katına Çıkarıyoruz!

201PAYLAŞIM

Sizi prize muhtaç yaşamaktan kurtaracak, yüzde yüz etkili tavsiyelerimiz hayat kurtaracak. 😎

Batarya simgemizdeki o kırmızı rengi görmeyi hiç sevmiyoruz ama Instagram, Twitter, oyunlar derken bazen bir gün bile sürmüyor şarjımızın tükenmesi.

Bazı telefonlarda bu süre iki güne çıkmış olsa da telefonu aldıktan bir süre sonra yine benzer problemler başlıyor, kaçınılmaz olarak. Telefonların şarj sürelerine dair şehir efsanelerinin tesiri altında kalmamak için bu işe el atmamız şart oldu

Öncelikle telefonu şarj etme alışkanlıklarımızı düzenleyelim, çoğunlukla çabuk biten şarjın sebebi bataryanın ömrünün azalması oluyor.

Bu etkiyi de küçümsememek gerek, tavsiyemizi uyguladıktan sonra farkı göreceksiniz: Telefonunuzu düşük güç uyarısı vermeden, yani %20 seviyesinin altına düşmeden şarj edin ve en az 80% seviyesine dek prizde tutun. Bu yüzdeden sonra yüksek voltaj ihtiyacı duyan bataryanızı hiç yormamış olursunuz.

%20 önerisinin devamı olarak şarjınızı asla tam olarak bitirmeyin, bunu her yaptığınızda bataryanızın ömründen ömür gidiyor.

İkinci ve daha önemli şarj tavsiyesi: Asla ve asla hızlı şarj özelliğini kullanmayın.

Hızlı şarj yarattığı ani yüklemeyle bataryaların ömrünü öyle hızlı kısaltıyor ki bir noktadan sonra prize bağlı yaşamaya mecbur kalıyoruz. Bunu önlemek için geleneksel şarj teknikleriyle, 30 dakika daha uzun sürecek bir şarj sizin telefonunuzu daha uzun süre kullanmanızı sağlayacak.

Telefonunuz için yapabileceğiniz bir diğer iyilik onu çok sıcak yahut çok soğuk ortamlarda uzun süre kullanmamak.

Burada bahsettiğimiz telefon işlemcilerini zorlayacak oyunlar... Belki kaçınması zor ama faydası büyük. Bunun yanında yersiz bildirimler ve arka planda sürekli çalışan uygulamalar şarjınızı tahmininizden daha fazla sömürüyor. Siz bir uygulamayı kullanmıyor olsanız bile sürekli güncellendiği ve yer yer bildirimler yolladığı için işler karışıyor.

Bu durumu telefonunuzun ayarlar sekmesinde farklı isimlerle yer alan 'Bildirimler' ve 'Arka Planda Çalışan Uygulamalar' kısımlardan hemen çözebilirsiniz.

Sadece bunu uyguladıktan sonra bile müthiş bir farkla karşılaşacaksınız.

Garip gelecek ama telefonunuzu ve tüm uygulamaları gece modunda kullanın.

Her telefonda geçerli olmasa da telefonların büyük bir kısmında OLED yahut AMOLED teknolojisi kullanılıyor ve gece modunda kullanılan siyah ağırlıklı renkler beyaz ağırlıklı renklere nazaran daha az enerji tüketiyor. Bu da her gün şarj ettiğiniz telefonunuzda ortalama bir saatlik fark yaratabiliyor.

Mümkün olan her uygulamanın küçültülmüş ve 'lite' yahut 'light' olarak adlandırılmış versiyonlarını kullanın.

Telefonunuzda daha az yer kaplamaları bir yana bu light sürümdeki uygulamalar kısıtlı özellikleri ve daha basit yapıları sebebiyle çok daha az enerji, daha az veri tüketiyor.

Haritalar ve konum paylaştığınız diğer uygulamalar hariç tüm uygulamaların konum servislerini kapatın, ihtiyacınız olmayacak.

Bazı uygulamalar sürekli konumunuzu belirlemeye çalıştığı için şarjınız siz hiçbir şey yapmadan tükenip gidiyor. Arka planda farkında olmadan enerjimizi yiyip bitiren bir diğer etken, Wi-Fi ağlarına otomatik katılmayı sağlayan seçenek. Her telefonda Ayarlar, Wi-Fi sekmesi altında yer alan bu seçenek açık kaldığı sürece çevrede Wi-Fİ ağlarıyla karşılaşan telefonunuz önce onları tanıyıp tanımadığını sorgulayacak ve hiçbirine katılmasa bile olan şarj sürenize olacak.

Bu ayarlamanın yanında imkan olan her anda mobil veriden ziyade Wi-Fi bağlantısını kullanmaya da dikkat edin.

Daha fazla enerji tükettiği için evde yahut iş yerinde telefonunuzu mobil veri modunda kullanmayın, hatta insanlarla sürekli WhatsApp üzerinden iletişim kuruyorsanız yahut yakın zamanda bir arama beklemiyorsanız uçak modunu tercih edin.

Kulağa garip geliyor olabilir ama telefon görüşmelerimizi bile WhatsApp üzerinden gerçekleştirdiğimizi düşününce bu tavsiyenin hiç de abartılacak bir yanı yok. 

Denenip onayladığımız bu taktikleri deneyin, şarj sürenizi neredeyse iki katına çıkarın. Ayrıca sizin yöntemlerinizi de yorumlarda bekliyoruz!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
korkmaz63743

bir çinli marka var telefon yapmış yarım saatte yüzde yüz şarj oluyor ve prize bağımlılık sona eriyor şarj bittimi tak yarım saat tekrar oyna

coldhearted

Prize bağlı yaşamayın, bu taktiklerle şarz ömrünüzü uzatıp daha fazla asosyalleşebilir, elinizde ki elektronik kutuya daha kapsamlı şekilde hapsolabilirsiniz.

batuyasin

ne kadar da az bilinen şeyler 😂

murat-yilmaz86

pil tasarrufu

ruthless.awe

Yüksek mah bataryalı telefonları tercih edin en iyi tasarruf kurcalamamak.

Görüş Bildir